credite nevoi personale

Ce pot sa patesc daca nu achit ratele la credit si nu am bunuri pe numele meu?
credit neplatit banca

„Fratele ia cu ajutorul unui broker de credite in acelasi timp mai multe credite de nevoi personale. Cu banii obtinuti cumpara pe numele mamei un apartament si o masina.

Nu achita absolut deloc ratele pentru credite. Doreste sa renunte la locul de munca atunci cand ii v-a fi pus poprire pe venituri. Fratele nu detine nici un alt bun pe numele lui. Ce poate pati acesta? Ce poate pati mama? Multumesc”

Postat in data: 28 mart., 2024

„Pot face un imprumut in Romania daca lucrez in Spania, si sa girez cu casa din Romania?”

Postat in data: 21 feb., 2024

Am luat 38 de milioane de la Credit Prime si platesc in fiecare luna 13 milioane. E normal?
credit prime rata credit

„Buna ziua am luat 38 de milioane de la credit prime și plătesc pe fiecare luna 13 milioane ce banca este asta am salariu de 2300 eu din ce mai trăiesc am un copil mic nu se gândesc

Ei vor să plătesc atât mult nu se poate așa ceva sincer eu in 24 de luni înseamnă că plătesc patru sute de milioane nu se poate sincer”

Postat in data: 16 feb., 2024

Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?
reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Postat in data: 25 ian., 2024

Pot sa fac refinantarea creditelor de la IFN-uri, daca am grad mare de indatorare?

„Am si eu o situatie in care observ ca se regasesc multi oameni.

Din nevoie de bani am apelat la 3 Ifn-uri pentru a obtine sumele solicitate. Din diferite cauze nu am putu sa mai achit ratele la timp, iar dobanzile penalizatoare au crewcut mai mult decat mi-as fi putut
imagina,vorbim aici de Credius,Hora Credit si Terra Credit.

Am mai facut plati partiale dar gradul de indatorare pare a fi destul de mare.
In aceasta situatie pot solicita la vreo institutie refinantare creditelor pentru a obtine o rata mai avantajoasa pentru toate cele 3?

Si inca o intrebare as mai avea, dupa cat timp se aplica executarea silita?!

Multumesc pentru eventualul raspuns!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Daca am conflicte cu un operator call center, pot fi afectata la scorul de credit?

„Bună ziua,

Dacă apar conflicte în discuția cu un operator call center, pot fi afectata în vreun fel? Scor credite șamd.
De asemenea, cum pot intra (și dacă) în posesia convorbirii cu agentul?

Mulțumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?
reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Postat in data: 17 ian., 2024

Se pot refinanta creditele de la IFN-uri?

„Bună ziua,
Am fost azi în sucursala BT pentru a accesa o refinanțare, am 5 IFN și un credit de nevoi personale ( totalul acestora 28000 lei). Nu există intarzaieri la plata ratelor sau în Biroul de credit.

Domnul de acolo, destul de reținut cu privire la aprobarea creditului, credeți ca există vreo șansă ca refinanțarea sa fie aprobată?

Mulțumesc!”

Postat in data: 16 ian., 2024

Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?

Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc
Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Postat in data: 29 dec., 2023

Credius imi cere 48.000 de lei pentru un credit de 6.000 de lei! Este legal?
credius credit abuziv

„Buna ziua . Am facut un credit in anul 2022 in valoare de 6000 de lai la credius din caza ratelor prea mari nu am putut achita si acum dupa aproape un an mi-a venit o suma foarte mare in valoare de 48000 de lei ce e de facut in acest caz ?”

Postat in data: 11 nov., 2023

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Cum se poate anula un credit?

„As vrea sa anulez un credit cum se poate?”

Postat in data: 11 aug., 2023

Cum pot sa refinantez creditele de la IFN-uri?

„Bună ziua! Am rate la 5 ifn-uri. Suma totală datorată e de 30.000 de lei. Ratele lunare sunt foarte mari. 1.000, 277, 558, 350. Am un salariu net de 2500 + 500 de lei bonuri de masă.

Am încercat să aplic pentru o refinanțare la diferite bănci, însă toate au spus că gradul de îndatorare e prea mare. Aș avea nevoie dacă vă rog din suflet să mă ajutați cu un sfat. Unde aș putea să mai aplic pentru o refinanțare sau numai prin insolvență la ANPC se poate?
Mulțumesc.”

Postat in data: 30 iul., 2023

Cum trebuie sa procedez daca IFN-urile m-au indatorat peste limita admisa de BNR?

„Buna ziua!
Cum ar trebui sa procedez dacă anumite Ifn-uri mi-au oferit împrumut indatorandu-ma peste limita admisă de BNR ? Cum as putea formula o reclamație?
Vă mulțumesc frumos!”

Postat in data: 27 iul., 2023

Ce fac daca am restante la creditul BRD?

„Am un credit la BRD, când nu am mai putut plăti am trimis mail sa amân 3 rate, nu au făcuto lunar al luat alocația copilul care întra în acel cont, acum mau pus sa plătesc toată suma obligat, dacă vreau reeșalonarea sa plătesc 10% di datorie apoi
reeșalonare. Ce sa fac?? nu pot plăti acei 10% e suma mare..”

