Provident

stergere biroul de credit
Ce pot face pentru stergerea din Biroul de Credit, daca avocatul nu a reusit?

Soțul meu a apelat la un avocat pentru a-i șterge datele înscrise în Biroul de credit, date înscrise de către Cetelem și Provident. Datele de la Cetelem au fost șterse cu succes, însă cei de la Provident au refuzat solicitarea noastră.

Avocatul ne-a sfătuit să solicităm un credit bancar chiar și cu acele date înscrise, având șansa de a obține o derogare de la bancă. Din păcate, banca nu a fost de acord.

In urma discuției cu un broker financiar, ni s-a recomandat să apelăm la un alt avocat pentru a reîncerca ștergerea datelor înscrise de Provident, însă deja ne-am împrumutat 5.000 lei pentru primul avocat și nu ne mai permitem să plătim încă 3.000 lei unui alt avocat.
Ce putem face pentru a obține un răspuns favorabil de la Provident?
Vă rog din suflet să ne ajutați.

Vă mulțumesc!

Stergere Biroul de Credit
Cum pot sterge din Biroul de Credit creditele online de la IFN-uri?

„Buna ziua. Aș avea nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru ștergerea din Biroul de Credit. Mias dori sa fac un credit pentru un apartament și încă rezult cu negativ.

In urma cu 4 ani am aplicat la credite online tip HoraCredit, Oceancredit și încă 2 e societăți similare cu credite pentru sume de maxim 2000 de lei. sunt plătite toate dar cu intarziere. la activ mai am un credit la Provident care este in curs de plata.

ideea e că rezult in baza de date la anaf și aș dori sa mi se șteargă biroul de credit.”

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la Cetelem si Provident?

Buna seara! Am si eu un credit la Cetelem facut la Dedeman pt a achizitiona diverse materiale pt casa, in valoare de 5000 lei, este facut acum 5 ani cam asa si eu nu mai sunt angajată deoarece a trebuit sa stau acasa cu copilul, nu am putut sa mai platesc trecem ca si familie printr o perioada grea, foarte grea, belelele se tin lanț pt ca recent ne a murit si un copil☹️ ce se intampla daca nu am mai platit si nu mai pot plati eu nefiind angajata…mai am si la Provident un credit pe care la fel nu l pot plati☹️ va multumesc

b2kapital-debt-collection-agency
Am aflat ca am un proces cu Debt Collection Agency (B2Kapital). Ce trebuie sa fac?

Simate domn Vasile Coman, va solicit ajutorul intr.o problema legata de firma Debit Collection Agenty LTD . Am primit in urma cu 7 zile o comunicare di care rezulta ca am un proces pe rol la Curtea de Apel Craiova pentru o datorie din 2013 neachitata la Provident .
Eu de 6 ani locuiesc in Germania , nu stiu daca au sosit si alte instiintari , dar acum vreau sa achit aceasta datorie . Va rog sa ma ajutati cu o informatie , un numar de telefon unde pot sa vorbesc pentru a rezolva aceasta problema pe cale amiabila . Va multumesc anticipat ! Cu respect

provident-reclamatie-CSALB
Am poprire pe conturi de la Provident, dar n-am primit instiintare ca am ceva de plata. Ce pot sa fac?

Bună ziua, vin la dumneavoastră cu o întrebare în ideea ca poate ma puteți ajuta. Am făcut un imprumut la Provident în 2014, am primit acum 3 ani o suma de bani în urma căreia am primit un avertisment de plata. Am plătit suma respectiva.

Acum doua zile am primit un email de la o anumita banca ca am proprire pe conturi tot de la Provident pe o alta suma, și o scrisoare acasa prin care sunt executata silit prin proprire. Țin sa precizez ca nu sunt în tara de 4 ani și în tot
acest timp nu am primit nici o înștiințare prin care sa mi se aducă la cunoștință ca mai am de plata ceva.

Am poze cu ce am primit prima data și cu ce am primit acum 2 zile +email. Va rog dacă puteți sa ma ajutati, bineînțeles contra cost. Va mulțumesc!!

Pot sa fac rambursarea anticipata a creditului dupa amanarea platii ratelor?

Bună ziua! Am luat un credit de la Credius de 6000 de lei, pe perioada pandemiei am făcut amânare de plată, am început sa plătesc și le-am cerut sa fac rambursare anticipata iar ei mi au cerut 13.800 lei. Ce pot face?

Cum pot fi stearsa de Provident din Biroul de Credit?

Am scos un imprumut de la Provident in 2017, pe care l-am achitat, iar acum cand m-am dus la banca pentru a lua un credit Prima Casa, am aflat ca sunt raportata la Biroul de Credit. La telefon mi-au spus ca nu se poate sterge, ca as fi avut datorii, dar eu habar nu am avut de aceasta situatie. Ce pot sa fac?

