cesiune credit

BCR Stergere Biroul de credit
BCR mi-a pus și alte clauze în actul adițional de trecere de la ROBOR la IRCC. Este legal?

„Am un credit Prima Casa la BCR si am facut o solicitare de trecere de la Robor la IRCC care mi s-a aprobat într-un timp foarte scurt.
Din pacate, atunci când am citit actul adițional am constatat că au fost incluse si alte clauze care nu aveau legătură cu solicitarea pe care am făcut-o.

Se menționa în mod expres că prin semnarea acestuia imi dau acordul
ca BCR sa vândă creditul meu oricărei entități dorește plus alte clauze pe care nu le-am reținut. Cert este că era menționat că aceste clauze anulează alte clauze din contract.
Este legală această procedură?

Nu ar fi trebuit ca actul adițional sa cuprindă doar trecerea de la Robor la IRCC asa cum am solicitat in cererea mea? Personal, consider un abuz.

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cum as putea proceda in continuare?

Datorita Robor-ului, rata a crescut de la 1141 ron la 1881 (începând cu luna septembrie 2022 ) de la inceputul anului.
Multumesc anticipat pentru raspuns.”

finopro-credius-recuperare-credit
Un credit de 4.000 lei de la IFN Credius a fost preluat de alt IFN, Finopro, care mi-a pus dobanda de 32.000 de lei! E legal? Ce pot sa fac?

Buna ziua,mă numesc Boce Liviu cum este posibil un credit de 4600lei de la un IFN Credius,să fie preluat de alt IFN, Finopro și într-un an de zile să îmi pună dobânda de 32 000 lei, iar creditul total cu cheltuieli de judecată să se ridice la 48000 lei, chiar nu se poate face nimic sau nimeni nu este în măsură să se ocupe de jupuirea omului de rând care este îndemnat
de sărăcie in mâinile acestor criminali😔,va mulțumesc anticipat

first-bank credit bancpost
De unde obtin adeverinta de ridicare ipoteca la un credit Bancpost?

Buna ziua! Am avut credit la banc post, mi am platit creditul in perioada când se dizolvau, acuma am nevoie de adeverință de ridicare de ipoteca pe care nu știu de unde o pot obține.

Cei de la Transilvania spun că nu e treabă lor, alții mi au spus că cei de la first bank ar trebui etc. Ideala e că nu știu ce să fac, unde trebuie sa încep.
Mulțumesc

kruk cesiune creanta credit
Kruk ma executa silit pentru un credit vechi de 15 ani. E legal? Ce pot sa fac?

M-am trezit cu o instiintare de plata, de la un executor judecatoresc, pentru un credit de acum 15 ani, din 2007, in valoare de 5000 de euro…

Ce stiu: Conform prevederilor articolului 706 din Codul de Procedura Civila, “dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.”

Mai exact, o datorie se prescrie daca timp de 3 (trei) ani de la data la care creditul a fost declarat scandent anticipat (de regula dupa 90 de zile de intarzieri), banca/IFN-ul nu a initat procedura de executare silita.

Dar eu nu am primit in cutia postala nici o citatie/instiintare de proces… Nu m-am prezentat nicaieri, pentru ca nu am stiut… Nu stiu nici macar in ce an a avut loc procesul.

Ce se poate face ? Exista posibilitatea vreunui recurs in anulare ?!…

Astept un raspuns din partea dvs. Multumesc

crc-colectare-recuperare-creante
Kruk mi-a dublat datoria creditului cesionat. Ce pot sa fac?

Pe scurt, am primit sentința pe executare silita pentru suma de aproximativ 32000 ron s-a pus proprire, am făcut o promisiune de plata, am achitat conform angajamentului 14800 ron și acum îmi transmit ca mai am de plata 40000, asta din luna iunie pana acum. În trei luni au dublat aproape suma.

Am fost în somaj tehnic ni s-a promis ca nu trebuie sa achitam pana trece somajul, ca ne anunță când sa revenim cu plata. Am primit plicurile în plicuri era sentința. nu repornirea platii. Nu am făcut contestație ca a durat peste 17 zile de când am primit-o. Nu eram în localitate

Mai aveam de plata 14000 și ei actualizează cu suma de 40000.

Cesionarul a fost CCR și a cesionat apoi la KRUK.

Cu cine am făcut angajamentul la CCR NU IMI MAI RASPUNDE LA telefon. Mi-a zis sa scriu o sesizare și atat. Puteti sa ma ajutati?

