Tag Archives: lege

CEC Bank credit programul Investeste in tine
Cautiunea poate fi retinuta de banca, daca am poprire?

Buna ziua
Am de ridicat o cautiune consemnta la dispozitia instantei prin recipisa platita la CEC Bank, am decizia de restituire legalizata iar cei de la CEC nu vor sa-mi faca restituirea pe motiv ca am poprire pe cont .

flanco-reclamatie
Pot sa renunt la un telefon comandat pe site-ul Flanco, prin card Cetelem?

Am găsit intamplator adresa dvs de email cautand pe google informatii despre Cetelem. Va rog sa ma scuzati daca nu mai este de actualitate am vazut ca dvs. Puteti ajuta referitor la Cetelem si „probleme” cauzate de acestia.

In data de 10.10.2021 am comandat un telefon de pe site-ul Flanco.ro aceștia avand parteneriat cu cei de la Cetelem. Ca metoda de plata am optat pentru plata in rate Cetelem. Am fost redirectionata pe pagina celor de la Cetelem unde am urmat toate demersurile pentru a incheia contractul in cauza. Fiind într-o zi de duminică cererea a fost doar preaprobata urmand sa primesc răspuns in maxim 24 de ore.

Azi, 11.10.2021, am primit email din partea celor de la Cetelem in care sunt informata ca împrumutul a fost aprobat si un link de unde am descarcat contractul. Ulterior am verificat pe contul flanco statusul comenzii acesta devenind din „in așteptare” in comanda anulata.

Am sunat initial in call center ul Flanco pentru lamuriri, dar operatoarea nu a putut sa imi dea informatii clare si mi-a recomandat sa iau legatura cat mai repede cu cei de la Cetelem. Dupa nenumărate incercari de apelare fara rezultat am transmis email cu probleme relate catre ambele parti.

Ulterior am fost sunata de catre cei de la flanco daca imi mai doresc produsul respectiv iar eu am confirmat. Am primit un nou email cu un alt numar de comanda dar, spre surprinderea meu la metoda de plata nu mai figura prin credit Cetelem ci prin ordin de plata ce avea o factura proforma atasata. Am sunat din nou prima data catre Flanco fiind din nou redirecționata catre Cetelem fiind „problema lor”.

In jurul orei 16 am reușit contactarea telefonica Cetelem operatoarea comunicandu-mi ca nu sunt regasita in sistemul lor cu un credit in derulare ci doar cu un contract vechi deja achitat și inchis cu toate ca am email din partea lor cu contractul nou in cauza. Aceasta mi-a comunicat ca va trasmite mai departe si voi fi contactata telefonic pana la ora 18 fapt ce nu s-a intamplat. Le-am transmis e-mailuri ambelor parti cu toate problemele intampinate.

In jurul orei 21 am fost sunata de un domn recomandandu-se curier BeeFast avand un colet de la Flanco. Datorita lipsei de comunicari precum si a orei total nepotrivite pentru o livrare am refuzat coletul si surpriza acum in contul flanco figurez cu status „finalizat”. Am cerut informatii in scris si referitor la acest fapt.

Doresc sa renunț la acest presupus credit prin anularea/rezilierea acordului online din moment ce nu m-am folosit de niciun leu din suma creditata neprimind produsul. Astept răspunsul lor in care mi-am exprimat aceasta dorinta si am specificat ca nici nu doresc emiterea unui eventual card.

Ma puteti ajuta dvs. cu o indrumare ce pot face mai departe pentru a nu intampina probleme sau surprize neplacute in viitor?

Multumesc anticipat,

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Va rog să-mi transmiteți și mie, este adevărată noua lege privind Poprirea pe indemnizatie crestere copil și daca este legal ceea ce fac ei??

Dupa cat timp de neplata a ratelor la credit ma executa silit banca?

După cit timp de neplata ratelor la bancă îmi trimite banca dosarul în instanță pentru recuperarea creditului?

Pot face inchisoare daca nu platesc creditul la banca?

Buna ziua, in 2019 luna martie am facut un credit de 13000 €, nu am platit nimic pana in prezent. Pot face inchisoare pentru suma datorata ?

De cand se amana rata la credit, daca am trimis cererea, dar n-am primit raspuns?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care este procedura de amanare a ratelor la credit? Am completat formularul de amanare a ratelor la BCR, am primit mesaj ca a fost receptionata cu succes si voi fi contacta in termen de maxim 15 zile. Insa eu am scadenta la rata maine si inca n-am primit raspuns de la banca. Intrebarea mea e: maine trebuie sa platesc rata sau se amana de maine? De cand se aplica amanarea ratei? Pentru ca n-as vrea sa fiu inregistrata ca rau-platnic si sa fiu raportata la Biroul de Credit. Multumesc

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului [citeste tot]
Se poate face poprire pe pensia de boala si handicap?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa mi se puna poprire pe pensia de boala, asa cum a facut Raiffeisen cu pensia mea de 550 de lei. E corect? Eu cum ce-mi mai cumpar medicamente ca sa traiesc? Multumesc

Provident m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte. Pot cere stergerea?

Am vrut sa fac un credit pentru casa si de la banca mi-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici. Eu am avut un imprumut anul trecut la Provident si intr-o luna nu l-am platit, pentru ca a trebuit sa plec in Germania, la munca.

Am intrebat-o pe agenta care strangea banii daca e vreo problema daca platesc cand ma intorc, iar ea mi-a zis ca nu e nicio problema daca platesc si mai tarziu. Acum aflu ca de fapt m-au bagat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte si nu mai pot lua credit. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Am sunat la Provident si mi-au spus ca ei nu au nicio treaba, ca trebuia sa platesc la timp, nu pot sa ma scoata din Biroul de Credit, trebuie sa astept 4 ani pana voi putea lua un nou imprumut.

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc