poprire

Cat se poate opri din salariul de 1400 de lei la o poprire?

„Bună ziua!
Cu scuzele de rigoare pentru deranj, doresc sa ma ajutați și pe mine într o problema legata de o executare silita pentru pensie de întreținere.
În urma popririi pe salariu, eu lucrând cu jumatate de norma (4 ore), salariu net fiind de 1400 lei, angajatorul a decis sa mi oprească suma de 330 lei, conform art. 729 alin 3.veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Întrebarea mea este dacă angajatorul a procedat corect sau trebuia sa-mi oprească mai mult întrucât executorul a înregistrat un dosar de validare poprire. Mulțumesc respectuos”

Se poate pune poprire pe pensia mea de boala?

„Buna Ziua…Se poate pune poprire pe pensia mea de boala HIV SIDA de 1000? Am si cerrtificat de handicap si stau si intru.un Centrul De Plasament.”

Cat mi se poate opri din pensie pentru o poprire, daca am si indemnizatie de insotitor?

Soțul are o pensie de 1500 lei și tot pe cuponul de pensie are o sumă fixă de 1269 lei indemnizație pentru însoțitor. Are poprire de la 2 bănci și i-a pus poprire 50% din pensie Este corect? El are însoțitor pentru ca are și demență iar banii nu ajung. Va rog sa-mi spuneți dacă așa este bine.Multumesc anticipat.

credius credit reclamatie
Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Pensia de boala pentru incapacitate de munca se poate popri?

Pensiile de boala pentru incapacitate de munca grad 1 se pot poprii ? Mentionez ca valoarea pensiei este de peste 4000 lei . costurile cu chiria, medicamente si cele necesare depasesc valoarea acesteia.
Va multumesc,

bcr credit card poprire
Cum se poate debloca cardul de salariu, daca poprirea se face la angajator?

Sotul meu are o poprire pe salariu si card de salariu la BCR. Executorul judecatoresc a pus poprire si pe cont chiar daca exista o poprire si la angajator.
In call-center i s-a spus sotului meu ca o adeverinta de la angajator prin care se confirma poprirea ar debloca cardul. Dupa ce a dus adeverinta la filiala BCR Roman, a fost sunat ca nu se poate ridica poprirea decat cu acordul executorului (clar ca nu
va fi de acord odata ce a infiintat poprire si pe cont). Ce se poate face in aceste conditii?

bcr poprire cont
Se poate pune poprire pe veniturile din pensie dintr-un cont deschis la BCR?

Se poate impune o poprire pe veniturile din pensie pe un cont deschis la BCR ?

sparkasse cont banca
Alocatia copilului din Germania mi-a fost blocata in contul Sparkasse. Cum pot recupera banii?

Buna ziua ,soțul a lucrat doi ani în Germania și am băgat dosar de alocație , ne-a fost aprobat dar după ce banii au intrat contul a fost blocat. Contul este la sparkasse, mai avem vreo șansă să recuperăm acei bani? banii au intrat în 2021 in octombrie iar la începutul anului 2022 a fost blocat

Este legala poprirea banilor pentru concediul de risc?

Bună ziua ,Sunt insarcinata în 26 de saptamani si sunt în concediu de risc .Am primit un sms de la banca ca am o poprire ulterior suma mi a fost retrasa din cont din acești bănuți încasati pe concediu de risc pe motiv ca ,la detalii societatea care îmi virează banii a scris salariu. Este legal? Ce trebuie sa fac sa îmi recuperez banii?

Este posibil sa-mi opreasca din salariu 50% banca si 50 % angajatorul? Cum trebuie procedat?

Buna ziua ,
Fiul meu are 4 popriri de la niste credite neachitate, la 4 executori diferiti ,pe care le plateste lunar .2 popriri sunt puse pe contul bancar unde isi incaseaza salriul si 2 ii sunt oprite de catre angajator. Este posibil sa ii opreasca 50% banca si 50 % angajatorul? cum trebui procedat .Va multumesc.

reclamatie raiffeisen
Banca Raiffeisen are dreptul sa blocheze alocatia unui copil din Austria, pe motiv ca provine din alta tara?

