Tag Archives: daca

Cat mi se poate lua din salariu, daca am poprire si pentru pensie alimentara, si pentru creditul la banca?

In situatia in care este infiintata o poprire de 1/2 pe salariu
reprezentand creante la obligatia legala pentru cheltuieli crestere si
intretinere copii si un alt birou executor judecatoresc infiinteaza o
poprire de 1/3 din salariu pentru creante bancare, cum se procedeaza,
va rog?
Conform rangului creantelor cu preferinta generala (art. 865 din Codul
de procedura civila din 2010) precum si tinand cont de art. 169 si
art. 257 din Codul Muncii, intelegerea mea este ca are prioritate
poprirea de 1/2 pentru creantele cu cheltuieli crestere si intretinere
copii, iar poprirea de 1/3 pentru creante bancare ramane in „stand-by”
pana la stingerea datoriei pentru obligatiile de crestere si
intretinere copii? Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Va
multumesc

Daca angajatul firmei are poprire, imi poate afecta contul firmei?

Bună ziua!
In luna iulie am deschis o mică firmă de construcții cu câțiva angajați!chiar astăzi am
primit un plic cu o executare silită a unuia dintre angajați care
are o datorie din 2016 la bancă! întrebarea mea este următoarea:Cei
de la bancă au dreptul de a.mi oprii mie că și angajator datoria
angajatului meu față de bancă?? îmi poate afecta contul firmei??
mulțumesc anticipat

Ce fac daca nu am primit raspuns la cererea de amanare a ratelor la credit?

Buna ziua. La mijlocul lunii august am depus o cerere intr-o agentie
BRD din Brasov pentru amanarea ratei, insa inca nu am primit raspuns
de la acestia. Am sunat in mai multe randuri la BRD (nr de telefon de
call center, insa mi s-a transmis ca acestia nu pot oferi informatii
legate de acest subiect). De la agentie mi-au spus ca inca nu au
raspuns. In plus, nici prin posta nu am primit vreun plic de la
acestia. Problema este ca se apropie data scadenta pentru rata din
septembrie si am nevoie sa stiu daca va fi nevoie sa o achit sau nu.
Cunoasteti in cat timp se primesc raspunsurile privind aprobarea
amanarii platii ratelor (cf OUG aprobat in iulie 2022) sau la ce numar
de telefon ar trebui sa mai sun? Multumesc anticipat.

biroul-de-credit-inregistrare-cont
Cum aflu daca sunt sau nu in Biroul de Credit?

Așa dori sa aflu daca sunt in biroul de credit. Ce trebuie sa fac?

credit provident
Ce pot sa fac daca am un credit la Provident si nu-l mai pot plati?

Dacă eu și soțul meu avem credit la provident și nu le mai putem plăti, cui ar da aceasta instituție spre recuperare creditul?

Pot sa cer despagubiri Vodafone, daca nu am putut folosi numarul de telefon, din vina lor?

Bună ziua domnule Vasile Coman,

Vă scriu referitor la o reclamație făcută companiei Vodafone.
Nu știu dacă preferați să comunicați pe blog sau pe e-mail. In orice caz vă
mulțumesc pentru informațiile pe care le expuneți pe blog, pentru a ajuta
oamenii expuși la abuzuri.

În cazul meu, am cerut Vodafone România să mă treacă de la abonament la
cartelă,cu păstrarea numărului de telefon. După cateva schimburi de e-mail
am obținut confirmarea lor, ca din data de 05.08 voi fi trecut pe cartelă.
Din această data, nu am mai putut utiliza numarul de telefon, desi am
încărcat cartela.

Am făcut o reclamație, inițial mi s-a spus să repornesc telefonul, apoi să
introduc ceva cod, in final nu a funcționat. După alta reclamație mi s-a
spus că, citez ” inseamna ca in momentul in care s-a facut trecerea de la
juridic la prepaid s-a gresit IMSI-ul adica seria SIM de pe cartela.In
cazul acesta este necesar sa faceti o schimbare SIM, adica sa schimbati
cartela fizic, insa va pastrati acelasi numar, doar se schimba seria
SIM,Lucrul acesta il puteti face intr-un magazin Vodafone fara sa platiti
nimic, doar ii spuneti ca doriti sa faceti o schimbare SIM pentru ca vi s-a
gresit seria la migrare.”

