Tag Archives: ANAF

Cum pot scapa de poprirea ANAF, platind online datoria?

Bună seara! Am o poprire pe contul Raiffeisen din partea ANAF. Vreau să plătesc online și să scap de poprire. Nu sunt în România și până nu se rezolvă cu covidul ăsta, nu știu exact când ajung. Cum trebuie să procedez ? Mulțumesc!

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card?

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card? Eu sunt angajat de 6 luni dar banii îmi sunt dați în mână nu pe card. As vrea să știu dacă pot face un împrumut și în ce suma mă incadrez dacă da.

Pentru ce sume minime datorate si in ce conditii imi poate pune ANAF poprire pe conturi?

Buna seara, domnule Coman,

BCR M-A INFORMAT PRINTR-UN SMS CA AM PRIMIT O POPRIRE PE CONT IN VAL DE 200 Lei – reprezentand impozit casa de la DIT sector 1.
ACEASTA BLOCARE DE CONT S-A FACUT NETINAND CONT DE Ordinul nr.2098/2019.

Fiscul nu mai pune poprire pe conturile persoanelor cu restante de peste 2000 Ron SI A DATEI SCADENTE DE PLATA IMPOZIT.

SUMA DE 200 LEI PLUS COMISIOANELE DE PLATA CATRE DIT SECTOR 1 AU FOST BLOCATI SI RETRASI DIN CONT FARA ACORDUL MEU , TITULAR DE CONT.

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU EXPLICAREA ACESTEI PROCEDURI ABUZIVE.

Poate firma sa-mi vireze banii pentru concediul de maternitate, in cazul unei popriri?

Buna ziua, sunt in concediu de crestere copil (fetita are 6 luni jumate), firma unde lucram a primit in contul ei suma pt.concediu meu de maternitate.

Acum firma are poprire de la Anaf, mai poate firma sa-mi vireze concediu in contul meu sau nu, din cauza acestei popriri??? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, ca nu stiu cum zice legea!!!Va multumesc.

E legal ca ANAF sa-mi retina toate veniturile din drepturi de autor?

Mi-a fost blocat contul in urma infiintarii unei popriri de catre ANAF, la care am restante la impozitul pe venitul realizat din drepturi de autor. Intrebarea mea este: este legal sa-mi ia toata suma din cont (aproape tot venitul pe luna aceasta, intrucat retrasesem o suma mica), in conditiile in care este un venit periodic “destinat asigurarii mijloacelor de existenta” (lucrez doar in baza acestui contract DDA, de ani buni, si realizez venituri lunar) ? De la banca mi-au spus ar fi putut sa imi deblocheze contul si sa retina doar 33% doar daca era un venit salarial.
Va multumesc.

Cum se poate contesta executarea silita a ANAF pentru un PFA?

Buna seara. Sotia mea este pensionara si are un p.f.a. Luna aceasta a primit un titlu executor, in valoare de 3.614 lei. Datorii catre anaf numai de ei stiute. Eu personal am achitat instiintarile de plata. Datorii din anul 2012, chipurile asigurari de sanatate. Termenul de contestatie, este de 15 zile. ANAF nu a asteptat acest termen.Ce se poate face?? Va multumesc.

Am 2 popriri de la ANAF si mi se retine 1/3 de la firma si 1/4 de la banca. E normal sa se retina 1/2 din salariu daca sunt 2 popriri de la acelasi executor??

Daca nu am nimic pe numele meu, cat poate dura poprirea?

Buna seara

De anul trecut am o proprire pe salariu din cauza unui credit de 19.000 lei facut la BRD in 2015. Momentan, unde lucrez primesc salariul in mana, si de cand a inceput aceasta proprire pe cardul de la BRD si BCR (singurele banci unde am carduri) nu mi s-a oprit deloc bani din salariul primit in mana. La locul de munca actual nu a ajuns nicio informare/scrisoare ca sa imi opreasca cei 33% din salariu desi a trecut 7luni de cand am aceasta proprire.
Am lucrat o luna intretimp la alt loc de munca (in acelasi timp cu actualul job) si acolo am primit salariu pe card si s-au oprit cei 33%.(in jur de 600 lei mi-a oprit de la inceputul propririi..400 lei i-am pus eu personal)
Intrebarea mea este: de ce nu este gasita aceasta firma de catre ANAF sau cine trebuie sa o gaseasca?

Si inca o intrebare: eu nu am nimic pe numele meu..nici masina..nici casa.. daca voi continua la acest job si tot nu se v-a depune nimic ca sa scada datoria..ce se poate intampla? aceasta propire poate sa tina si 10-20ani? multumescu
cu stima si respect, mihai