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Agentul Provident a fugit cu banii, iar eu am fost raportata la Biroul de Credit si executata silit. Ce pot sa fac?

In urma cu trei ani a luat un imprumut de la un agent Provident in valoare de 5 mii de lei, urma sa achit 15 mii.
La un moment dat, inainte sa termin cu ratele, agentul respectiv mi-a spus ca nu mai am nimic de platit, la fel s-a intamplat si cu alte persoane de pe strada mea, dupa care a disparut din zona.

Oamenii s-au bucurat ca au scapat asa de ieftin si au uitat de intamplare.

Acum, salariul mi-a fost blocat din cauza unei popriri pentru respectiva datorie.

Am sunat la Provident, dar fara rezultat: mi s-a reprosat ca trebuia sa sun atunci cand nu a mai venit agentul, pentru a plati restul datoriei. Dar cum sa sun daca agentul mi-a spus ca am terminat cu ratele: Eu am avut incredere in agent, doar era de la Provident, iar daca acesta mi-a spus „cu tine nu mai am treaba”, atunci ce era sa fac?

Am auzit ca respectivul agent, se pare un popa, ar fi fugit cu banii Provident. Ce ma sfatuiti sa fac?

Provident m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte. Pot cere stergerea?

Am vrut sa fac un credit pentru casa si de la banca mi-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici. Eu am avut un imprumut anul trecut la Provident si intr-o luna nu l-am platit, pentru ca a trebuit sa plec in Germania, la munca.

Am intrebat-o pe agenta care strangea banii daca e vreo problema daca platesc cand ma intorc, iar ea mi-a zis ca nu e nicio problema daca platesc si mai tarziu. Acum aflu ca de fapt m-au bagat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte si nu mai pot lua credit. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Am sunat la Provident si mi-au spus ca ei nu au nicio treaba, ca trebuia sa platesc la timp, nu pot sa ma scoata din Biroul de Credit, trebuie sa astept 4 ani pana voi putea lua un nou imprumut.

E teapa daca am dat bani cuiva sa ma stearga din Biroul de credit?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca am luat teapa pentru ca am dat 500 de lei unei persoane care mi-a spus ca ma sterge din Biroul de Credit, unde am fost bagata de Provident. Au trecut doua luni, dar n-am mai primit niciun raspuns.

Eu am facut un imprumut la Provident in urma cu mai multi ani, plateam ratele la un agent, dar la un moment dat acesta n-a mai venit sa-i dau banii. De atunci, n-am primit nimic de la Provident, vreo instiintare unde sa platesc restul banilor, abia acum am primit o hartie de la firma de recuperare creante Intrum ca sunt datoare o suma mult mai mare decat am scos eu de la Provident. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Cum pot fi sters din Biroul de Credit, daca am fost raportat de Provident, fara sa ma anunte?

Buna ziua.

Sotia mea a facut un imprumut la Provident iar acum dupa ce a mers la banca pentru un credit Prima Casa, i s-a spus ca are o problema, a fost raportata de Provident la Biroul de credit. Dar ea nu a stiut de acest lucru, nu a fost anuntata niciodata de Provident. Ce se poate face sa fie stearsa din baza de date din Biroul de Credit?

Ce pot sa fac sa nu mai fiu in Biroul de credit ca rau platnic?

Ce pot sa fac pentru ca sa nu mai fiu in Biroul de credit ca rau platnic.. Mai exact acum doi ani a fost platit un credit restant si luat in considerare plata acestuia in prezent mai exact in martie anul acesta.. Creditul a fost la Provident.. Ce ma sfatuiti sa fac !!!! Multumesc anticipat !!!

Cum aflu daca mai sunt la Biroul de Credit?

Buna ziua, acum cred ca 4 ani am facut un imprumut la Provident nu am mai achiat vreau sa stiu daca inca mai sunt la Biroul de credit.

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

Ultimo Portfolio are dreptul sa ma execute silit daca nu era inregistrata la ANPC?

Am avut un credit restant la Provident. Dosarul a fost preluat de Ultimo Portofolio in iunie 2017 si trimis pt executare.

Am un cont la BT pt plata prestari servicii pe care mi s-a pus poprire.

Dosarul a iesit din instanta Gherla in 22.03.2018.Firma Ultimo Portofolio este inregistrat? la ANPC din 29.03.2018.

Aveau dreptul legal sa imi inainteze dosarul in instanta pt executare si sa puna poprire pe cont, avand in vedere ca toate acestea au fost facute inainte de inregistrare?

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit? [citeste tot]
Ce pot sa fac daca Provident m-a bagat in Biroul de Credit?

Am avut o intirziere la Provident de 60 zile din cauza ca nu au venit incasatori dupa rata care trebuia sa o achit saptamanal. M-au bagat in Biroul de Credit si nu pot sa fac inprumut la nicio banca. Ce pot sa fac?