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Kruk Romania – firma de recuperare creante – date de contact (adresa, telefon, e-mail, site internet) [citeste tot]
E ilegal sa mai figurez in Biroul de Credit, daca s-a prescris creditul?

In anul 2011 luna februarie, mi s-a pus poprire pe toata suma din contul de salarii de catre BCR, pentru un credit luat de la Pireus Bank.
Neavind ce sa mai execute dupa aceasta data, creditul a fost cesionat intr-o vreme la Kruk, fara sa fiu notificata.
In 7 ani, Kruk nu a facut nici un demers pentru executare silita iar banca nu mai avea interes de a reactualiza datele din BC, unde am fost inscrisa tot fara a fi notificata.
Astfel, datele mele din BC ar trebui sa nu mai figureze in baza de date, din anul 2015 iar Kruk nu mai poate cere executare silita intrucit suma s-a prescris, termenul incepind din febr.2011.
Intrebarea mea este, daca ar fi ilegal ca actual sa mai figurez in BC.
Pot sa imi deschid un cont de salarii la alta banca decit cei in cauza, fara sa imi fie poprit actual ?

Are voie EOS KSI sa puna dobanzi sau penalitati? De la 2.000 de lei am ajuns la 8.000 de lei de plata!

EOS KSI m-a anuntat ca suma de platit la un credit preluat de la banca este 8568,82RON.

Nu stiu ce calcule au facut, ce dobanda au pus, ca este astronomica.

Suma a oscilat din 2006 de la 2000 la 3000, 4000 lei. Acum e mai mult. 8.000lei.

In acesta situatie sunt acum. Am angajat un avocat, care nu imi ia bani decat de timbrat, sa vedem ce branza iasa.

Intrebarea e: are voie EOS KSI sa puna dobanzi sau penalitati, astfel incat suma de plata sa ajunga la 8.000 de lei, de la 2.000?

Firmele de recuperare mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si de reprezentare in instanta?

Conform Deciziei 9/2016 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, firmele de recuperare nu mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si nici dreptul de reprezentare in instanta. Cum se poate scoate din evidenta dumneavoastra, intrucat banca a vandut imprumutul unei firmei de recuperare, iar aceasta nu mai are nici o putere legala decat abuziva.

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Firma de recuperare Ultimo Portftolio Investment Luxemburg are dreptul sa mai recupereze creante in Romania?

Firma de recuperare Ultimo Investment Portfolio Luxemburg are dreptul sa mai recupereze creante in Romania?

Top Factoring ma streseaza cu executarea silita. Ce pot sa fac?

Am probleme cu Top Factoring in ceea ce priveste o datorie in jur de 3700 la BRD. Am ajuns in aceasta situatie deoarece de la firma unde lucram SC General Concept Calarasi, 8 luni nu am primit nici un salariu (2014) si am fost nevoita se recurg la o pensionare anticipata de 500 ron. Nu aveam din ce trai! Am trecut prin perioade foarte grele si m-am imbolnavit grav, am facut o depresie. Sunt singura, nu ma ajuta nimeni. Nu am nici locuinta. Cei de la Top Factoring ma streseaza mereu cu telefoane si mesaje ca voi fi executata silit. Nu pot sa ma angajez intr-o rezolvare amiabila deoarece nu am din ce plati. Aceasta situatie imi agraveaza si mai mult boala. Cum sa procedez? Ce ma sfatuiti? Daca imi ia si aceasta pensie inseamna ca trebuie sa mor!

Kredyt Inkaso ma ameninta cu judecata pentru o datorie la BCR. Ce pot face?

Buna ziua, avem si noi un credit luat de la BCR cu multi ani in urma adica 2008, suma era de 45000 lei pana in 2013, am platit apoi am mers la ei sa platim o suma mai mare 10000 lei si sa ne scada rata , dar nu au vrut sotul meu s-a suparat si de atunci nu am mai platit nimic, acum 1an , ne-a sunat cei de la kredit inkaso, ca avem o datorie la ei, am mers acolo am discutat cu ei si nu au vrut sa facem rata la ei in fiecare luna sa platim un 500 ron si tot asa nu le-am mai platit nimic, lunar ne vin hartii de la ei ca avem de inapoiat o suma de 31000 lei , si daca nu platim ne da in judecata, cam ce ne sfatuitii in privinta asta?

