Etichete: credite

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de Credius si Icredit, care n-au vrut sa-mi amane ratele la credite?
icredit biroul de credit reclamatie

Buna ziua! Am avut împrumuturi la Credius și la Icredit. Cel de la Credius a fost achitat integral și anticipat iar cel de la Icredit in totalitate cu dobânzile și penalitatile aferente.

Menționez ca la ambele împrumuturi am avut și întârzieri de plata, astfel fiind raportata la Biroul de credit. Țin sa mentionez ca pe durata desfășurării creditelor am fost sunată de operatorii ambelor IFN -URI și am solicitat amânarea plăților telefonic având in vedere situația pandemică și incapacitate mea de plata.

Am trimis pe adresele de e-mail al ambelor IFN-URI solicitări ptr radierea datelor negative din biroul de credit însă, mi s-a adus la cunoștința ca in termeni legali nu se poate, fiind înștiințată prin sms-uri cu privire la Restanțele de plata.

Mentionez ca in momentul in care vorbeam cu operatorii ambelor IFN-uri și solicitam amânarea plăților ptr a nu fi raportata Biroului de credit mi se spunea ca nu este nici o problema, pentru ca in momentul in care creditele vor fi achitate vor șterge datele negative.

Ce pot sa fac pentru a nu mai apărea cu istoric negativ? Va multumesc!

Postat in data: 13 feb., 2022

Ghid pentru reluarea platilor la creditele cu rate amanate

Ghid pentru reluarea platilor la creditele cu rate amanate

Postat in data: 07 apr., 2021

Ce faci daca nu poti sa platesti ratele la credite, dupa ce le-ai amanat? Ghid lansat de Provident

Postat in data: 05 apr., 2021

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi pentru refinantarea unui credit ipotecar

dobanzi-refinantare-credite-ipotecare-top
dobanzi-refinantare-credite-ipotecare-top

Postat in data: 17 feb., 2021

Ionut Stefan, conciliator CSALB: Rolul nostru este de a face multumiti consumatorii si bancile nu doar cand iau sau dau credite, ci si cand apar probleme

Ionut-Stefan-csalb
Ionut-Stefan-csalb

Postat in data: 15 dec., 2020

Justitia confima acuzatia ANPC ca Raiffeisen Bank si-a inselat clientii cu credite in franci elvetieni

Postat in data: 29 iun., 2020

Cum pot afla daca sunt in Baza de date la credite?

Buna ziua. Cum pot afla daca sunt in baza de date la credite?

Postat in data: 30 mai, 2020

Amanarea ratelor la credite poate fi doar un paliativ pentru criza COVID-19: bancile si clientii lor trebuie sa se pregateasca pentru ce se va intampla ulterior

csalb-conciliere-online-banci-ifn
csalb-conciliere-online-banci-ifn

Postat in data: 01 mai, 2020

Pensionarii pot cere amanarea ratelor la credite?

Buna ziua, Am facut o cerere de amanare a ratelor la banca si am fost refuzata, cu motivul ca sunt pensionara, iar pensionarii nu pot beneficia de amanarea ratelor la credite pentru ca nu sunt afectati de criza coronavirusului. Este normal? Familia mea a fost afectata de criza, fiul meu a ramas fara serviciu. Multumesc

Postat in data: 22 apr., 2020

Cine si cum poate face amanarea ratelor la credite, conform normelor de aplicare a OUG 37/2020

Postat in data: 12 apr., 2020

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Postat in data: 09 apr., 2020

Intrebari si raspunsuri utile despre OUG 37/2020 privind amanarea ratelor la credite

amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori
amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori

Postat in data: 04 apr., 2020

Cum amana bancile ratele la credite, inainte de intrarea in vigoare a Ordonantei Guvernului

amanare-rate-credite-banci
amanare-rate-credite-banci

Postat in data: 01 apr., 2020

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului

Postat in data: 27 mart., 2020

Toate bancile si IFN-urile, precum si Guvernul, pot decide fara probleme amanarea ratelor la credite pentru cei afectati de criza COVID-19, ne asigura BNR

regulament bnr grad indatorare credit
regulament bnr grad indatorare credit

Postat in data: 25 mart., 2020

Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele de nevoi personale?

dobanzi-credite-nevoi-personale-febr2020
Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele de nevoi personale?
dobanzi-credite-nevoi-personale-febr2020

Postat in data: 27 feb., 2020

Programul Prima Casa in 2020: dobanzile la creditele acordate de banci, comparativ cu un credit imobiliar standard

dobanzi-credite-prima-casa-februarie-2020
dobanzi-credite-prima-casa-februarie-2020

Postat in data: 17 feb., 2020

Credius poate acorda credite unei persoane cu gradul de indatorare de 200% si capacitatea de rambursare zero?

Daca fiul meu avea un grad de indatorare de peste 200% la diverse societati IFN la data solicitarii unui alt credit, a fost conform regulamentului ca societatea Credius sa ii acorde alt credit desi capacitatea de rambursare era zero?

Dobanda si comisioanele de la Credius le verifica cineva? Unde pot sa ma adresez pentru dobanda abuziva? La un credit de 5000 a platit trei rate de 680 si achitarea anticipata de 6900. Multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 13 dec., 2019

Creditele Prima Casa si-au pierdut din farmec: doar 77% din plafonul de garantare a fost epuizat, cu o luna inainte de finalul anului

credite-prima-casa-dobanzi
credite-prima-casa-dobanzi