Tag Archives: Prima Casa

La vanzarea apartamentului cumparat cu Prima Casa, cat trebuie sa primeasca banca?

Buna ziua …

Am vazut raspunsul dumneavoastra la o postare … Si as avea o intrebare.
Contextul : am toate aprobarile …actele necesare ..pt a primii aprobarea
bancii de a vinde ap. achizitionat prin prima casa…problema e ca
repredentantul bancii a afirmat ca trebuie virat in contul creditului
..intraga suma tranzactionata …si nu doar suma datorata bancii … Vroiam
sa aud si parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta situatie .

Cu stima !

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Cum pot sa fac un credit Prima Casa in Romania?

„Bună ziuă. Mar intersa si pe mine mai multe informații despre cum sa fac un credit pentru prima casa în România”

alpha bank credit reclamatie
Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

ing credit robor ircc
Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING?

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Am un credit prima casa iar banca ING refuza trecerea de la Robor la IRCC.
Imi tot comunica faptul ca singura solutie este refinantarea, iar acest lucru nu il doresc deoarece dureaza mult si cu acest lucru si cheltuieli suplimentare pentru un nou credit ipotecar.
Tot ce am solicitat in baza legii din 2019, trecerea de la Robor la IRCC cu un act aditional.
Multumesc si o seara placuta!

banca transilvania actualizare date personale
Se poate obtine trecerea la IRCC la creditul Prima Casa acordat de BT?

Sunt „beneficiara” unui credit „prima casa” obtinut in anul 2016, formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?Precizez ca creditul a fost acordat de catre BT si am depus o cerere in acest sens, fara raspuns la data prezentei.
Avand in vedere legea prin care s-a introdus indicele IRCC (OUG 19/2019) se prevede, la articolul 11 (XI), aliniatul (2), ca acest indice se poate aplica si creditelor mai vechi in derulare, cu indicele ROBOR, la cererile consumatorilor, cu acordul partilor, printr-un act aditional la contractul de credit.

Se poate schimba dobanda ROBOR cu IRCC, la creditele Prima Casa?

buna seara!
Sunt un „beneficiar” al unui credit „prima casa” obtinut in anul 2018., formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?
Din ce am citit in cadrul oug 11/2019 prevederile oug s-ar putea aplica si pt creditele aflate in derulare, nu am vazut nicio exceptie de tipul creditelor cu garantie guvernamentala. precizez ca creditula fost acordat de catre CEC Bank.

De asemenea, ca o remarca, la creditele actuale prima casa este luat in calcul ircc la calaculul dobanzii si este cumva nefiresc ca pentru acelasi program”social” prima casa sa fie modalitate diferita de calcul.
Va multumesc pentru raspuns!

banca-transilvania-credit
Ce comisioane trebuie sa platesc la un credit Noua Casa?

Trebui sa semnez creditul Noua Casa la Banca Transilvania si nu stiu ce comisioane trebuie sa platesc, nu vreau sa fiu pacalit cumva. Puteti sa ma ajutati?

Banca poate vinde apartamentul cu credit Prima Casa, daca am restante?

Buna ziua, am un credit la ING pe care am ramas in urma cu 4 rate si la reziliat, am un apartament luat prin prima casa , poate sa il pună in vânzare daca nu ma inteleg cu ei cumva? multumesc

brd-reclamatie-clienti
Vreu sa achit integral creditul Prima Casa de la BRD. Ce trebuie sa fac?

Vreau sa achit integral creditul Prima casa din 2011 la BRD și deja am aproape o luna de când aștept aprobarea. Am făcut cerere la banca a aprobat și aștept de la Biroul de credit. Ce trebuie sa fac?
multumesc

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

dobanzi-credite-prima-casa-februarie-2020

Programul Prima Casa in 2020: dobanzile la creditele acordate de banci, comparativ cu un credit imobiliar standard [citeste tot]
dobanzi-credite-ipotecare

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa?

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa? [citeste tot]
credite-prima-casa-dobanzi

Creditele Prima Casa si-au pierdut din farmec: doar 77% din plafonul de garantare a fost epuizat, cu o luna inainte de finalul anului [citeste tot]
Care este comisionul FNGCIMM pentru un credit Prima Casa?

