Etichete: descoperit de cont

BRD mi-a inchis overdraftul fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„BRD ne-a anulat overnight fara sa ne anunte. Acum incearca sa spuna ca nu ne-am actualizat dosarul juridic si ca ne-ar fi notificat ca ne inchid contul. Contul nu l-au inchis, doar dobanzile au disparut. Va rog sa ne ajutati, BRD a fost mereu abuziv in relatia cu noi.
Multumesc.”

Postat in data: 21 dec., 2023

Ce pot sa fac daca nu am mai platit o descoperire de card?

„Buna ziua.Daca am făcut acum câțiva ani o descoperire de card in jur de 1100 de lei plătind doar 400 lei apoi din diferite motive nu am mai putut plăti ce pot face acum daca asi vrea să plătesc?”

Postat in data: 10 iul., 2023

Ce se intampla daca nu pot inchide descoperitul de cont la o refinantare?

Ma puteti ajuta va rog cu un sfat intr-o problema? Am facut o refinantare la banca Raiffeisen pentru :
– credit BCR 77500 lei( inchis)
– card de cumparaturi Raiffeisen 13000(inchis)
– descoperire cont Banca Transilvania 10000 lei, acesta nu l-am inchis,am intrat in banii respectivi.Ordinul de plata a fost normal , nu conditionat.

Dupa 3 saptamani sunt contactat de angajata raiffeisen la care am aplicat pentru refinantare, sa ii aduc urgent adresa de inchidere descoperire de cont banca transilvania.
Nu pot inchide acum acel descoperit de cont.de luna aceasta mi-a facut si o marire de salariu.
Ce pot face in aceasta situatie?o sa-mi anuleze creditul?si ma executa silit?(asta insemnand sa imi puna proprire pe salariu 1/3?
Multumesc si scuze de deranj!

Postat in data: 16 feb., 2023

Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

Bună ziua,
În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

Postat in data: 06 oct., 2022

Banca are dreptul sa-mi ia tot salariul din cont, daca am avut intarzieri la descoperirea de salariu?

„Buna ziua,am luat o descoperire de salariu,și am avut întârzieri ,iar creditul s-a terminat pe la sfârșitul lunii aprilie ,anul acesta.Au dreptul să îmi ia tot salariul din cont și alocația copiilor?….Am discutat cu un angajat al băncii și au zis că au dreptul să îmi ia tot salariul,iar daca fac restructurare la credit și să plătesc în rate ,inseamana că nu mai pot lua credit niciodată.Este adevărat ceea ce a spus acel angajat.Va rog daca mă.puteti ajuta cu o soluție .Va mulțumesc.”

Postat in data: 14 mai, 2022

Cum se poarta BRD cu un client in timpul starii de urgenta: i-a luat tot salariul de pe card, fara sa-l anunte

brd-inchidere-cont-reclamatie
brd-inchidere-cont-reclamatie

Postat in data: 20 apr., 2020

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit tip descoperit de cont (overdraft)

overdraft-descoperit-cont-dobanzi-decembrie2019
overdraft-descoperit-cont-dobanzi-decembrie2019

Postat in data: 06 ian., 2020

Ce pot face sa nu mi se mai opreasca toti banii de pe cardul BCR, daca nu am poprire?

Am si eu nevoie de ajutor. Am un card de cumparaturi la BCR, nu am mai reusit sa il platesc si acum imi opresc toti banii care imi intra pe cardul de salariu. Ei spun ca nu esti o poprire, nu este un ordin judecatoresc, doar imi fac retinere pe cont. Momentan mai am o luna de maternitate si mi-am facut card la alta banca (doamnele de la BCR asta au spus ca e solutia) dar in curand merg la serviciu si ei lucreaza doar cu BCR si vor trebui sa imi vireze banii acolo. Ce pot face ca sa nu mi se opreasca toti banii? Sunt constienta ca mi se va opri din bani, dar chiar 100%?! Multumesc!

Postat in data: 11 sept., 2015

Poate BCR sa-mi opreasca toti banii din salariu fara sa ma anunte?

Am un credit ipotecar la BCR si o descoperire de card, iar incepind din luna mai BCR mi a blocat cardul si contul de salariu, fara a mi aduce la cunostinta acest lucru, fara a a mi se aduce la cunostinta faptul ca mi s-a pus propire pe salariu.
Intrebare: poate banca sa mi opreasca timp de 5 luni toata suma din salariu, fara o instiintare sau fara o decizie a vreunei instante de judecata?

Postat in data: 20 aug., 2015