diurna

Diurna este considerata salariu si poate fi retinuta, daca am poprire?

Buna ziua, am citit intr-una din postarile dumneacoastra ca bamca nu are voie sa retina, in cel mai rau caz, mai mult de jumatate din salariu.

Intrabarea mea este urmatoarea, diurna este considerata salar sau doar salariul brut, trecut pe contractul de munca se ia in cosiderarea la calcularea procentului?

Postat in data: 26 aug., 2022

Cum trebuie sa arate adeverinta pe care angajatorul o trimite bancii pentru deblocarea contului poprit?

Cum trebuie sa fie facuta adeverinta catre banca ING trimisa de angajator, pentru deblocarea diurnei?

Postat in data: 08 mart., 2022

Cum pot convinge banca sa nu-mi opreasca diurna?
Libra Bank reclamatie

In 2016 am avut o executare silita, de atunci nu s-a mai intamplat nimic pana acum, cand m-am trezit cu contul de la Libra Bank blocat. Eu in cont am si diurna, care din cate stiu nu se poate opri. Am fost la banca si mi-au spus ca ei nu au cum sa stie ca banii din cont reprezinta diurna. Cum pot face dovada ca e vorba de diurna?

Postat in data: 13 oct., 2021

ING nu vrea sa-mi deblocheze diurna. Ce e de facut?

Am telefonat la call center ul ING de cel putin cinci ori, iar ei tot nu vor sa deblocheze suma ce reprezinta diurna.
Motive: la detalii plata nu scrie in lb romana diurna, ci echivalentul in lb engleza.
Azi, la recomandarea unei d soare de la call center, am solicitat o adeverinta de la actualul loc de munca, adeveRinta ce a fost trimisa de pe e mail ul oficial al firmei.

Pana acum am vb cu cinci angajati call center, si de fiecare data, mi s a spus altceva.

Ce e de facut?

Maine dimineata, nu am posibilitatea sa ii sun, nu am roaming ul activat!

Postat in data: 22 mart., 2019