Etichete: daca

Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Daca nu platesc un credit din Germania, imi poate veni un mandat de arestare?

„Buna seara um amic de al meu a facut un credit acum 7 ani in Germania a platit doar 3 ani după care nu a mai platit a plecat in România ia venit executare silita el nu are nimic pe numele lui după maxim 3 luni ia venit mandat de arestare ce se poate face in cazul asta?
Va mulțumesc pentru raspuns”

Postat in data: 07 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca primesc scrisori de plata de la SVS Austria?

„Buna ziua!

Primesc continuu scrisori de plata de la SVS Austria pt anul 2021, desi eu nu am avut venituri acolo din 2020, de cand am revenit in Romania.

Am si trimis declaratii de venit cu suma 0 lei, asa cum m-am priceput, insa nu reusesc sa scap de aceste scrisori.

Ma puteti ajuta?

Multumesc.”

Postat in data: 03 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Voi fi raportata la Biroul de Credit, daca fac un acord de plata cu Viva Credit?
reclamatie viva credit

„Buna ziua! Am niste credite luate de la cateva ifn+ raiffeisen si revolut si ma aflu in dificultatea de a le plati, in conditiile in care salariul meu ajunge undeva la 2200+tichete de masa .

Azi am luat legatura cu cei de la viva credit, sa le spun ca nu pot achita rata lunara, am ajuns la un acord cu ei, sa platesc suma de 1600 lei in 4 transe, dar mi-au spus ca o sa fiu raportata in Biroul de Credit.

Daca am ajuns la o intelegere cu ei, e normal sa figurez pe lista neagra in BC? Multumesc anticipat”

Postat in data: 01 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Cum imi actualizez datele personale la Raiffeisen, daca nu sunt in tara?
reclamatie Raiffeisen

„Mama mea are 89 de ani si locuieste in Germania. Are un cont deschis la Reifeisen Romania.

De curand a primit o scrisoare in care i se cerea ca pana in data de 5 Februarie 2024 sa isi actualizeze datele. In caz contrar i se va inchide contul.

Mama mea nu are cont online si nici nu se pricepe. Nu poate suna la banca pentru ca nu aude. Se deplaseaza cu mare greutate. Cand a deschis contul, nu a numit nici un imputernicit.

Va rog sa aveti bunavointa sa ma sfatuiti cum as putea sa o ajut sa nu i se inchida contul.
Multumesc”

Postat in data: 31 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca am uitat PIN-ul aplicatiei BCR, George?
aplicatia_George-autentificare

„Buna seara mă scuzați că va deranjez dar am uitat pin BCR cum pot să-mi găsesc parola”

Postat in data: 30 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca mi s-a blocat cardul si nu mai pot plati rata la creditul auto?

„Buna ziua, am un credit la masina in valoare de 30.000 € si am platit cam un an insa dupa ceva timp am avut probleme la locul de munca si am fost dat afara , nu stiu germana nu stiu nimic habar n am ce sa fac, cardul de pe care mi ss tragea rata lunara a fost blocat si eu nu imi mai pot permite sa platesc, mentionez ca sunt in romania si masina in germania unde am locuit eu, si luna asta e prima in care nu pot platii rata, imi puteti spune cauzele va rog”

Postat in data: 26 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Pot sa fac refinantarea creditelor de la IFN-uri, daca am grad mare de indatorare?

„Am si eu o situatie in care observ ca se regasesc multi oameni.

Din nevoie de bani am apelat la 3 Ifn-uri pentru a obtine sumele solicitate. Din diferite cauze nu am putu sa mai achit ratele la timp, iar dobanzile penalizatoare au crewcut mai mult decat mi-as fi putut
imagina,vorbim aici de Credius,Hora Credit si Terra Credit.

Am mai facut plati partiale dar gradul de indatorare pare a fi destul de mare.
In aceasta situatie pot solicita la vreo institutie refinantare creditelor pentru a obtine o rata mai avantajoasa pentru toate cele 3?

Si inca o intrebare as mai avea, dupa cat timp se aplica executarea silita?!

Multumesc pentru eventualul raspuns!”

Postat in data: 24 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Daca am fost inselat pe site-ul OLX, pot face la banca refuz de plata?
brd refuz de plata

„Am fost înșelat pe site-ul OLX unde am fost victima unui atac de tip phishing timp in care contul meu de lei de la BRD a fost golit de către o persoană necunoscută, ulterior cardul meu a fost blocat de banca și am primit un mesaj in care au precizat blocarea lui

Am sunat la Nr lor de urgență și am blocat definitiv cardul, apoi am mers la poliție unde am făcut o sesizare ,primind Nr de înregistrare.

A doua zi am aflat despre opțiunea de aviz de refuz la plată,nu de la cei din bancă, aviz pe care l-am făcut la agenția BRD.

