Codul Civil

Dupa cat timp se poate cere prescrierea (anularea) datoriei?

Buna Seara

Am o intrebare referitoare la un credit facut acuma 7 ani la un IFN pe care nu am mai reusit sa il achit, iar ultima rata achitata a fost acum vreo 6 ani de zile, cei drept pana in prezent am fost instintat in legatura cu creditul restant dar fara nici o poprire pe salar cu toate ca toata perioada aceasta am fost angajat cu norma intraga cu virament salarial pe card.

Daca in aceasta perioada de 6 ani de la ultima rata ahitata si pana in prezent cand mi sa pus poprirea pe salar nu a mai existat alta poprire, se poate invoca o contestatie pentru prescrierea datoriei, tinand cont de nu a mai existat alta executare in decurs de 6 ani? Va multumesc.

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

Creditul se transmite copiilor (se mosteneste) daca titularul decedeaza?

Buna ziua, as vrea sa va intreb daca in cazul neachitarii unui credit de catre titular, acest lucru se poate rasfrange asupra copiilor, in sensul ca daca titularul decedeaza copiii acestuia trebuie sa achite acel credit?

Se poate pune poprire pe indemnizatia (norma) de hrana?

Daca ai o prorire se aplica si asupra sumei virate separat pe card reprezentand indemnizatia (norma) de hrana?
multumesc

Cum se poate contesta executarea silita a ANAF pentru un PFA?

Buna seara. Sotia mea este pensionara si are un p.f.a. Luna aceasta a primit un titlu executor, in valoare de 3.614 lei. Datorii catre anaf numai de ei stiute. Eu personal am achitat instiintarile de plata. Datorii din anul 2012, chipurile asigurari de sanatate. Termenul de contestatie, este de 15 zile. ANAF nu a asteptat acest termen.Ce se poate face?? Va multumesc.

E legal ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Este normal, ca de legal o fac ei legal?, ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

Se poate prescrie un credit neplatit din 2008?

In 2008 m-am intors din Italia si fostul sot a ramas acolo sa achite un credit de 10000 euro pe care eu eram titular si el co-platitor.

Dupa atatia ani am aflat ca m-a mintit si nu a platit nimic. Acel credit mai exista, a fost doar pasat de la o firma de recuperari la alta. se poate prescrie? Ce ar trebui sa fac?

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

am luat un credit in 2007 si nu am reusit sa platesc toata suma si mi s-a pus proprire pe pensia de invaliditate. E in regula sa-mi puna poprire pe pensia de invaliditate?