Am facut un imprumut la Provident, dupa ceva timp nu am mai putut achita si m-au dat la firma de recuperare Debt Collection Agency srl. Am primit o notificare. Am sunat la ei si mi au dat termen 5 luni sa platessc cate 2000 ron pe luna. Mentionez ca nu pot plati lunar atat iar ei nu inteleg. Cum sa fac? Am mai citit si pe net si nu e chiar asa cum spun ei. sunt mii de oameni care nu au putut recupera nimic. Sa le depun cat am?

Debt Collection Agency

Debt Collection Agency

Sfatul meu sa a platiti lunar atat cat va permiteti, avand in vedere ca suma de 2.000 de lei lunar este destul de mare, probabil, raportat la salariul dumneavoastra.

Trebuie sa stiti ca in cazul executarii silite prin poprirea salariului, legea, respectiv Codul de procedura civila, prevede ca se poate retine din salariu maxim o treime (33%) pentru plata datoriei. De exemplu, daca aveti un salariu de 1.000 de lei, se poate opri cel mult 330 de lei.

Eu va recomand sa incercati sa platiti lunar mai mult de o treime din salariu, pentru a putea sa va achitati mai repede datoriile.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti alte sfaturi sau aveti probleme in continuare cu firma de recuperare.

3 raspunsuri la “Cum sa fac cu firma de recuperare Debt Collection Agency, daca nu am atatia bani cati imi cer?

1. Maria

Referitor la datoria catre mafiotii „Debt collection agency ” va recomand solicitarea unui acord scris semnat si stampilat de catre acestia privind esalonarea platii datoriei,in functie de suma pe care o aveti de platit,specificati posibilitatea dumneavoastra financiara de plata.(insistati,pentru ca ei traiesc cu impresia ca toata lumea e inculta si dezinformata).
    Asteptati-va la telefoane abuzive,vocabular provenit din mahala si teroare telefonica.Eu personal,sunt sunata de mai multe ori lunar,chiar daca fac plata la timp,pur si simplu „reamintesc ei ca ai o datorie”.
    De asemenea,in cazul acestor abuzuri telefonice,puteti inainta o plangere la ANPC
    In caz de nesolutionare cu ANPC-ul ,va recomand Cuculis si Asociatii,ofera in prima instanta consiliere gratuita,urmata de plata in functie de dorinta de inaintare sau nu a plangerilor impotriva acestora.
    P.S:FUCK YOU DEBT COLLECTION AGENCY!

2. Decean Mirela

Buna ziua.In 2014 am contractat un credit de la provident. am achitat contravaloarea creditului si 1520 lei dobanda. In 16 august 2016 provinde cesioneaza creditul catre Debt Colect, care ma notifica in septembrie 2016 ca am o restanta de aproximativ 3000 lei catre provident si sa o achit in termen de o zi in contul lor.
    Dupa aceasta data nu am mai primit nimic, nici telefoane nici somatii. Acum aflu de la banca ca sunt inscrisa la biroul de credit de catre Ultimo Portofoliu din luna martie 2019, ca rau platnic gradul 5 cu suma de 3500 lei. Cum pot fi stearsa? creanta este prescrisa din octombrie 2017, iar firma de recuperari nu mi/a cerut acordul pentru prelucrarea datelor persoanale si nici inscrierea la biroul de crdit.

9 − = 0