Le-am spus că din această dată (09.08) sunt plecat din țară și trebuie sa
pot utiliza telefonul, pentru servicii pe care le-am plătit dar nu le pot
utiliza datorita greșelii lor. Le‐am scris ca voi fi nevoit sa cumpar o
cartelă pre-paid in străinătate si le-am cerut despagubiri valoarea aceatei
cartele (15 euro,le-am atașat și bonul fiscal).
După încă cateva schimburi de e-mail mi-au comunicat că au remediat
problema, dar nu vor face nicio despagubire, fără a-mi comunica motivul, și
au zis ca voi primi același răspuns ori de cate ori le voi mai scrie, citez
„va informam ca pozitia oficiala Vodafone Romania SA a fost deja exprimata
in cadrul raspunsului nostru anterior si ne vom mentine acest raspuns si in
cazul unor sesizari ulterioare pe aceeasi tema din partea dumneavoastra.”
Intr-adevar data de 11.08 a funcționat din nou cartela (deci in perioada
05.08-10.08 nu a funcționat și am fost nevoit sa achiziționez o cartelă
prepaid).

Orice sfat este bine-venit, m-am gândit că voi sesiza ANPC însă doream să
ma informez dacă situația expusă și cererea mea este rezonabilă.

Cu stimă și mulțumiri,

Pot inchide un cont bancar, daca am poprire?

Daca am o proprie pe card dar mie nu îmi mai intra nici un ban pe acel card ii pot închide sa nu mai plătesc comision de administrare cont mulțumesc frumos

Ce pot sa fac daca banca mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pentru ca am restante la credit?

Stimate Domnule Coman,

Pe scurt:

1. Mi-a fost respinsa cererea pe motivul ca am intarziat cateva zile plata.

2. Definitia restantei cf ABE este clar ca nu am nicio sansa in fata BRD. Desi deocamdata au evitat sa mi trimita scris care a fost motivul pt care au refuzat cererea. Mi au spus doar telefonic si i am somat sa mi trimta scris, tipul cu care am vorbit era un romantic care imi vorbea de DEX cand l am intrebat de definitia restantei:) Asadar ei nu au raspuns scris pt ca inca nu au ajuns la definitia data de dvs:)) inca cauta…

3. Este clar acum ticalosia celor de la Guvern care au urmarit in cardasie cu bancile sa fie cat mai putini cei care beneficiaza de aceasta amanare, mai ales pe prima casa unde nu se capitalizeaza ratele!

4. Inteleg ca sunteti jurnalist si atunci va adresez urmatoarea intrebare: care ar putea for God’s sake sa fie rationamentul Guvernului care legifereaza iata prin OUG sa impuna nicio o restanta in conditiile in care se presupune ca voia sa ajute( 🙂 ) tocmai pe cei care erau cei mai vulnerabili din punct de vedere social? Pare la o prima vedere contradictoriu…

5. Si totusi vedeti vreo portita in a contracara banca? Poate lipsa definitiei restantei in contractul de credit?

Multumesc,

Cum instalez aplicatia YOU BRD, daca mi-am schimbat numarul de telefon?

Bună dimineața. Am și eu o problemă cu un card de elev BRD. As dori să activez aplicația pe alt număr și nu pot, am actualizat datele cu câteva zile în urmă și nimic. Vechiul număr era pe abonament și l am întrerupt chiar în luna când am făcut cardul, de atunci nu am mai avut aplicația.

Cum pot sa-mi actualizez datele personale la BRD, daca nu sunt in tara?

Buna seara ,locuim in spania si nu am mai fost in romania de 3 ani!As dori sa aflu cati banii sunt in cont am sunat la banca dar mi au spus sa actualizez datele dar nu stiu cum ,va rog daca se poate sa mi spuneti !

stergere biroul de credit
Ce pot face pentru stergerea din Biroul de Credit, daca avocatul nu a reusit?

Soțul meu a apelat la un avocat pentru a-i șterge datele înscrise în Biroul de credit, date înscrise de către Cetelem și Provident. Datele de la Cetelem au fost șterse cu succes, însă cei de la Provident au refuzat solicitarea noastră.

Avocatul ne-a sfătuit să solicităm un credit bancar chiar și cu acele date înscrise, având șansa de a obține o derogare de la bancă. Din păcate, banca nu a fost de acord.