Este vorba de prescriptia datoriei daca timp de trei ani nu s-a facut executarea silita?

AM LUAT UN CREDIT IN 2010, IAR DIN ANUL 2013 NU AM MAI PUTUT PLATI. AM AVUT POPRIRE PE CONT LA BANCI, DIN PARTEA UNUI EXECUTOR JUDECATORESC, FARA SA PRIMESC DOCUMENTUL DE EXECUTARE SILITA, FARA RETINERI DE SUME, DUPA CARE AM PRIMIT O COMUNICARE DE LA UN SRL DE RECUPERARE, DIN CARE REZULTA CA ACEST CREDIT A FOST CESIONAT DE CATRE BANCA LA SUSNUMITUL, CARE A SOLICITAT LA JUDECATORIE SI A OBTINUT INCUVIINTAREA EXECUTARII SILITE, OCAZIE CU CARE AM AFLAT DE LA O BANCA RECENT CA SA INSTITUIT DIN NOU POPRIRE PE CONTURILE MELE SI NU STIU CE VA URMA. NU AM PRIMIT INCA DOCUMENTELE EXECUTARII.

VA ROG UN RASPUNS, NU POATE FI VORBA DESPRE PRESCRIPTIE? OARE DIN CE MOTIV NU MI S-AU OPRIT SUME DE BANI DIN CONTUL MEU LA PRIMA EXECUTARE?
VA MULTUMESC.

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu plati dobanzi exorbitante la Kruk?

Buna seara
Am si eu o rugaminte sa ma invatati ce sa fac.
Fiica mea a facut un imprumut la CEC Bank in valoare de 36.000 RON, in iunie 2008 pentru 119 luni. La vremea aceea era angajata la pompieri cu un salariu normal pt Romania. In anul 2016 functia ei a fost radiata, ajungand fara serviciu. A reusit sa se angajeze pe un salariu de 1500 lei nu a putut sa achite doua credite (Avand si un overdraft) . S a ocupat si a achitat overdraftul . Dar din luna iunie 2016 , (mai exact 8 luni restante) nu a mai depus niciun leu la CEC. Deci la aceasta data ea ar mai fi avut de plata pana la final suma de 10,560.11 ron.
Azi am aflat ca datoria a fost preluata de KRUK. Cei de la KRUK a chemat-o sa semneze un contract, dar dupa cate am citit pe internet despre ei , imi este si frica. Suntem oameni simpli si chiar vrem sa ne platim datoriile. Dar datorita schimbarii salariale, nu a putut face fata cu doua rate.
Acum vrem sa platim ce a ramas din credit , dar nici nu as vrea sa platim dobanzi exorbitante. Ce ne sfatuiti sa facem ? Multumesc anticipat pt raspuns.

Ce trebuie sa fac daca am primit un plic cu o notificare de la B2 Holding – Debt Collection Agency?

Am primit o notificare de la firma de recuperare B2 Holding, a carei reprezentanta in Romania este Debt Collection Agency, pentru neplata unui credit. Ce pot sa fac?

Firma de recuperari creante Kredyt Inkaso imi cere mai multi bani decat creditul luat de la BCR, desi am achitat deja jumate

Am luat un credit de la BCR in 2011 si am platit pana in 2013. Creditul era de 400 milioane (40.000 RON) si am platit cam 26.455 si de prin 2015 creditul a fost vandut firmei de recuperari Kredyt Inkaso iar ei zic ca am de platit 470 de milioane, mai mult de cat am scos credit din 2015. Le platesc creditul, dar nu pot pune mai mult se 100 lei lunar.

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 52 din 14 septembrie 2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, publicata in Monitorul Oficial nr. 727 din 20 septembrie 2016 [citeste tot]
Creditul la BRD este neachitat din 2010, iar acum am primit o instiintare pentru infiintarea popririi. Nu s-a prescris daca a trecut atata timp?

Am un credit de consum la BRD neachitat din 2010. In 2012 am primit o notificare de la un executor judecatoresc ca am pierdut un proces pentru achitarea creditului catre EOS, o firma de recuperari creante. Problema este ca procesul a avut loc la Calarasi, eu sunt din Ialomita si nu am primit nici o somatie sa ma prezint la proces. Acum am primit o alta instiintare ca mi s-a pus proprire pe salariu. Este o procedura legala, creditul nu s-a prescris?