Bani

card-postbank-girocard-vpay
Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

Buna ziua, am un card PostBank pe care l-am facut in Germania, le care incasez salariul. Daca merg in Romania, pot scoate si de acolo bani de pe el? E un card tip V Pay, Girocard, nu e Visa sau Mastercard. Multumesc

Cu cati bani pot sa ies sau sa intru in tara?

Vreau sa vin in tara cu mai multi bani cash, nu pe card, si vreau sa stiu care e legea, cu cati bani pot intra si iesi din tara si daca trebuie sau nu declarati. Multumesc

Bancnota de 500 de lei emisa in 1 iulie 2005 mai este in circulatie?

Dupa moartea tatalui meu, am gasit printre hartiile lui cateva bancnote de 500 lei emise la 1 iulie 2005. Mai sunt in circulatie?
Daca nu mai sunt in circulatie, unde le pot schimba?

Care este comisionul interbancar pentru transferul unor bani din contul Marfin Bank la Raiffeisen Bank?

Buna ziua! Am vandut un teren, cumparatorul avand cont deschis la Marfin Bank. A trebuit sa imi deschid si eu cont la aceasta banca, dar nu m am interesat inainte, daca o sa vreau sa trimit acesti banuti in contul bancii Raiffeissen cat comision se percepe! Va multumesc!

Se poate sa-mi opreasca bani si banca si angajatorul?

Am salariu de 2000, o preoprire de 270 si acum am mai primit una la un credit de 9300. Cat la suta imi poate opri din salariu? Mai am o nelamurire se poate sa-mi opreasca si banca si angajatorul? Am primit de la banca o notificare prin care sunt anuntata ca am o preoprire pe salariu.De ce?

Pot sa scot bani de la banca sa-mi platesc datoriile?

am luat bani din banca si nu am platit toate ratele. As putea sa scot de la alta banca sa imi platesc datoriile anterioare? Lucrez cu carte de munca, salarul e de 1900 de lei.

Unde se pot schimba monedele vechi si ce valoare au?

Vreau ca sa va intreb unde as putea schimba o Moneda de 5000 Lei din anul 2002 si una de 500 Lei din anul 2000 si ce suma de bani as primi in locul lor la ora actuala. Va multumesc anticipat.