dobanda penalizatoare

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Este legal ca Hora Credit sa-mi ceara 7.000 de lei pentru un imprumut de 1.700 de lei?
reclamatie hora credit

„Buna ziua. Am imprumutat de la Hora credit 1700 lei, nu am reusit sa ii achit, iar acum dupa 150 de zile de întârziere am 6970 lei de plata, si dobanzile inca continua sa fie adaugate. In conditiile in care le-am trimis email-uri unde am solicitat un plan de rambursare sau o oferta ceva, intrucat nu pot achita acea suma, si au REFUZAT. Ce pot face in situatia asta?”

Postat in data: 09 feb., 2024

Raiffeisen a vandut la Kruk creditul, cu dobanzi viitoare. Este corect? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

„Raiffeisen a declarat scadent anticipat credit de nevoi personale. In sold sunt 7500 euro plus rate neachitate pana in momentul scadentei asta insemnand 10000 euro.

Insa datoria vanduta la Kruk a fost intreg creditul cu dobanzi viitoare.Este corect sa solicite dobanzi viitoare ?

In plus creditul trebuia sa fie prescris din 2015, insa Kruk ma suna de 3 ori pe saptamana de 12 ani !!!! Mentionez ca la telefon nu am recunoscut niciodata datoria solicitata de ei, nu am fost notificata,nu am semnat GDPR.

Ce ma sfatuiti sa inchid cu ei. Sa ma adres eu instantei pentru prescriere sau sa astept sa ma execute ilegal si sa fiu pe faza si sa pot contesta ?
Multumesc”

Postat in data: 27 ian., 2024

Se mai adauga dobanzi la creditul IFN scadent anticipat?
dobanzi penalizatoare credit ifn

„Bună ziua! Dacă mi s-a declarat scadenta azi! Iar din câte am înțeles din ce am citit la dvs mă poate executa în minim 3 luni, dacă eu achit în aceste 3 luni în rate mi se scad banii achitați? De exemplu eu achit în aceste 3 luni câte 2000 lei/ lună! Mai ajung la executare? Se mai închide creditul? Se mai adaugă dobânzi la suma scadentă de 4000 lei?”

Postat in data: 31 dec., 2023

Credius imi cere 48.000 de lei pentru un credit de 6.000 de lei! Este legal?
credius credit abuziv

„Buna ziua . Am facut un credit in anul 2022 in valoare de 6000 de lai la credius din caza ratelor prea mari nu am putut achita si acum dupa aproape un an mi-a venit o suma foarte mare in valoare de 48000 de lei ce e de facut in acest caz ?”

Postat in data: 11 nov., 2023

Ce fac daca nu pot plati creditul la Hora Credit?

„Bună seara. Acum 3 luni am accesat un credit de la cei de la Hora credit. O mai făcusem și în trecut dar n am avut probleme cu plata lor. Acum la un credit de 2000 RON nu am putut face plata luna următoare din motive financiare. În 2 luni creditul ajunsese la aproximativ 5000.

M au sunat de câteva ori și le-am spus ca eu nu pot face plata acestei sume exagerate la care nici nu m am gândit ca va ajunge. Îmi cereau sa fac plăti parțiale de 1000 de RON pe luna dar asta însemna că luna viitoare ajungeam la aceiași suma. Acum 3, 4 zile am primit mesaj ca s a demarat procedura de executare silita….
Cred ca în prezent, la 3 luni de la accesarea creditului suma totala a ajuns la 7000.Ce pot face?”

Postat in data: 27 mai, 2023

Cum pot opri dobanda la Viva Credit, daca nu mai pot plati?

„Pot opri dobânda de la Viva credit ? Nu reușesc să mai rambursez decât dobânda mă simt dator pe viață la hoții ăștia ce pot face ?”

Postat in data: 05 mai, 2023

Pot sa am penalități pana la achitarea creditului, chiar dacă sunt în executare?
decizie penalitati executare silita

„In sentința data de instanta referitor la un credit luat de la ifn este trecut ca o sa am penalități pana la achitarea creditului, chiar dacă sunt în executare. Se poate? Va mulțumesc mult. Cu stima”

Postat in data: 05 mart., 2023

Este legal ca banca sa ma execute din nou, dupa ce am platit deja la executor?

