Cum sa fac cu firma de recuperare Debt Collection Agency, daca nu am atatia bani cati imi cer?

Am facut un imprumut la Provident, dupa ceva timp nu am mai putut achita si
m au dat la firma de recuperare Debt Collection Agency srl. am primit o notificare.am sunat la ei si mi au dat termen 5 luni sa platessc cate 2000 ron pe luna. mentionez ca nu pot plati lunar atat iar ei nu inteleg.cum sa fac? am mai citit si pe net si nu e chiar asa cum spun ei. sant mii de oameni care nu au putut recupera nimic.sa le depun cat am?

Debt Collection Agency

Debt Collection Agency

Sfatul meu sa a platiti lunar atat cat va permiteti, avand in vedere ca suma de 2.000 de lei lunar este destul de mare, probabil, raportat la salariul dumneavoastra.

Trebuie sa stiti ca in cazul executarii silite prin poprirea salariului, legea, respectiv Codul de procedura civila, prevede ca se poate retine din salariu maxim o treime (33%) pentru plata datoriei. De exemplu, daca aveti un salariu de 1.000 de lei, se poate opri cel mult 330 de lei.

Eu va recomand sa incercati sa platiti lunar mai mult de o treime din salariu, pentru a putea sa va achitati mai repede datoriile.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti alte sfaturi sau aveti probleme in continuare cu firma de recuperare.

8 − 3 =