Buna ziua, Ref. la articolul „Care sunt comisioanele percepute de FNGCIMM pentru garantiile la credite„, pentru ca nu imi este foarte clar si nu stapanesc terminologia, imi puteti spune va rog, care din cele doua valori ale comisionului de gestiune FNGCIMM expuse se regasesc de regula in contractele incheiate cu banca in cadrul programului Prima Casa, Persoane fizice, 0.45% sau 0.49%? Ma refer strict la semestrul I al anului 2018. Aceste comisioane pot sa difere de la o banca la alta sau se aplica exact asa cum se regasesc in Hotarare? Va multumesc

PS: La multi ani! un an bun sa aveti.

Daca am achitat datoria restanta, mai sunt considerata rau-platnica si nu pot aplica la un credit Prima Casa?

Am o problema. Ce se intampla daca am avut un credit de nevoi personale, insa eu casatorindu-ma si ramanandu-mi creditul sa continue sa mi-l plateasca parintii, ei nu l-au mai platit. Am aflat asta doar dupa un an dupa ce am activat la o banca sa-mi bag hartiile pt. prima casa. Eu achitandu-mi datoria restanta care mi s-a acumulat vreau sa stiu daca eu am platit datoria eu sunt considerata rauplatnic si nu mai pot activa la creditul pt.prima casa timp de 5 ani? Asa mi s-a spus de cei
de la departamentul clienti.

Cum pot sa nu mai fiu codebitor (coplatitor) la un credit Prima Casa?

Buna ziua! Apelez la dumneavoastra in speranta ca imi veti da un raspuns la
urmatoarea problema care ma framanta de ani buni si de care nu mai scap: am semnat ca si coplatitor (codebitor) pentru un credit prin Prima Casa pt o cunostinta, sora celui care urma sa imi fie sot, cu care m-am si casatorit ulterior,dar de care intre timp m-am despartit. Problema este ca i-am rugat ani la randul sa ma inlocuiasca cu altcineva si nu au facut-o,zicand ca nu au cu cine si ca vor incerca sa gaseasca o solutie.

De atunci tot astept si nu am putut sa fac niciun credit. Acum venitul meu
este 1800 lei,iar rata la acel credit prin prima casa 142 euro si singura nu ma incadrez sa iau prin credit 120.000 lei cat imi trebuie pentru un apartament. Nu ma incadrez din cauza acestei rate,caci altfel mi s-ar da chiar 140.000.

Intrebarea mea este: pot face ceva sa ii constrang pe cei cu creditul la care sunt codebitor sa ma scoata din creditul lor ca sa pot si eu face credit pentru mine? Mentionez ca mie nu mi-au dat copie a contractului pe care l-am semnat si m-au mintit ca voi fi girant, nu coplatitor si ca dupa un an,adica in 2011,ma vor inlocui cu o ruda,lucru care nu s-a intamplat nici pana astazi. Ii pot da in judecata sau altceva incat sa pot iesi din aceasta mare problema???

Va rog mult sa nu ignorati mesajul meu,de 6 ani de zile tot astept o minune in acest caz.

Cum pot sa inchid mai repede un cont de credit la Cetelem?

Am achitat integral linia de credit Cetelem cu suma comunicata de un operator pentru a inchide contul si transmite la Biroul de credite pentru a nu mai figura cu acest contract. Insa dupa mai bine de o luna de zile cand am aplicat la BCR pt Prima Casa mi-au zis ca figurez cu Cetelemul in Biroul de credite.

Cei de la Cetelem spun ca trebuie sa-mi restituie 5 lei pentru a putea lichida contractul si nu poate face asta mai devreme de 17 martie. Problema este ca proprietarul apartamentului pleaca din tara pe 19 martie si nu este timp pentru toate procedurile, iar eu pot pierde acest apartament.

Exista o solutie pentru a obliga Cetelemul sa schimbe situatia in Biroul de Credite mai repede? Rog raspuns cat mai repede.

Care sunt pasii pentru a aplica la creditul pentru Prima Casa, daca lucrez in Londra?

Care sunt pasii care trebuie sa-i urmez pentru a aplica pentru creditul pentru Prima Casa?
Lucrez in Londra de 2 ani cu permanet contract si cu un salariu anual de �17000, mentionez ca anul trecut am primit 1000 bonus si ca nu detin in Romania sau in afara tarii nici un imobil/ teren.

Pot face o declaratie la notar pentru un credit Prima Casa daca nu sunt trecuta in acte?

Prietenul meu face credit Prima Casa singur, pentru ca eu apar in Biroul de credit. Daca o sa fie doar el trecut pe acte, se poate face cumva la notar o declaratie ca in cazul despartirii sa fiu despagubita, daca si eu am contribuit cu bani la achizitionarea lui sau alte bunuri cumparate?