„In 8 ani am platit 16000 din 22000 lei la executor judecătoresc pentru un credit de nevoi personale ,iar acum am de platit băncii cică 21000 lei in 18 luni daca nu mă execută din nou .este legal ? Avocatul angajat a spus că da”

Postat in data: 02 mart., 2023

Nu mai pot plati creditul, din cauza dobanzilor prea mari. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Am luat un credit de la ifn hora de 2000 de ron și am tot platit dobânzi acum nu am mai achitat și am ajuns la 7000 să achit nu stiu ce pot face.Mai am și alte credite și am agradul de indatorare foarte mare”

Postat in data: 02 mart., 2023

Pentru un credit de 1500 de lei la Hora Credit am ajuns să plătesc 400 de lei, la 2 săptămâni. Este normal?
dobanda hora credit

„Am un credit la Hora Credit și pentru o sumă de 1500 de lei am ajuns să plătesc la 2 săptămâni peste 400 de lei. Nu am mai plătit creditul din luna lui Decembrie. Am discutat cu ei am plătit o sumă de 100 de lei au zis măcar să vadă intenția mea să nu se ajungă la executare silită.

Recent am primit plic acasă să plătesc sumă altfel vor recurge la toate metodele de recuperare a sumei. Efectiv nu ajung la nicio înțelegere cu ei. Poate mă puteți ajuta cumva. Îmi este frică să nu mă execute silite sau să îmi facă proprire pe conturi. Vă mulțumesc!”

Postat in data: 27 feb., 2023

Care este contractul standard al creditelor acordate de Hora Credit?
hora credit contract

Care este contractul pentru creditele de la Hora Credit?

Postat in data: 25 dec., 2022

Firma de recuperari EOS m-a pus sa platesc si inflatia la o executare silita. Este legal?
EOS KSI firma de recuperare creante

Eu am avut un credit la OTP. A fost preluat de firma de recuperari EOS.Acestia (EOS) a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva in care trebuia sa achit suma de 28 324, 22 lei catre EOS si 3777,58 lei catre executorul judecatoresc Lar Viorel. In total 32 101,80 lei.

Acum ma trezesc, ca in loc de 32 101,80 lei am platit 35 400 lei. Am facut scandal caci vroiau mai mult. Mi-a zis ca asa a vrut EOS sa ii platesc inflatie. Dosarul s-a inchis acum cateva zile joi mai exact 24.11.2022. Considerati caci avem vreo posibilitate de a recupera diferenta? Am avut poprire pe salariu 22 luni si am platit separat 10 500 lei.

Se pot pune penalitati la poprire? Este posibil asa ceva? Este o HJ.DEFINITIVA SI IREVOCABILA

Va multumesc frumos

Postat in data: 25 nov., 2022

Este legal sa mi se mai perceapă penalități, dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua. Am un credit la Hora Credit și sunt restant. Am primit înștiințare de la ei ca, creditul meu a fost declarat scadent anticipat și în continuare mi-i se vor calcula dobânzi penalizatoare în fiecare zi. Este legal sa mi-i se mai perceapă penalități dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
Multumesc frumos.

Postat in data: 19 nov., 2022

Credius mi-a pus poprire de 11.000 de lei, pentru un credit de 2.500 de lei. Este posibil?
credius reclamatie

In anul 2021 am luat un credit de la Credius in valoare de 2500 lei.
Am plătit pana anul trecut in Decembrie. Din cauza unor probleme nu
am mai putut plăti. Acum mi-au pus poprire pe cont unde am
indemnizația și alocația copilului de 11667 lei.

Este posibil sa mi se pună pentru 2500 lei o suma așa mare? Multumesc!

Postat in data: 28 sept., 2022

Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?
credius contact

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Postat in data: 15 aug., 2022

Pentru un credit de 2.500 lei de la ICredit trebuie sa platesc acum 6.600 lei! Ce pot sa fac?

„Bună ziua, am o nelămurire legata de creditul de la I CREDIT făcut în anul 2021 și anume am luat 2500 lei și după câteva luni nu am mai plătit creditul deoarece am plecat în Germania iar acuma vad ca am de plătit 6600 lei cum pot plăti creditul asta asa mare măcar în rate lunare?”

