Credit Prima Casa

Pot sa inchiriez apartamentul luat cu credit Prima Casa (Noua Casa)?
credit-prima-casa-codebitor

„Buna ziua!
In urma unui partaj intre soti, am ramas proprietara unui apartament luat prin Prima Casa acum 10 ani. La credit trebuie sa achitam amandoi in continuare pana la finalizarea acestuia, avand hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca nu locuieste nimeni acolo si as vrea sa il inchiriez pentru a ma folosi de bun.

Cealalta problema este ca titularul creditului este fostul sot, iar atunci cand merg sa platesc rata mea, cei de la banca nu doresc sa imi furnizeze informatii despre credit (cum ar fi daca exista restante etc.). Amandoi suntem codebitori, dar el a fost cel care a semnat primul, titular numit probabil.. Ideea este ca in urma unei hotarari judecatoresti, eu am ramas proprietara apartamentului, dar amandoi avem de achitat datoria comuna la apartament.

Ca sa il inchiriez legal trebuie facuta o cerere la banca pentru a mi se aproba, din ce am inteles. Dar nefiind titular pe credit, dar proprietar al apartamentului, pot face asta fara sa il implic pe fostul sot?

Ma gandesc ca daca acestia nu vor nici macar sa imi furnizeze informatii despre restante, din start sa nu ma gandesc la asa ceva.. ce este de facut in aceasta situatie? Multumesc!”

Postat in data: 29 ian., 2024

Ce fac daca fostul sot nu mai plateste ratele la credit, dupa partaj?

„Buna ziua! In urma unui partaj la divort pentru un apartament achizitionat prin programul Prima Casa, hotararea judecatoreasca in urma unui recurs este ca eu sa achit fostului sot sulta reprezentand jumatate (50%) din valoarea imobilului actual, eu dobandind rol de proprietar. De asemenea, hotararea il obliga si pe fostul sot la plata ratelor datorate in continuare bancii pana la finalizarea creditului, deoarece nu au putut stabili o alta sulta fixa. Doresc sa respect decizia asa cum este normal si sa ii ofer sulta.

Intrebarea mea este cum si prin ce metoda se poate face aceasta plata, deoarece din ce am inteles trebuie sa existe o clauza sau o asigurare pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata la banca, sa fie actionat in instanta si banca sa nu ma oblige doar pe mine la plata ratelor, astfel fostul sot nerespectand hotararea judecatoreasca.

Pentru ca ar iesi o inegalitate ca acesta sa ramane cu jumatate din valoarea apartamentului si sa nu isi achite datoriile in continuare, iar eu nu voi plati partea acestuia, respectandu-mi hotararea prin plata sultei. Multumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Pot plati anticipat un credit, daca am poprire?

„Sotul meu are un credit imobiliar la care au garantat si parintii lui deoarece sunt coproprietari pe imobil si eu deoarece suntem casatoriti si deasemenea coproprietar.Avem situatia de poprire pe cont dintr-un caz extern,si ca rezolvare banca nea zis sa platim rata dupa ziua scadentei in CONTUL INTERN al bancii fara probleme,zis si facut.

Acum, noi ca Giranti,Codebitori dorim sa platim pe langa rata lunara si din principal,rambursare partiala pentru a scapa cat mai repede de acest credit dar banca a zis ca din cauza ca este poprire pe cont nu putem face rambursare…Din cate cred noi ca giranti,codebitori ar trebui sa putem plati anticipat,rambursare intr-un fel sau altul,asa cum se poate plati si rata in contul intern al bancii dar dupa data scadenta a ratei
Va multumesc!”

Postat in data: 18 nov., 2023

Cine trebuie sa faca radierea ipotecii? Banca sau eu?

Am avut un credit imobiliar, pe care ulterior l-am achitat, prin vanzarea locuintei. Cheltuielile cu radierea ipotecii, au cazut in seama mea(costurile notariale si extras de CF). Este normal acest lucru sau banca ar fi trebuit sa initieze si sa preia costurile?
Va multumesc”

Postat in data: 09 nov., 2023

Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?

Stergere Biroul de Credit
Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?
Stergere Biroul de Credit

Postat in data: 19 oct., 2023

Daca fostul sot este codebitor si nu mai plateste rata, ce pot sa fac?

„Buna ziua! In urma unui divort si a unui partaj foarte lung, intre sot si sotie, judecatoria a hotarat ca apartamentul pe care l-au cumparat acum 10 ani prin programul Prima Casa sa fie atribuit sotiei, iar aceasta sa plateasca sotului o sulta de aproximativ 26.000 euro, iar ambele persoane sa plateasca in continuare ratele pana la finalizarea creditului.

