ING nu vrea sa-mi deblocheze diurna. Ce e de facut?

Am telefonat la call center ul ING de cel putin cinci ori, iar ei tot nu vor sa deblocheze suma ce reprezinta diurna.
Motive: la detalii plata nu scrie in lb romana diurna, ci echivalentul in lb engleza.
Azi, la recomandarea unei d soare de la call center, am solicitat o adeverinta de la actualul loc de munca, adeveRinta ce a fost trimisa de pe e mail ul oficial al firmei.

Pana acum am vb cu cinci angajati call center, si de fiecare data, mi s a spus altceva.

Ce e de facut?

Maine dimineata, nu am posibilitatea sa ii sun, nu am roaming ul activat!

Este ilegal ca ING sa va retina diurna sau alte astfel de indemnizatii speciale, in cadrul executarii silite prin poprirea veniturilor.

Conform Codului de Procedura Civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

Banca ING ar fi trebuit sa verifice inainte de a va retine banii aferenti diurnei.

Am trimis reclamatia dumneavoastra la ING si am primit raspuns ca problema dumneavoastra a fost rezolvata, iar banii aferenti diurnei au fost deblocati.

Va rog sa reveniti la mine daca mai aveti probleme.

Vasile Pop-Coman

9 raspunsuri la “ING nu vrea sa-mi deblocheze diurna. Ce e de facut?

1. Stanik

Buna ziua , sotul meu are aceeas problema cu diurna a sunat la banca BCR ,le-a spus de en ori ca i s-a tras diurna iar ei au spus ca nu au voie sa puna poprire pe diurna dar totusi au tras banii zicand sa rezolve cu executorul doar ca acel executor nu raspund la E-mail si nici la apel , ce ar putea sa faca ?

2. Ovedenie Ciprian

Angajatorul refuza sa trimită  la bancă detalii de plată (diurnă  concediu de odihnă ),Banca ING ÎMI ȚINE  DREPTURILE BĂNEȘTI Diurnă concediu de odihnă,am sunat de 10 ori la bancă, ma puteți ajuta. MULȚUMESC

3. Cojocaru Maria Luiza

In contul meu de la banca transilvania intra diurna tatălui si din cate stiu banca nu are dreptul sa blocheze diurna..am fost la bancă pentru a cere deblocarea contului ca sa retrag diurna si mi s-a zis ca nu se poate debloca deoarece trebuie acordul de la toti trei executorii, in conditiile in care banca a zis clar ca diurna nu se poate bloca si pot sa o retrag, iar acum nu vor sa imi deblocare aceasta suma care este diurna.Ce este de facut?

4. Mari militaru

Soțului ia oprit banca raiffeisen diurna in valoare de 2800eurp…A trecut aprx o luna..nu ne zice nimeni nimic…ce sa facem..

1. admin Post author

Oprirea diurnei este ilegala, in cadrul procedurii de executare silita, conform prevederilor Codului de procedura civila.

De aceea, va sfatuiesc sa trimiteti la Raiffeisen o reclamatie in scris, in care sa-i cereti sa va dea banii inapoi.

Reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutorul meu.

3 − 1 =