Codul Civil

Banca are dreptul (si in ce baza legala) sa retina si sa depuna in contul ANAF alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii?

Va rugam sa ne comunicati daca banca are dreptul si in ce baza legala sa retina si sa depuna in contul ANAF alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii ale unui debitor-mama-care plateste lunar prin ajutorul parintilor.
Venituri care nu pot fi poprite
Codul de procedura civila stabileste veniturile care nu pot fi poprite, indiferent de datoria care este urmarita:
– sumele care sunt destinate unei afectatiuni speciale prevazute de lege;
– sumele reprezentand credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte;
– alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, care nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii;
– sumele necesare platii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data infiintarii popririi.

Postat in data: 21 aug., 2015

Poate BCR sa-mi opreasca toti banii din salariu fara sa ma anunte?

Am un credit ipotecar la BCR si o descoperire de card, iar incepind din luna mai BCR mi a blocat cardul si contul de salariu, fara a mi aduce la cunostinta acest lucru, fara a a mi se aduce la cunostinta faptul ca mi s-a pus propire pe salariu.
Intrebare: poate banca sa mi opreasca timp de 5 luni toata suma din salariu, fara o instiintare sau fara o decizie a vreunei instante de judecata?

Postat in data: 20 aug., 2015

Raiffeisen Bank mi-a oprit la o poprire mai mult decat ar fi trebuit, 1/3 din salariu. Pot recupera suma?

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta/sfatui in vederea solutionarii problemei mele legate de poprirea infiintata in luna Iunie 2015.
In luna aceea s-a oprit o suma mai mare decat ar fi trebuit, mai mult de jumatate de salariu. Mentionez ca este vorba numai despre o poprire si ar fi trebuit aplicat 1/3 din suma virata. Am facut o sesizare catre Raiffeisen (unde am contul deschis pentru virarea salariului), apoi am cerut executorului sa-mi vireze in cont diferenta de suma, insa nu am primit raspuns. Va rog sa imi spuneti daca exista o cale de a recupera suma aceasta de bani.

Postat in data: 11 aug., 2015