Judecatoria a dat aceasta decizie, dar in momentul unei discutii cu un director de banca, acesta a mentionat faptul ca daca sotul despagubit alege sa nu mai plateasca in continuare la credit, tot sotia va fi obligata sa plateasca in continuare. Este normal sa despagubesti o persoana cu jumate din valoarea unui imobil si totusi sa fii obligat sa platesti in continuare tot creditul pana la finalizarea lui, daca sotul alege voit sa nu mai plateasca, desi este obligat prin hotarare?

Eu platind in continuare 1/2 din credit, banca poate apela si la mine, iar eu eventual sa ma intorc impotriva lui in instanta ca nu isi plateste datoria? Nu inteleg cum pot face ca eu sa nu mai fiu urmarita de banca, daca i-am achitat sulta de 26.000 euro si in hotarare este mentionat ca: „Datoria comuna constituita prin contractul de credit X urmeaza a fi achitata in continuare de ambele parti”.

Adica eu il despagubesc pe acesta din jumatatea valorii imobilului, iar daca acesta voluntar nu mai plateste ratele la banca din momentul primirii sultei, tot eu sunt obligata sa ii achit datoria? Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!”

Postat in data: 24 sept., 2023

Se rezolva ceva daca fac sesizare la banca pentru recalcularea ratelor la credit?

„Buna ziua! Curând, am văzut ceva știri în legătură cu băncile care au fost amendate de ANPC pt calculul ratelor… Noi, „clienții”, dacă facem sesizări se poate rezolva ceva ???
Am făcut anul trecut credit ipotecar pt 30 de ani,cu dobândă variabilă în funcție de Ircc . Am pornit de la o Rată lunara de 1725 de lei și am ajuns la 2940 de lei… Luna aceasta ,de exemplu, am rata principala 69 de lei și dobânda 2870 lei. Ar trebui să fac sesizare și eu? Sau…. Este un risc asumat și cam atât?
Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns !”

Postat in data: 24 mai, 2023

Dacă plătesc creditul anticipat, mi se înapoiază asigurarea?
asigurare metropolitan life

Dacă plătesc creditul anticipat, mi se înapoiază ceva bani din asigurare?

Postat in data: 15 feb., 2023

Comisionul FNGCIMM la Prima Casa se plateste si pentru rambursari anticipate, cu reducerea perioadei?

„Buna ziua, Comisionul anual catre FNGCIMM pentru prima casa, se plateste si in cazul platilor anticipate, cu reducerea perioadei?
Multumesc”

Postat in data: 09 feb., 2023

Comisionul de garantare la creditele Prima Casa poate fi modificat?

Postat in data: 05 ian., 2023

De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate ca rata mea bancara la creditul Prima Casa se mareste nejustificat de mult?

De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate de la Raiffeisen cu privire la faptul ca rata mea bancara la Creditul Prima casa se mareste nejustificat de mult?

Iata periodicitatea mesajelor pe care le-am primit privind cresterea ratei
la creditul meu Prima casa:

*Luni 31 IANUARIE 2022:*
februarie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 879.89 RON. Poti obtine

*Vineri 29 APRILIE 2022:*
Te informam ca in urma actualizarii indicelui ROBOR, incepand cu luna mai
2022 rata creditului tau Prima Casa este 1069.96 Lei. Poti obtine detalii
in orice agentie.

*Joi 28 IULIE 2022:*
august 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1200.26 LEI. Poti obtine

*Vineri 28 OCTOMBRIE 2022:*
noiembrie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1331.26 LEI. Poti obtine

Postat in data: 07 nov., 2022

BRD a intarziat sa trimita la Fondul de garantare cererea de instrainare a imobilului. Ce pot sa fac?

In data de 21 Septembrie am depus la sediul unei agenții BRD o cerere de înstrăinare a unui imobil către Fondul de Garantare (pentru a-l putea vinde, acesta a fost achiziționat in urma cu 8 ani prin Prima Casa).

Dosarul a stat mai mult de 30 de zile pe biroul angajatei BRD , aceasta uitând sa-l trimită către Ministerul de Finanțe. Le -am
adus eu aminte de el când am sunat după 30 zile sa întreb când as putea primi răspuns de la MF. Abia atubci mi-au trimis dosarul, întârzierea aceasta punându-mi in pericol noua achiziție și alte 2 tranzacții in lanț de vânzare-cumpărare ( cu ceu care urmau sa
mi cumpere apartamentul, cu cei de la care cumpărăm) mutându-mi termenele cu alte 30 de zile.

