Credit Prima Casa

Casa ipotecata la o banca poate fi scoasa la vanzare de alta banca, prin executare silita?

Buna ziua. Am un credit prima casă la care sunt cu rata la zi. Mai am un credit de nevoi personale la altă bancă si mi-au pus poprire si executare silită pe imobil. Momentan obtin venituri din indemnizatie crestere copil. Imi pot scoate casa la vânzare dacă aceasta este sub ipoteca?

Care sunt conditiile de obtinere a unui credit de la Banca Transilvania?

Ce conditii si acte sunt necesare pentru un credit la BancaTransilvania?

Care este comisionul FNGCIMM pentru un credit Prima Casa?

Buna ziua, Ref. la articolul “Care sunt comisioanele percepute de FNGCIMM pentru garantiile la credite“, pentru ca nu imi este foarte clar si nu stapanesc terminologia, imi puteti spune va rog, care din cele doua valori ale comisionului de gestiune FNGCIMM expuse se regasesc de regula in contractele incheiate cu banca in cadrul programului Prima Casa, Persoane fizice, 0.45% sau 0.49%? Ma refer strict la semestrul I al anului 2018. Aceste comisioane pot sa difere de la o banca la alta sau se aplica exact asa cum se regasesc in Hotarare? Va multumesc

PS: La multi ani! un an bun sa aveti.

Daca am achitat datoria restanta, mai sunt considerata rau-platnica si nu pot aplica la un credit Prima Casa?

Am o problema. Ce se intampla daca am avut un credit de nevoi personale, insa eu casatorindu-ma si ramanandu-mi creditul sa continue sa mi-l plateasca parintii, ei nu l-au mai platit. Am aflat asta doar dupa un an dupa ce am activat la o banca sa-mi bag hartiile pt. prima casa. Eu achitandu-mi datoria restanta care mi s-a acumulat vreau sa stiu daca eu am platit datoria eu sunt considerata rauplatnic si nu mai pot activa la creditul pt.prima casa timp de 5 ani? Asa mi s-a spus de cei
de la departamentul clienti.

Cat ma costa sa ies din Biroul de Credit?

Buna ziua! sunt inregistrat in biroul de credite ca urmare a unei intarzieri la plata cardului de cumparaturi.
Ma intereseaza daca ma puteti ajuta sa ies si cat m-ar costa sau daca ati putea sa-mi spuneti daca as putea contracta un credit Prima Casa! Am un salariu de 3500-3700 de lei!

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cumpar o casa?

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cunpar o casa?

Cum pot sa nu mai fiu codebitor (coplatitor) la un credit Prima Casa?

Buna ziua! Apelez la dumneavoastra in speranta ca imi veti da un raspuns la
urmatoarea problema care ma framanta de ani buni si de care nu mai scap: am semnat ca si coplatitor (codebitor) pentru un credit prin Prima Casa pt o cunostinta, sora celui care urma sa imi fie sot, cu care m-am si casatorit ulterior,dar de care intre timp m-am despartit. Problema este ca i-am rugat ani la randul sa ma inlocuiasca cu altcineva si nu au facut-o,zicand ca nu au cu cine si ca vor incerca sa gaseasca o solutie.

De atunci tot astept si nu am putut sa fac niciun credit. Acum venitul meu
este 1800 lei,iar rata la acel credit prin prima casa 142 euro si singura nu ma incadrez sa iau prin credit 120.000 lei cat imi trebuie pentru un apartament. Nu ma incadrez din cauza acestei rate,caci altfel mi s-ar da chiar 140.000.

Intrebarea mea este: pot face ceva sa ii constrang pe cei cu creditul la care sunt codebitor sa ma scoata din creditul lor ca sa pot si eu face credit pentru mine? Mentionez ca mie nu mi-au dat copie a contractului pe care l-am semnat si m-au mintit ca voi fi girant, nu coplatitor si ca dupa un an,adica in 2011,ma vor inlocui cu o ruda,lucru care nu s-a intamplat nici pana astazi. Ii pot da in judecata sau altceva incat sa pot iesi din aceasta mare problema???

Va rog mult sa nu ignorati mesajul meu,de 6 ani de zile tot astept o minune in acest caz.

Cum pot sa inchid mai repede un cont de credit la Cetelem?

Am achitat integral linia de credit Cetelem cu suma comunicata de un operator pentru a inchide contul si transmite la Biroul de credite pentru a nu mai figura cu acest contract. Insa dupa mai bine de o luna de zile cand am aplicat la BCR pt Prima Casa mi-au zis ca figurez cu Cetelemul in Biroul de credite.

Cei de la Cetelem spun ca trebuie sa-mi restituie 5 lei pentru a putea lichida contractul si nu poate face asta mai devreme de 17 martie. Problema este ca proprietarul apartamentului pleaca din tara pe 19 martie si nu este timp pentru toate procedurile, iar eu pot pierde acest apartament.

Exista o solutie pentru a obliga Cetelemul sa schimbe situatia in Biroul de Credite mai repede? Rog raspuns cat mai repede.

Daca sunt in Biroul de credit pot accesa un credit Prima casa? Exista vreo posibilitate sa fiu sters din Biroul de Credit?

A-si dori sa stiu daca sunt in Biroul de credit pot accesa un credit Prima casa? Si daca achit creditul restant cu o rata de 54 lei pe luna, am fost inscris cu intarzieri de 60 de zile, exista o posibilitate sa fiu sters din Birou de credit?

E normal ca banca sa nu-mi accepte garantie casa pentru ca nu are gaze trase?

Am depus dosar Prima casa la Banca Romaneasca. Dupa o luna si jumatate imi spune ca nu accepta garantie casa ca nu are gaze trase. E normal? Mentionez ca este o casa mare de 160 mp, cu centrala pe lemne si sobe de teracota, teren 3200 mp la 30 de km de Bucuresti.