Tag Archives: IFN

M-am complicat cu 7 IFN si nu mai reusesc sa le platesc, au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Am gradul de indatorare mare m am complicat cu 7 ifn si nu mai reusesc sa le platesc au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Cum pot rezolva cat mai repede o executare silita pentru neplata datorii la IFN?

Am o executare silita pentru neplata datorii ifn. Cum pot rezolva cat mai repede?

Dupa cate zile de intarziere de la data scadenta a ratei sunt raportat la Biroul de Credit?

Am avut un credit nebancar cu data scadenta pe 10.10.2022, pe care l-am achitat cu intarziere pe data de 09.11.2022, mai exact chiar in a 30-a zi de la data scadentei.

IFN-ul respectiv spune ca raportarile negative sunt transmise incepand cu 30 de zile de intarziere, deci in data de 09.11.2022 ei au trimis raportarea catre Biroul de Credit desi eu am achitat suma restanta chiar pe data de 09.11.2022.

Din punctul meu de vedere, nu este corecta afirmatia lor, intrucat am facut un pic de research si conform prevederilor art. 5 alin. (1) din Decizia ANSPDCP nr. 105/2007, datele negative se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit după 30 de zile de la data scadenţei…. ori eu am achitat in a 30-a zi, deci nu am
depasit termenul legal de 30 zile.

Dumneavoastra ce parere aveti ?

Multumesc anticipat de raspuns !

Care banci si IFN-uri raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Care sunt bancile si IFN-urile care raporteaza restantele la Biroul de Credit?

credius reclamatie
Credius mi-a pus poprire de 11.000 de lei, pentru un credit de 2.500 de lei. Este posibil?

In anul 2021 am luat un credit de la Credius in valoare de 2500 lei.
Am plătit pana anul trecut in Decembrie. Din cauza unor probleme nu
am mai putut plăti. Acum mi-au pus poprire pe cont unde am
indemnizația și alocația copilului de 11667 lei.

Este posibil sa mi se pună pentru 2500 lei o suma așa mare? Multumesc!

Cum se face stergerea din Biroul de Credit la Cetelem? [citeste tot]
credius-reclamatie
Cat este dobanda la un credit Credius?

Sunt interesat de un credit si am vazut ca la Credis rata e cam mare. E din cauza dobanzii mari?

Ce solutie ar fi sa achit restantele la IFN-uri?

Buna seara .am niste IFN ne achitate si ceva restanțe. ce solutie ar
putea fi sa le pot achita.va mulțumesc.

cetelem biroul de credit
Cetelem m-a raportat la Biroul de Credit, desi am platit rata la timp. Ce pot sa fac?

Am plătit rata la cetelem și au ajuns bani cu întârziere am fost
sunat ca sunt în biroul de credite . De ce ? Eu am plătit la timp ce
pot sa fac ?

easy credit
Pot sa aman ratele la creditul de la Easy Credit?

Am un credit pe 5 ani pentru care platesc o rata lunara de 2200.03
lei,contractat in anul 2020. Am achitat lunar aceasta suma de doi ani
la termen. Am intrebat la sediul Easy Credit Bacau daca pot beneficia de
o amanare a ratelor pentru 2-4 luni din motive de serviciu,neavand
posibilitatea sa achit. Raspunsul a fost ca nu se poate. Intrebarea mea
este =cum se poate proceda ca sa pot sa beneficiez de aceasta
amanare.Va multumesc.

Cetelem imi trimite SMS-uri promotionale fara acordul meu. Unde pot sa-i reclam?

Am inceput sa primesc multe sms-uri promotionale de la cetelem desi nu sunt client și nu am fost niciodata. Am sunat la relatii clienti și am aflat ca un client a pus numarul meu la contractul lui; am luat legatura cu persoana respectiva iar aceasta a inchis contractul cu banca.

În continuare primesc sms-uri de la ei. I-am sunat în repetate randuri și le-am cerut sa nu îmi mai trimita nimic; am trimis și email-uri la adresa pentru reclamatii, degeaba, tot nu scap de ei.
Raspunsul lor este mereu acelasi: “nu ar trebui sa mai primiti, nu avem numarul dcs. salvat nicaieri”

Ce sa fac sa scap de ei?

credius contact
Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Care este procedura legala pentru recuperarea datoriilor (creantelor)?

Care este procedura legala de recuperare a datoriilor la credite? Ce lege se aplica?

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania?

„Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania? nu au specificat nicaieri nici macar ca se pot depune cererile”

Se pot amana din nou ratele la credite, daca le-am amanat si in pandemie?

Bună seara domnule Coman. Știm că sunteți asaltat de întrebări pe această temă și totuși îndrăznim să vă rugăm să ne ajutați și pe noi pentru că avem o dilemă și anume: am amânat în timpul pandemiei (anul 2020) plata ratelor pentru un credit de nevoi personale la Banca Transilvania și am dori să știm în mod clar dacă putem acum să amânăm din nou ratele dat fiind că în normele de aplicare am văzut că era o precizare precum „se pot amâna o singură dată” și nu am înțeles dacă se aplică și retroactiv (cine a amânat în pandemie nu mai poate amâna).

Ordonanta 90/2022 de amanare a ratelor se aplica si in cazul IFN-urilor?

Ordonanta de amanare a ratelor la credite se aplica si in cazul IFN-urilor, deoarece am trimis notificarea catre un IFN, iar acestia m-au contactat spunandu-mi ca nu
se aplica in cazul acestora?

Se pot depune cereri de amanare a ratelor la credite? Au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare a OUG 90/2022?

Daca azi 1 august inca nu au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare ale O. 90/2022…mai este valabila ? Fiindca in 29 iulie s-a implinit termenul de 30 de zile de la publicarea ei. Oare nu este o smecherie aici ca sa nu mai putem depune cereri?

Am fost la BT saptamana trecuta si mi s-a spus ca neavand nici o reglementare in vigoare …nu pot primi cererea mea.

Ce inseamna restante, cand se conditioneaza amanarea ratelor la credite?

Va salut. Cand se conditioneaza amanarea ratelor prin a nu fi avut restante in ultimele luni, la ce se refera mai exact? La raportari la biroul de credite, incapacitate de plata? Sau chiar si la intarzieri de cateva zile peste data scadenta?

Trebuie sa redepun cererea de amanare a ratelor, dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022?

Am depus cererea de amanare rate, dupa publicarea OUG 90/2022, mai exact in data de 4 iulie 2022.
Este nevoie sa o redepun dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022 sau ramane valabila cererea depusa initial?

Au fost publicate in Monitorul Oficial normele de amanare a ratelor? Cand se pot depune cereri?

Au fost publicate in Monitorul oficial normele de amanare a ratelor? De asemenea daca se solicita amanarea ratelor de ex pe 1 aug ,eu avand scandenta tot in august,va trebui sa achit rata din august sau se poate amana si pt rata aferenta lunii in curs?