Postat in data: 16 iun., 2023

Se rezolva ceva daca fac sesizare la banca pentru recalcularea ratelor la credit?

„Buna ziua! Curând, am văzut ceva știri în legătură cu băncile care au fost amendate de ANPC pt calculul ratelor… Noi, „clienții”, dacă facem sesizări se poate rezolva ceva ???
Am făcut anul trecut credit ipotecar pt 30 de ani,cu dobândă variabilă în funcție de Ircc . Am pornit de la o Rată lunara de 1725 de lei și am ajuns la 2940 de lei… Luna aceasta ,de exemplu, am rata principala 69 de lei și dobânda 2870 lei. Ar trebui să fac sesizare și eu? Sau…. Este un risc asumat și cam atât?
Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns !”

Postat in data: 24 mai, 2023

Se poate face refinantarea creditului la aceeasi banca?

„Bună ziua. Îmi doresc tare mult să îmi dați un sfat vă rog. Problema stă în felul următor, am un credit de refinanțare la BCR făcut în luna decembrie(20000) , pe lângă el mai am alte 4 în valoare de 4000 de lei ( 12000), pe 4 mai se împlinesc cele 3 luni de la ultimul credit. Aș vrea să refinantez din nou tot la ei pentru a prinde toate creditele într-unul singur și ceva bănuți în plus de care am nevoie.

Întrebarea mea este , va fi posibil sa fac acest lucru? Am mai citit pe internet și am văzut fel și fel de situații cum ca nu se poate, că nu merge refinanțare la aceeași bancă. Ce mă sfătuiți să fac? Menționez ca am un salariu net de 2700 de lei. Mulțumesc frumos.”

Postat in data: 02 mai, 2023

Pentru un credit de 1500 de lei la Hora Credit am ajuns să plătesc 400 de lei, la 2 săptămâni. Este normal?
dobanda hora credit

„Am un credit la Hora Credit și pentru o sumă de 1500 de lei am ajuns să plătesc la 2 săptămâni peste 400 de lei. Nu am mai plătit creditul din luna lui Decembrie. Am discutat cu ei am plătit o sumă de 100 de lei au zis măcar să vadă intenția mea să nu se ajungă la executare silită.

Recent am primit plic acasă să plătesc sumă altfel vor recurge la toate metodele de recuperare a sumei. Efectiv nu ajung la nicio înțelegere cu ei. Poate mă puteți ajuta cumva. Îmi este frică să nu mă execute silite sau să îmi facă proprire pe conturi. Vă mulțumesc!”

Postat in data: 27 feb., 2023

Este legal sa fiu executat silit in maxim 5 zile de la declararea creditului scadent anticipat?
terra credit scadenta anticipata

Să va expun problema mea. Am luat 500 de lei în data de 12-10-2022 de la Terra Credit în 3 rate lunare.. Nu am apucat sa achit decât în jur de 500 lei dar asta fiind mai mult dobânzi și penalități.
După ce au trecut cele 90 de zile de restanta am primit mail precum creditul a fost declarat scadent anticipat și dacă nu plătesc în maxim 5 zile trimite dosarul la executor. Datoria în momentul de fata este de 1032 lei chiar dacă am plătit pana acum aproape 500 lei..

Eu le.am trimis înainte sa ajung la cele 90 de zile de restanta mail prin care am cerut o integere amiabila deoarece nu pot plăti creditul restant la care nu am primit nici un răspuns. Acum după ce am primit înștiințarea de credit scadent anticipat am sunat la ei sa discut și nu vor sa facă nici o înțelegere amiabila nici o restructurare de credit, nimic.

Este legal ca după ce a fost declarat creditul scadent anticipat în maxim 5 zile sa plătesc toată datoria, dacă nu trimite dosarul la executor?

Și m.au amenințat ca o sa plătesc și cheltuiala executorului.. Din câte știu am dreptul la încă 90 de zile ca să pot plăti și pe urma dacă nu atesc sa trimită dosarul. Deci restanta mea totala este de pe data de 12-10-2022 pana în acest moment. Plus ca am mai făcut plăti parțiale aproape de 500 lei.

Va mulțumesc frumos și aștept un mesaj cu o lămurire..

Postat in data: 20 feb., 2023

IFN-urile m-au supraindatorat, apoi mi-au pus poprire si mi-au luat toti banii din salariu. Ce pot sa fac?

Bună ziua! Eu încasez salariul la brd unde am un credit plătit la zi cu grad de îndatorare de peste 40%, mai am 2 popriri de la IFN uri și mi-au lut inclusiv norma de hrana, indemnizația de chirie, indemnizația de voucher de vacanta, practic am luat în jur de 6000 lei și eu am beneficiat de 0 lei, banca spune sa ma adresez executorilor iar executorii spun ca este vina băncii ca au virat banii, ma trimit de la unii la alții și nimeni nu poate face nimic.

Aceste IFNuri mi-au acordat creditele desi eram suprandatorat cu peste 40%. Nu știu ce sa mai fac am rămas cu 0 roni și nu mai pot plăti nimic gaze curent apa și mâncare.

Va rog ajutați-mă sunt în disperare nu știu ce sa mai fac. Va mulțumesc și v-aș fi recunoscător cu un sfat ce e de făcut în cazul acesta

Postat in data: 19 feb., 2023