Tag Archives: lege

De cand se amana rata la credit, daca am trimis cererea, dar n-am primit raspuns?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care este procedura de amanare a ratelor la credit? Am completat formularul de amanare a ratelor la BCR, am primit mesaj ca a fost receptionata cu succes si voi fi contacta in termen de maxim 15 zile. Insa eu am scadenta la rata maine si inca n-am primit raspuns de la banca. Intrebarea mea e: maine trebuie sa platesc rata sau se amana de maine? De cand se aplica amanarea ratei? Pentru ca n-as vrea sa fiu inregistrata ca rau-platnic si sa fiu raportata la Biroul de Credit. Multumesc

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului [citeste tot]
Se poate face poprire pe pensia de boala si handicap?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa mi se puna poprire pe pensia de boala, asa cum a facut Raiffeisen cu pensia mea de 550 de lei. E corect? Eu cum ce-mi mai cumpar medicamente ca sa traiesc? Multumesc

Provident m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte. Pot cere stergerea?

Am vrut sa fac un credit pentru casa si de la banca mi-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici. Eu am avut un imprumut anul trecut la Provident si intr-o luna nu l-am platit, pentru ca a trebuit sa plec in Germania, la munca.

Am intrebat-o pe agenta care strangea banii daca e vreo problema daca platesc cand ma intorc, iar ea mi-a zis ca nu e nicio problema daca platesc si mai tarziu. Acum aflu ca de fapt m-au bagat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte si nu mai pot lua credit. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Am sunat la Provident si mi-au spus ca ei nu au nicio treaba, ca trebuia sa platesc la timp, nu pot sa ma scoata din Biroul de Credit, trebuie sa astept 4 ani pana voi putea lua un nou imprumut.

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

Pot sa refuz actualizarea datelor personale si sa inchid contul la BRD?

Lucrez in Franta de 4 ani și tot de atunci am un cont in valuta la banca brd. acum am venit la munca din dată de 13 -01-20 . de 4 zile am contul blocat. dupa aceste 4 zile am sunat la brd si mi-au spus că nu am datele actualizate. Am sunat la ei si mi-au trimis un mail cu niste baliverne fiscale sa le completez si sa le trimit .

intrebarea mea este:pentru actualizarea datelor personale nu ar trebui să ceară doar acte doveditoare la persoana mea(CI,adresa domiciliu)? pentru ce imi cer număr de rezidență fiscală,țara de rezidență,acestea eu le-am declarat la fisc .

Pot sa refuz completare acelui formular si sa închid contul online?

Cum pot deschide un cont la o banca din Franta?

Fiica mea este elevă la Liceul Francez şi intenţionează să aplice pentru o facultate în Franţa. Pentrum acest demers are nevoie de un cont dechis la o bancă din Franţa. Cum putem deschide un cont (chiar NICKEL) în Franţa în conduiţiile în care nu suntem rezidenţi în aceasta ţară, iar fiica mea nu are încă 18 ani? Este obligatorie deplasarea în Franţa pentru a-l putea deschide sau se poate şi online?

Cu cati bani pot sa ies sau sa intru in tara?

Vreau sa vin in tara cu mai multi bani cash, nu pe card, si vreau sa stiu care e legea, cu cati bani pot intra si iesi din tara si daca trebuie sau nu declarati. Multumesc

Care sunt consecintele daca nu am platit de 2 luni banca?

Am facut un credit de nevoi personale in valoare de 20.000de lei, mai exact in anul 2018 pe 22 august(BCR).

Am platit pana in luna august-septembrie 2019,dar m-am lasat pacalita de o refinantare printr-un broker bancar si am ajuns in
imposibilitatea de plata a unor 2 banci mai exact BCR cel facut personal, dar si BRD cel facut oarecum personal, acesta fiind cel facut cu broker.

As dori sa stiu care sunt consecintele la care ma supun pentru faptul ca nu am platit de 2 luni banca BCR si niciodata banca
BRD.