Postat in data: 25 iun., 2022

Credius m-a inselat: trebuie sa dau inapoi de 4 ori mai multi bani decat am imprumutat. Ce pot sa fac?
credius reclamatie credit online

„Am probleme cu cei de la Credius

Eu le-am reclamat următoarele … am o problemă în legătură cu un contract la dumneavoastră și mă simt înșelat deoarece nu am fost informat adecvat cu privire la perioada de rambursare și la costurile foarte mari ale creditului.

am fost informat în legătură cu aprobarea creditului și cu valoarea ratei lunare în valoare de 248 lei.

menționez că nu am semnat nici eu ca împrumutat nici creditorul nefiind nici ștampilat de către unitatea dumneavoastră am ridica produsul și contractul personal nu online perioadă a fost făcută pe 60 de luni cu o rată fixă de248 lei pe lună ajungând să dau înapoi suma de 14907 este exagerat de mare adică de patru ori mai mult.

mai am încă un încă un contract la dumneavoastră cu numărul care mi se pare cat decât mai agreabil cu o rată de 166 pe o perioadă de 17 luni în graficul de rambursare da creditul a fost aprobat pe doișpe luni ceea ce așa apare și online. Deci nici acolo nu e o situație prea favorabilă din cauza acestui prin contract a mers pe încredere și nu am citit nimic nu credeam că voi depăși 24 de luni.

de curând am avut probleme de sănătate sunt diagnosticat cu lombosciatica am întrerupt locul de muncă o lună deoarece mi s-a recomandat repaus total acum sunt angajat cu doar două ore din cauza problemelor de sănătate am și trei persoane în întreținere nu prea am cum să-mi plătesc aceste rate enorme am început dificultăți de achitarea ratelor dar întârziere mai mici aproximativ între 10:20 de zile sunt sunat încontinuu sunt hărțuită de către operatorii dumneavoastră dumneavoastră primesc mesaje că voi fi raportate la biroul de credit mi se reamintește să-mi țin promisiunea etc

am vorbit cu un operator mi-a propus modificare dată scadentă dar nu am fost de acord deoarece mi s-a spus că îmi va crește și valoarea ratei după câteva zile mă uit online și mă trezesc cu data modifica Dar și cu majorarea arată aproximativ 75 RON pentru ambele contracte

am observat încă o surpriză pe luna a cincea că am restanță penalizări și rată curentă suma de 910 din câte știu valoarea penalităților nu poate depăși valoarea creditului acestea sunt niște clauze abuzive și penalități excesive vă rog să găsiți lumea asta soluție și vă cer sprijin amiabil deoarece nu doresc recuperarea prin măsuri judiciare am nevoie de renegociere a contractului. Acesta a fost răspunsul lor.

Ma hărțuiesc încontinuu cu apeluri, sa imi tin promisiunea de a achita la data x , imi spun ca trimit oameni la domiciliu . Am cerut amânare rata ptr 2-3 luni răspunsul a fost ca ei nu fac amânări ,restructurări , refinanțări in aceasta perioada.”

Postat in data: 24 iun., 2022

Executorul mi-a spus ca mai am de platit 83.000 de lei la un credit de 8.000 de lei de la un IFN. E normal? Ce pot sa fac?

„Buna ziua ,am un contract de împrumut din 2016 , suma împrumutată a fost de 8000 RON la un IFN sa plătit o parte , iar in luna Iulie 2021 am primit o executare silită in valoare de 17,593 , de anul trecut mi se oprește 1/3 din salariu lunar . Am cerut de la executor sa mi se spună cât mai am de achitat ! Am primit ieri răspuns și mi se spune ca trebuie sa mai plătesc 83,286😱.Este normal ? Va rog sa îmi Spune-ți unde as putea apela sa fac o reclamație ! 🙏”

Postat in data: 26 mai, 2022

Hora Credit nu vrea sa-mi inchida linia de credit, daca nu platesc dobanda. E legal?
hora credit reclamatie

„Bună ziua. Am o întrebare. Ieri, duminica seara, am făcut o solicitare la Hora Credit pentru un împrumut de 300 RON. M-am trezit cu o linie de credit aprobata de 2000 de lei.

Astăzi am sunat la ei sa o închid – nu aveam nevoie de linie de credit și mi-au spus ca o pot închide dacă plătesc dobânda 80 de Ron – bani în plus fata de cei 2000 de Ron.

A se menționa ca banii respectivi nici nu au intrat măcar încă în contul meu și de pe o zi pe alta am de returnat 80 de Ron în plus ca să închid linia. E legal??”

Postat in data: 16 mai, 2022