Tag Archives: rata

dobanzi-refinantare-credite-nevoi

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la refinantarea unui credit?

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la refinantarea unui credit? [citeste tot]
Sunt in spital si nu pot plati rata la banca. Ce trebuie sa fac?

Buna dimineata am o intrebare la dumneavoastră cumnatul meu este în spital si nu mai poate plati ratele la banca cum sa procedeze are lunar 1700 roni de de la banca multumesc ff mult

brd-reclamatie-clienti
De ce BRD nu vrea sa ma ajute cu o restructurare a creditului? Legea nu e pentru toate bancile?

Bună ziua! Am cerut la bancă (BT) restructurare pt un credit nevoi personale, am semnat la bancă cererea și după câteva zile m-au sunat să stabilim împreună varianta optimă, cât aș putea plăti pt cele 3 luni solicitate, am stabilit o sumă și mi-au spus că
revin să îmi ofere răspunsul final. Din moment ce am avut toate discuțiile astea, bănuiesc că e favorabil răspunsul final.

Totuși, nu am primit încă un răspuns concret și am verificat situația la BC, se pare că m-au raportat cu gradul 1. Le-am
explicat situația și promisiunea de plată. Ce este de făcut în situația asta? Mulțumesc!

Ceea ce vreau sa știu, dacă îmi acorda restructurare (soluție de plata) pt câteva luni, au obligația sa șteargă raportarea de la BC? Pt ca cererea de restructurare e depusă de mult si in proces de aprobare de 90%.

Și dacă se poate, mai am o singura întrebare. Eu mai am un credit la BRD. De ce oare la brd nu vor nicicum sa ma ajute cu o varianta de soluție la plata (restructurare, gratie câteva luni) așa cum la Bt se poate, se pare..? Legea nu e pt toate instituțiile bancare ? Le-am trimis nenumărate e-mailuri prin care cer conform legii pe care am văzut-o pe site-ul Dv sa ma ajute, doar bt a răspuns favorabil sa zic asa .

BRD, credit, executare silita, reesalonare
Dupa cat timp de la neplata creditului pot fi executat silit?

In momentul de fata am doua credite la BRD și timp de 3 luni, am intrat în imposibilitate de plata. In urma unui apel telefonic cu unul dintre consultanții BRD, am reușit să fac rost de bani pentru a plăti o rata..presupun că în biroul de credit sunt restanta doar cu doua rate. Luna aceasta mă voi angaja și voi reuși să încep din nou să plătesc.
După ce am platit rata, in urma convorbirii telefonice, la câteva zile am primit acest mesaj de la banca: ” La 22/06/2021 suma datorata este 2297.26 RON. In cazul neplatii se va trece la urmatoarea faza de recuperare.”

In momentul de față aș avea de plătit 2297 (restanțele pe cele două luni) + 1120 (luna curenta) pentru a ajunge la zi.

Întrebarea mea este..dacă nu reușesc să plătesc integral aceasta sumă și voi plati doar o rata (1120) vor trece la executare silita pentru neplata celor 2297 lei?

credius-telefon-email-reclamatie
Credius nu vrea sa-mi reesaloneze creditul, pentru a plati o rata mai mica. Ce pot sa fac?

Bună seara,
Am făcut împrumut la credius în 2020 în valoare de 16000 lei, le-am achitat în fiecare luna rata 1800 lei, iar de 6 luni le dau mai puțin în jur de 1000 lei pe luna, bineînțeles ca am acumulat întârzieri și penalități și ff multe telefoane cu amenințări de executare silită. Am făcut un email la ei acum o luna și am solicitat o reeșalonare a creditului pt a plăti mai puțin pe luna, nu au răspuns, dar am primit telefoane de amenințări cu poprire pe salariu. Îmi puteți da un sfat cum sa procedez?

CreditPrime imi cere sa platesc o rata la credit mai mare decat cea convenita. Ce pot sa fac?

AM LUAT UN CREDIT DE LA BANCA CREDITPRIME IN VALUARE DE 2500 RONI, AM SEMNAT CONTRACTUL NECITINDUL SI NE PRIMIT ACASA DUPA CUM ESTE NORMAL LA CARE AM CONVENIT CA RATA LUNARA SA FIE 250 RONI PE 24 LUNI, AM PLATIT PRIMA RATA CU COMISION TRANSFER B.C .R DE 15 RONI, LA CARE BANCA IMI SPUNE CA LUNA URMATOARE RATA MINIMA VA FII 850 RONI .
INTREBARE: CE SE POATE FACE IN ACEST CAZ?

TBI Bank reclamatie stergere Biroul de Credit
TBI Bank nu vrea sa-mi amane rata la credit. Ce pot sa fac?

Vreau sa aman rata la TBI si nu mai fost acceptată, nu vor sa ma ajute deloc, macar cu o rată mai mică. Ce pot sa fac?

dobanzi-refinantare-credite-ipotecare

La ce banca refinantam un credit ipotecar, pentru a obtine o rata mai mica?

La ce banca refinantam un credit ipotecar, pentru a obtine o rata mai mica? [citeste tot]
iCredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi le-am cerut sa-mi amane rata. Ce pot sa fac?

Am cerut consilierului iCredit amanarea ratelor, pentru ca am intrat in somaj tehnic si nu mai puteam plati rata, mi-a spus ca nu e nicio problema, insa ulterior am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit.

Am apelat la o firma pentru stergerea din Biroul de credit care n-au facut nimic, dar mi-au cerut sa le platesc 2.500 de lei sau macar jumatate din suma. Ce ma sfatuiti sa fac?

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.