prescriptie executare silita

Creditul se poate prescrie (se sterge) daca nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani?

Am citit undeva ca exista o lege in care se precizeaza ca in cazul in care nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani, creditul se prescrie.
Exista cumva o astfel de lege? Si daca da, ma puteti ajuta va rog cu informatii despre ea (numar, data)?

Postat in data: 09 sept., 2016

Creditul la BRD este neachitat din 2010, iar acum am primit o instiintare pentru infiintarea popririi. Nu s-a prescris daca a trecut atata timp?

Am un credit de consum la BRD neachitat din 2010. In 2012 am primit o notificare de la un executor judecatoresc ca am pierdut un proces pentru achitarea creditului catre EOS, o firma de recuperari creante. Problema este ca procesul a avut loc la Calarasi, eu sunt din Ialomita si nu am primit nici o somatie sa ma prezint la proces. Acum am primit o alta instiintare ca mi s-a pus proprire pe salariu. Este o procedura legala, creditul nu s-a prescris?

Postat in data: 29 iul., 2016

In cat timp se prescriu datoriile la stat?

In calitate de fost PFA am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu pentru o suma de 330 lei, mi s-a blocat contul de salariu, dar cand am fost sa platesc mi-au spus ca am de plata o suma mult mai mare, 4000 lei, care nu a aparut pe nicio somatie primita pana acum.

Le pot imputa acest lucru? Restanta de baza e de prin 2006. Nu trebuia sa se prescrie pana acum? Multumesc mult pentru raspuns.

Postat in data: 02 iun., 2016

Are dreptul firma de recuperare Kredyt Inkaso sa ma dea in judecata dupa trei ani si sa-mi puna poprire pe salariu?

Buna ziua, am si eu o problema cu Kredit Inkaso:

Dupa trei ani si ceva, are dreptul sa te dea in judecata? M-a dat in judecata si mi-a venit dosarul acasa ca am fost dat in judecata de firma de Recuperatori Kredito Inkaso si mia pus oprire pe salariu.

Am scos suma de 4000 de lei, am platit vreo 6 ani, dupa numai am avut cum sa platesc, si acum am de dat suma inapoi. Poate ma ajutati cu detalii.

va multumesc

Postat in data: 16 mai, 2016

Se poate desfiinta, prin prescriptie, executarea silita si poprirea unui cont bancar la cerea unei firme de recuperare creante?

Am o prietena care ma girat in 2004 la un credit, eu am platit pana in 2007, iar din cauza unor probleme nu am mai putut plati. Banca a vandut creanta la o firma de recuperari in 2008 iar aceea firma nea hartuit 6 ani fara sa actioneze in justitie. Acum a mandatat un executor sai faca proprire girantului, ceea ce sa si intamplat: ia blocat banca salariul.
Vreau sa va intreb daca putem desfiinta proprirea, mie mi se pare un abuz dupa atatia ani.

Postat in data: 14 iul., 2015