Cei de la banca au dat din umeri si si-au cerut scuze. Scuze care nu ma încălzesc cu nimic si care nu-mi rezolva problema. As dori sa știu unde si cum sa procedez pentru a se îndrepta mai repede greșeala lor. Ministerul de Finanțe nu are cum sa ma ajute, termenul maxim de răspuns la dosar fiind 30 de zile, fără posibilitate de urgentare.
Va mulțumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

De ce se mareste rata la creditul Prima Casa?
Evolutia indicilor IRCC si ROBOR la 3 luni pentru dobanzile la credite

Buna ziua, de ce se mareste rata Brd? Am facut un credit prima casa acum 6 ani si anul asta daca in primele luni plateam 1300 ron acum din 3 in 3 luni se mareste acum ajung la 1860 ron.cum e posibil sau unde sa merg sa fac reclamatie atata timp cat avem un grafic de rambursare si acum trebuia sa platim 1100 ron?

Postat in data: 17 oct., 2022

Cum pot scoate codebitorul din contractul de credit?

Buna ziua,cazul meu este urmatorul.Am cumparat un apartament prin
„prima casa”bcr.Dupa un timp am divortat sa facut partajul ..ea a
renuntat la partea ei i sa dat banii care trebuia si fiecare sia vazut
de treaba lor.Problema este ca Bcr acum pentru a imi da actul
aditional imi spune ca are nevoie de o semnatura a fostei pentru a o
scoate ca cobeditor iar aceasta refuza sa se prezinta la banca iar cei
de la Bcr spun ca ei nu pot face nimic nu o pot obliga.Ideea este ca
suntem divortati ,partajul sa facut platesc singur ratele dar ea nu e
scoasa ca cobeditor si in caz in care vreau sa vand nu pot fara
semnatura ei.Cine o poate trage la raspundere ce pot face ca ea sa
semneze acel act.As dori sa fiu singur in acte fara a depinde de ea
intrun viitor.Banca accepta sa preiau singur creditul asta nu e
problema.Va multumesc

Postat in data: 21 sept., 2022

La vanzarea apartamentului cumparat cu Prima Casa, cat trebuie sa primeasca banca?

Buna ziua …

Am vazut raspunsul dumneavoastra la o postare … Si as avea o intrebare.
Contextul : am toate aprobarile …actele necesare ..pt a primii aprobarea
bancii de a vinde ap. achizitionat prin prima casa…problema e ca
repredentantul bancii a afirmat ca trebuie virat in contul creditului
..intraga suma tranzactionata …si nu doar suma datorata bancii … Vroiam
sa aud si parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta situatie .

Cu stima !

Postat in data: 17 sept., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Postat in data: 07 sept., 2022

Raiffeisen mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pe motiv ca am avut intarzieri la plata ratei. Este legal? Ce pot sa fac?

Bună ziua.Sotul meu a făcut o cerere (una de mana și una tip adresata băncii Raiffeisen) prin care solicita amânarea ratelor timp de 9 luni conform OUG90/2022. Creditul este de nevoi personale, fără giranți.

Am primit răspuns negativ din partea băncii pe motiv ca a avut întârzieri.Mentionez ca întârzierea nu a depăși 21 de zile(rata avea data pe 26 iar noi plăteam pe 10 luna următoare când lua plata ).

Acest lucru se întâmplă tocmai din cauza ca fabrica unde lucram ne-a lăsat în șomaj în martie din cauza lipsei de materie prima (negru de fum).De atunci am întâmpinat probleme în achitarea ratei.

Vreau sa știu dacă este normal ca banca sa refuze solicitarea noastră dat fiind ca noi
suntem afectați de criza actuala și de faptul ca utilitățile au crescut considerabil în ultimul an.Multumesc anticipat și aștept un răspuns deoarece termnul maxim ptr amânarea ratelor este 29 august.

Postat in data: 23 aug., 2022

Banca mi-a respins fara motiv cererea de amanare a ratei! Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la Garanti Bank ,aceasta mi-a fost respinsa fara nici un motiv real, cu un raspuns tipic politicianist ca nu ma incadrez ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.

In cei 13 ani de platit rate la aceasta banca nu am avut 1 zi de intarziere … Am trimis o cerere in care sa mi se explice clar motivul pentru care a refuzat cererea de
amanare a ratelor, conform OUG 90/2022. Este bine cum am procedat, mai trebuie sa fac si altceva?

Multumesc frumos

Ganduri bune

Postat in data: 17 aug., 2022

Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor?
cost amanare credit

Postat in data: 15 aug., 2022

Cum pot sa-mi aman ratele la creditul ING?

Cum se face amanarea ratelor la un credit ING?

Postat in data: 14 aug., 2022