Bună ziua! As dori sa vă întreb dacă banca Raiffeisen are dreptul să blocheze alocația unui copil, alocatie din Austria pe motiv că provine din alta tara .

Menționez că acest cont are proprire ,dar am înțeles că alocațiile fac excepție .De la banca mi s-a spus că doar alocațiile din Romania se pot ridica nu și cele provenite din alte țări .

Ce pot face eu in acest caz? Va mulțumesc!

Mi s-a facut a doua poprire in acelasi dosar, desi am platit tot. Ce pot sa fac?

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați și pe mine. eu am scos un credit la BancPost care ulterior a fost preluat de banca Transilvania. nu l-am plătit. în 2014 a început sa mi se facă proprie pe pensie. am plătit pana în luna august 2021 atunci a fost ultima rata.
nu am primit nici o hârtie cum ca să ridicat poprirea iar în luna noiembrie am primit un plic de la aceeași executor ca sa făcut proprie iar pe o suma și mai mare în același dosar.
Am încercat sa dau de executor iar executorul a vb foarte urat cu mine și mi-a spus ca am terminat cu el dar au întrat pe fir cămătarii și mi-a închis telefonu în nas. nu înțeleg ce cămătari când eu am luat creditu de la banca.

Astazi am fost pana la domnu executor mi-a vb foarte urat și a spus sa plătesc 1400 de lei ca să îmi facă copii după dosarele de executare și sa ii trimit dovada platii după care mi le va trimite prin posta. cautand o doamna prin dosar mi-a spus ca eu plătesc doar din 2017 când eu am cupoane și se poate dovedi ca din 2014 banii mi ia același executor.
va rog frumos sa ma sfătuiți ce sa fac ca nu mai știu unde sa ma duc

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

sechestru masina poprire
Este legal sechestrul pe masina daca am poprire pe pensie?

Tatăl meu are o poprire pe pensie pt un credit la Transilvania. Mama este coplatitorul. Amândoi au primit poprire la casa de pensii, dar acum au primit și un sechestru pt autoturism. Mai au de achitat din credit 16600 lei. Este legal sa li se mai pună și sechestru pe mașină dacă deja au poprire pe pensii?? Cu mulțumiri!

Executorul poate calcula dobanzi si penalitati pentru creditul poprit?

Buna ziua
am vut o poprire la un credit de la BANACA TRANSILVANIA in valoare de 39943 ron care a fost achitat in totalitate in luna septembrie.

Dupa aproape 5 luni de la achitarea popririi am primit adresa de la executor o alta poprire solicitata cf adresei tot de BANCA
TRANSILVANIA cu suma de 24000 ron reprezentand dobanzi si penalitati.

Intrebarea este daca executorul poate calcula dobanzile si penalitatile pentru creditul poprit?

Si alta intrebare.
Suma solitata de banca pentru acoperirea datoriei a fost de 28900 si creditul declarat scadent anticipat iar in adresa de la executor apare suma de 35100 ron.

In cazul in care creditul este considerat scadent anticipat se mai pot calcula penalitati?

Unde se face poprirea? La firma angajatoare sau la banca unde se vireaza salariul?

Buna ziua, am un credit neplătit din 2013, acum lucrez la Serviciul de Ambulanță, și am înțeles că au primit cei de la personal o înștiințare că îmi vor opri o treime din salariu, întrebarea mea este daca poate face asta Serviciul de Ambulanță sau banca unde se virează salariul o va face? mulțumesc

Cat poate sa-mi opreasca din pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor? [citeste tot]
Cum trebuie sa arate adeverinta pe care angajatorul o trimite bancii pentru deblocarea contului poprit?

Cum trebuie sa fie facuta adeverinta catre banca ING trimisa de angajator, pentru deblocarea diurnei?