Ulterior am revenit la agenția unde mi-au spus că trebuie să vb in centrala băncii pt informații despre avizele depuse,in centrala la Nr de telefon au spus că nu, trebuie sa mă adresez agenției respective.Va solicit sfatul dvs deoarece observ că banca se eschivează și probabil îmi va da un răspuns negativ la avize. Aștept cu interes răspuns, mulțumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Cum inchid un cont Cetelem, daca nu-mi raspunde la telefon?
card-cetelem-inchidere

„Bună ziua. Încerc de mai multe zile să contactez pe cineva de la Cetelem pt a închide contul ( cardul) pe care l.am achitat în întregime. Bineînțeles , nu răspunde nimeni. Aștept câte 30-40 minute apoi îmi închid telefonul. Nu găsesc nicăieri un model pt cererea de închidere a contului . Vă mulțumesc pt eventualul răspuns”

Postat in data: 23 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Daca am conflicte cu un operator call center, pot fi afectata la scorul de credit?

„Bună ziua,

Dacă apar conflicte în discuția cu un operator call center, pot fi afectata în vreun fel? Scor credite șamd.
De asemenea, cum pot intra (și dacă) în posesia convorbirii cu agentul?

Mulțumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca fostul sot nu mai plateste ratele la credit, dupa partaj?

„Buna ziua! In urma unui partaj la divort pentru un apartament achizitionat prin programul Prima Casa, hotararea judecatoreasca in urma unui recurs este ca eu sa achit fostului sot sulta reprezentand jumatate (50%) din valoarea imobilului actual, eu dobandind rol de proprietar. De asemenea, hotararea il obliga si pe fostul sot la plata ratelor datorate in continuare bancii pana la finalizarea creditului, deoarece nu au putut stabili o alta sulta fixa. Doresc sa respect decizia asa cum este normal si sa ii ofer sulta.

Intrebarea mea este cum si prin ce metoda se poate face aceasta plata, deoarece din ce am inteles trebuie sa existe o clauza sau o asigurare pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata la banca, sa fie actionat in instanta si banca sa nu ma oblige doar pe mine la plata ratelor, astfel fostul sot nerespectand hotararea judecatoreasca.

Pentru ca ar iesi o inegalitate ca acesta sa ramane cu jumatate din valoarea apartamentului si sa nu isi achite datoriile in continuare, iar eu nu voi plati partea acestuia, respectandu-mi hotararea prin plata sultei. Multumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Se poate face reclamatie unei banci, daca solicita datele personale ale sotiei pentru o scrisoare de garantie?

„Buna ziua,
Se poate face reclamatie unei banci care ne solicita date cu caracter personal fara de care nu se poate continua procedura?

Mai exact, firma vrea sa prelungeasca o scrisoare de garantie bancara (infiintata de aproximativ 8 ani), actele sunt in fiecare an aceleasi, dar noutatea a fost solicitarea CNP si nume complet al sotiei
administratorului pe motiv ca fiind casatorit, procedura nu poate continua.

Administratorul este casatorit de multi ani, iar documentul in care declara acest lucru a fost completat si in anii precedenti, fara a i se solicita datele personale ale sotiei.

Se poate face reclamatie in acest sens?
Va multumesc”

Postat in data: 15 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Cum aflu daca o masina este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum aflu daca o mașină este sub sechestru?”

Postat in data: 10 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca nu mai pot plati rata la banca, dupa divort?

„Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta, cum pot proceda in urmatoarea situatie. Am divortat in urma cu aprox. 5 ani de fostul sot, respectiv tatal celor 3 copii .In urma divortului, copii au domiciliul stabilit la mine, custodie comuna, in apartamentul pe care avem credit prin programul „prima casa”, tatal fiind obligat la plata unei pensiii de 1/6 pentru fiecare copil in parte din minimul pe economie, deoarece dumnealui a declarat ca nu are venituri.

In timpul căsniciei, am deschis impreuna un service care era pe numele meu, pt ca am facut cerere pt a accesa fonduri europene, el nefiind eligibil din considerentul varstei. Din pacate nu ne-a fost acceptat, dar totusi service-ul a ramas in picioare pana azi, cu toate ca el castiga doar neoficial, deci 90% „la negru”, in acte, firma este pe minus, bineînțeles . Tot in timpul căsniciei, mama sa ne-a vandut un teren de 450 mp, teren care este situat in spatele curtii bunicilor sai si am mai achizitionat si 3 autoturisme+un cap de tir) .

In momentul divortului, nu am facut partajul, dar am stabilit de comun acord (doar verbal din păcate) ca eu nu vreau nimic decat ca apartamentul sa rămână copiilor, si noi sa plătim 50/50, iar restul poate sa ii rămâna lui, ca nu ma interesează nimic. Am platit ratele 50/50 doar 3 luni, iar mai apoi au inceput discutiile.. El imediat dupa divort si-a cumparat un apartament in alta parte.

