Salariu

Este normal sa-mi opreasca pentru o proprire de doua ori din salariu, cate 33%, atat din avans cat si din lichidare?

Am o poprire de doua luni pe salar, in luna decembrie am primit salarul pe noiembrie si mi s-a oprit 33% pentru datorie, acum am primit avansul de 70% din salarul pe decembrie, angajatorul insa mi-a oprit 33% din intreg salarul, nu din acesti 70%!
Este normal sa imi opreasca de doua ori intr-o luna ?? Este normal sa imi opreasca mai mult de 33% din suma de avans? Va multumesc anticipat de raspuns! 🙂

Postat in data: 16 dec., 2016

Are dreptul banca Raiffeisen sa-mi blocheze contul poprit daca banii din salariu se retin de firma angajatoare?

Va scriu din partea unui prieten care are cont de salariu deschis la banca Raiffeisen – sucursala Braila.

Lunar dansul trebuie sa mearga personal la banca cu cartea de identitate ca sa isi poata ridica suma de bani ramasa din salariu, dupa plata popririlor, in baza unei adeverinte eliberate de catre contabila firmei angajatoare (mentionez ca are mai mult de 1 poprire).

Aceste popriri se platesc de catre firma angajatoare in contul executorului/executorilor judecatoresti.

Banca ii ia lunar un comision de aproximativ 15 lei pentru ca ridica banii de la casierie.

Va rog sa-mi spuneti daca are dreptul banca sa blocheze contul sau nu?

Mentionez ca in momentul in care introduce cardul in bancomat ii apare o suma negativa.

Multumesc frumos pentru ajutor!

Postat in data: 18 nov., 2016

Care este suma care se retine in momentul in care apare o poprire pe cont?

Care este suma care se retine in momentul in care apare o poprire pe cont si acolo este o suma economisita din venituri din salarii de mai mult timp, dar in perioada din urma pe acel cont au intrat si sume care nu erau de natura salariala? E permis sa blocheze toata suma?

Postat in data: 31 aug., 2016

Banca mi-a virat tot salariul catre executorul judecatoresc. Cum pot recupera banii?

Luna trecuta mi-a fost virat intreg salariul (in 2 transe – pe 16 si pe 18) catre executorul judecatoresc. Mentionez ca nu am fost anuntat de catre niciun reprezentant al bancii la care am deschis acest cont. Cum pot sa reintru in posesia sumei cuvenite?

Postat in data: 09 iun., 2016

Care sunt pasii pentru a aplica la creditul pentru Prima Casa, daca lucrez in Londra?

Care sunt pasii care trebuie sa-i urmez pentru a aplica pentru creditul pentru Prima Casa?
Lucrez in Londra de 2 ani cu permanet contract si cu un salariu anual de �17000, mentionez ca anul trecut am primit 1000 bonus si ca nu detin in Romania sau in afara tarii nici un imobil/ teren.

Postat in data: 31 mart., 2016

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi retraga toti banii de pe card?

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi ratraga toti banii, adica salariul aferent din cont, fara instiintare? De asemeni, am card de retragere si nu-mi da accept sa-mi functioneze, obligandu-ma sa retrag de la sediul bancii, care nu se afla in localitatea unde domiciliez. De pe data de 10 ale lunii in curs trebuia sa incasez acei 2/3 din salariu. Mi s-a spus ca executorul mi-a retras intregul salariu, apoi un angajat al bancii mi-a spus sa fac demersuri pentru a-mi inapoia acele 2/3 din salariu, dar au trecut deja 15 zile si ma plimba cu vorba. Ce pot face? Multumesc

Postat in data: 29 mart., 2016

Este posibil ca din cauza datoriilor sa-mi traga 1000 lei din salariul de 1200 lei?

Buna ziua, am si eu o problema. Am un salariu de aproape 1200 lei, este posibil ca din cauza datoriilor sa-mi traga aproximativ 1000 lei? Adica nimeni nu poate trai cu 200 lei pe luna. Va multumesc

Postat in data: 04 mart., 2016