Daca schimb data scadenta de plata a ratei la credit, voi plati mai mult?

AM SCHIMBAT ZIUA DE ACHITARE A RATEI SI AM FOST ANUNTATA DE BANCA FAPTUL CA AM CU 2 MIL IN PLUS DE ACHITA.ESTE POSIBIL ASA CEVA/?

Schimbarea zilei de plata a ratei (data scadenta) nu presupune modificarea cuantumului (valorii) ratei, pentru ca nu se schimba nimic in privinta costurilor creditului sau a perioadei de rambursare, ci doar ziua (scadenta) in care se plateste rata pe luna anterioara.

De exemplu, daca data scadenta a ratei este in ziua de 15 a fiecarei luni, aceasta data se poate schimba, de exemplu, in 30 a fiecarei luni. Ceea ce inseamna ca in data de 30 din aceasta luna veti plati rata pe luna trecuta.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la banca o reclamatie cu privire la modificarea cuantumului ratei, in urma modificarii datei scadente.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatia trimisa la banca, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

4 raspunsuri la “Daca schimb data scadenta de plata a ratei la credit, voi plati mai mult?

1. Dănuț Florin

Bună ziua. De cate ori pot modifica data ratei de rambursare într-un an de exemplu?. In contractul cu banca nu specifica acest lucru.
    Mulțumesc frumos

Daca in contract nu se specifica numarul maxim de modificari ale datei de rambursare a ratei la credit, atunci puteti solicita de mai multe ori acest lucru, daca exista justificari, precum schimbarea zilei de incasare a venitului.

2. Chelemen Costinela Adela

Am si eu un credit luat de la banca Tiby Bank, si vreau sa ii schimb data scadentei.
    Ma puteti ajuta va rog?

Multumesc!