In urma discuției cu un broker financiar, ni s-a recomandat să apelăm la un alt avocat pentru a reîncerca ștergerea datelor înscrise de Provident, însă deja ne-am împrumutat 5.000 lei pentru primul avocat și nu ne mai permitem să plătim încă 3.000 lei unui alt avocat.
Ce putem face pentru a obține un răspuns favorabil de la Provident?
Vă rog din suflet să ne ajutați.

Vă mulțumesc!

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati ratele la credit, din cauza cresterii ROBOR si IRCC?

Cu un credit prima casa la BCR aceștia nu au fost de acord trecerea la IRCC pe motiv că nu se aplica creditelor mai vechi de 2019. Nici cu u refinanțare cu dobândă fixă nu au fost de acord spunând că la imobiliare nu se pot sa rate fixe .

Noi de la o rata lunara de 840 de lei în ianuarie ,acum pe august am ajuns deja la 1300 ,o creștere de peste 70 la suta.Desi sunt credite garantate 80 la sută de stat,băncile sunt total inflexibile la orice dorință de a se renegocia

In acest fel vom ajunge în situație de a nu mai putea achita ratele și a ne pierde casa .Statul sta și nu face nimic desi el a garantat pentru creditele devenite acum insuportabile

Trebuie sa platesc rata la credit luna asta, chiar daca am facut cerere de amanare?

Imi puteti spune daca s-au publicat normele metodologice pentru OUG90/2022 ?
Am facut solicitare in scris catre Alior Bank ,dar mi au spus ca nu poate da curs solicitarii pentru ca nu au aceste norme.
Peste 2 zile am scadenta la rata .Solicitarea am facut o de 2 saptamani .Trebuie sa platesc rata pe luna asta chiar daca am facut solicitarea de doua saptamani ?

Daca IFN-urile mi-au dat credite fara respectarea gradului de indatoare, unde pot face reclamatie?

Buna ziua
Dacă mi s-au acordat mai multe credite la diferite IFN online,fără ca ele sa țină cont de gradul meu de îndatorare la data acordării.
Și ajungi in situația in care nu mai poti sa plătești toate ratele lunare. Ce pot sa fac?Sau ce măsuri legale am in situația aceasta? unde pot sa fac reclamație privind ca aceasta nu au verificat și respectat gradul de îndatorare?

cod utilizator home bank ing
Ce fac daca am uitat codul de utilizator de la Home Bank?

Buna ziua, am uitat codul de utilizator de la Home Bank, va rog sa mi-l trimiteti.

Pot beneficia de amanarea ratelor si in 2022, daca le-am amanat in 2020?

Bunã ziua,
Am un credit ipotecar la OTP Bank si am beneficiat de amanarea ratelor pentru 6 luni in 2020 cf OUG 37.
As dori sa stiu daca pot beneficia de amanarea ratelor si cf noii ordonante 90/2022?

banca transilvania actualizare date personale
Trebuie sa actualizez datele personale la banca, dacă buletinul nu se va mai schimba niciodată?

„Bună ziua
Am constatat recent că BT a inchis contul bancar deoarece nu am
actualizat datele de contact. Din păcate contul este al bunicii de 86
de ani și datele din buletin nu se vor schimba niciodată.
Mulțumesc”

Banii pentru asigurarea creditului mi se restituie, daca nu am beneficiat de ea?

„Bună ziua, am un credit făcut în 2017, mai am un an de plata la el și bineînțeles ca mi s-a atașat și o asigurare de protecție cum mi s-a spus la telefon de brokerul de asigurări.
Nu am beneficiat de ea și nici nu am nevoie, însă banii care s-au dus către asigurător mi s-a comunicat ca nu mi se restituie. E
adevărat? Se poate face ceva în acest sens? Multumesc”

hora credit reclamatie
Hora Credit nu vrea sa-mi inchida linia de credit, daca nu platesc dobanda. E legal?

„Bună ziua. Am o întrebare. Ieri, duminica seara, am făcut o solicitare la Hora Credit pentru un împrumut de 300 RON. M-am trezit cu o linie de credit aprobata de 2000 de lei.

Astăzi am sunat la ei sa o închid – nu aveam nevoie de linie de credit și mi-au spus ca o pot închide dacă plătesc dobânda 80 de Ron – bani în plus fata de cei 2000 de Ron.

A se menționa ca banii respectivi nici nu au intrat măcar încă în contul meu și de pe o zi pe alta am de returnat 80 de Ron în plus ca să închid linia. E legal??”