Am reușit sa platesc din salariul meu micut ratele timp de 2 ani si jum. aprox., iar mai apoi nu am mai facut față cu cheltuielile, pentru ca el nu se ocupa deloc de copii, iar pensia alimentara imi dadea pana acum 2 luni 1000 lei pt toti (acum 1400, dupa muuuulte rugaminti, zile la rand ale copiilor) , 2 luni da, una nu, (astfel încât sa nu depaseasca termenul legal de 3 luni consecutive de neplată ) , si l-am înștiințat drept urmare. Din acel moment a mai platit el cateva luni, cu certuri, scandal, amenințări, m-a denigrat peste tot, inclusiv in fata copiilor.

De cateva luni, el nu a mai platit, iar eu efectiv nu am de unde, nu este rea vointa, nu vreau sa imi las copii pe drumuri, Doamne ferește,a vandut si apartamentul sau astfel incat banca sa nu ii puna sechestru pe acel imobil si si-a construit (fara sa ma înștiințeze macar) o casuta pe terenul pe care il detinem impreuna, el locuind acolo cu actuala sotie. Acum banca ma suna pe mine si ma ameninta cu executarea silita, iar eu mai am 4 credite de nevoi personale, tot din cauza ca nu mai faceam fata cheltuielilor. Ce ma sfatuiti sa fac? Va mulțumesc anticipat.”

Postat in data: 08 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce se poate intampla daca refuz sa mai platesc creditul din Germania?

„Bună.Am 6 ani de Germania căsătorit cu trei copii soția nu lucrează câștig minimu pe economie pana in 2300 euro cu o mașină în rate și doua bănci diferite una credit și una pe minus pana în 5000 de euro.

Ce se poate întâmpla dacă refuz să mai plătesc neavând bani necesari.Sunt conștient 100% ca nu are cum sa îmi pună proptire pe Tot salariu si de Schufa nu Ma interesează Deloc.”

Postat in data: 08 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa-mi restructureze creditele?

„Buna seara si La multi ani!
Va contactez in urma lecturarii unui articol si al raspunsului oferit de dumneavoastra unei persoane, situatie in care ma regasesc si eu. Desi am incercat insistent de 2-3 luni incoace sa obtin niste restructurari la credite IFN, nu reusesc sa obtin niciun raspuns pozitiv de la Hora Credit. Icredit si Ferratum.

Icredit ma bombardeaza incontinuu cu telefoane si mesaje pe whatsapp, prilej cu care am solicitat temporar o solutie, dar se prefac ca nu vad si cer plata (achit partial dar efectiv ma terorizeaza).

Hora Credit a ignorat absolut toate mailurile iar la telefon spun ca vor verifica si vor reveni cu un raspuns, iar raspusul este de fapt amenintarea permanenta cu Biroul de Credit, unde se pare ca m-au si raportat deja, fara ca macar sa fi depasit 30 zile de intarziere. Ferratum nici nu au sediul social in Romania si de 3 luni le scriu consecvent, dar raspunsul lor este ca nu se poate.

Va rog sa imi transmiteti cum ati putea sa ma ajutati si ce costuri ar fi, deoarece fiind cu aceste datorii, problema banilor este una delicata. Cu alte ifn-uri am rezolvat repede si convenabil dar cu acestia nu reusesc, nu vor.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau ajutor !
Toate cele bune!”

Postat in data: 03 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca cineva a facut un credit la un IFN pe numele meu?

„Cred că cineva a făcut un credit la un inf. Mi-a furat toate datele, inclusiv semnătura pe care o aveam pe un act. Ce pot poți daca nu plătesc, căci nu o să plătesc. Nu are pe ce să-mi pună
sechestru…nu am casa, mașină, pămînt, loc de munca.”

Postat in data: 02 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot face daca nu mi-au intrat banii transferati de la Revolut la Raiffeisen?

„Mi-am transferat de pe Revolut o suma de bani pe cardul Raiffeisen pe data de 16.12. 2023 și nu mi-au intrat banii nici pana în ziua de azi..ce pot face ?”

Postat in data: 02 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Cat este comisionul daca scot bani de pe cardul Postbank?
limita retragere numerar card postbank

„Am văzut un articol pe internet despre comisioanele băncii germane PostBank. Recent am venit acasă din Germania și am vrut sa fac un transfer străin iar aici m-am uitat parola de securitate BestSign. Iar acum vreau sa scot acei bani la un bancomat din România. Întrebarea mea este care ar fi comisionul și cati bani pot sa scot cel mai mult într-o zi?
Va doresc o zi frumoasă!”

Postat in data: 01 ian., 2024