Credite

Banca Transilvania a refuzat sa-mi acorde credit Prima Casa, oferindu-mi in schimb un credit ipotecar. Au procedat corect?

Am luat in 2013 un credit ipotecar de la Banca Transilvania, dupa ce mi-a fost respinsa cererea pentru un credit Prima Casa. Acum sunt convinsa insa, din cate am auzit de la alti prieteni, care au obtinut usor credite Prima Casa, ca mie mi-a fost respinsa nejustificat cererea pentru Prima Casa, dupa o asteptare de doua luni, si dupa ce mi s-a cerut sa vin de mai multe ori cu actele casei, motiv pentru care as vrea sa stiu daca intr-adevar asa au stat lucrurile sau nu. As vrea sa stiu daca angajatii de la Arad ai Bancii Transilvania au procedat corect sau nu respingandu-mi cererea de Prima Casa si acordandu-mi credit ipotecar in schimb.

Postat in data: 30 sept., 2014

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank. Ce fac?

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank si vreau sa fac o plangere la ANPC pentru eliminarea si recuperarea banilor luati abuziv.
Ce imi recomandati? Sa fac o cerere la banca pentru asta (desi stiu raspunsul) sau sa fac direct plangere la ANPC? Rugamintea mea este daca aveti un model de plangere sau sa ma ajutati sa fac aceasta plangere folosind termeni judiciari care a ma ajute la ANPC.
Cu speranta ca nu v-am deranjat si ca o sa primesc un raspuns de la d-voastra va multumesc anticipat.
O zi buna.

Postat in data: 17 sept., 2014

Raiffeisen mi-a oprit tot salariul din cont pentru ca am restanta la credit. Are voie?

„Buna ziua! Am un credit la Raiffaisen unde nu am mai putut achita ratele. Luna aceasta banca mi-a oprit tot salariul din cont. Banca.are voie? Am 2 copii mici si datorii la alte credite. Ce pot face?”

Postat in data: 03 sept., 2014

Cum profita oamenii de un girant pentru credit

„De cate ori o persoana poate sa fie girant? Tatal meu se pune girant la vecini, care profita de el, eu mi-am perdut mama,tata sufera, a anceput sa bea, oamenii profita de el. Va rog sa nu-i mai acordati nici o sansa de a fi girant.”

Postat in data: 01 sept., 2014

Lichidare de datorie la poprire pe salariu: executorul tergiverseaza problema iar cu banca nu se poate vorbi. Ce e de facut?

Fiului meu i s-a pus poprire pe salariu din septembrie 2013, 1243 lei, suma ce a crescut din iunie 2014 la 1487 lei. Atunci s-a hotarat sa ramburseze toata datoria si la un telefon a primit raspuns de la biroul de executare ca mai are de platit 22000 lei. A rambursat aceasta suma care s-a dovedit ca nu ar fi suficienta. La un nou telefon i s-a spus ca mai datoreaza 6970 lei. A cerut situatia datoriei la biroul de executare din mai 2014, dar nu a primit nici un raspuns concret, numai raspunsuri telefonice. A cerut iar situatia datoriei la inceputul lunii iulie 2014 si tot este amanat si nu i se da un raspuns sa poata lichida datoria. Ce poate face in aceasta situatie? Cu banca direct nu se poate vorbi, iar executorul tergiverseaza si nu da un raspuns. Cum se poate debloca situatia ca sa poata fi lichidata datoria ?

Postat in data: 29 iul., 2014

Nu am platit la timp rata la imprumutul cu ipoteca pe apartament si banca a hotarat executarea. Ce e de facut?

Buna ziua. Am un imprumut cu ipoteca pe apartament. Am platit rata lunar, dar nu totdeauna la termen si cum era in eur nu cred ca s-a platit integral si banca a hotarat executarea.
Problema este ca noi am platit rata si inca o platim in continuare, dar nu stim daca nu o platim degeaba ca ei au scos apartamentul la licitatie. Ce e de facut?

Postat in data: 29 iul., 2014

Banca nu m-a anuntat ca am o datorie, am aflat abia cand am vrut sa iau un credit. Ce pot sa fac?

Am luat un credit acum 5-6 ani, dar am ramas fara servici si nu am putut plati. Cand m-am angajat din nou, am platit datoria, mai putin 50 ron de care nu stiam. Nu am fost instiintata, am aflat de ei cand am vrut sa fac alt credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 16 iun., 2014

Este normal ca cei de la firma de recuperare creante EOS sa-mi puna poprire pe toate conturile mele si ale sotiei mele si alocatia copiilor?

Postat in data: 30 mai, 2014

Sunt girantul unui credit ipotecar, dar titularul nu-l mai plateste. Pot obtine despagubiri pentru prejudiciile suferite?

Sant girant la un credit ipotecar in Spania. Titularul creditului nu mai plateste si se va intoarce in Romania iar eu voi fi principalul afectat, continuand sa locuiesc in Spania. Titularul nu are nimic in Romania (pe numele lui).

Pot obtine despagubiri pentru prejudiciile care
mi le va aduce?

Postat in data: 23 mai, 2014

Sunt executata silit pentru 3 datorii, dar am pensie de doar 500 de lei. E corect sa executorii judecatoresti sa nu se intereseze daca mai am din ce trai?

Multumesc pt raspuns, da sigur ca doresc sa ma ajutati. Intre timp mai am o executare silita pentru doua carduri: unul cu dosar nr 514/n/2013, cu suma de 11042.00 ron cu cheltuieli de 2101,55 ron, un dosar nr 515/N2013 cu o valoare de 2272,00 ron cu cheltuieli de 954,67 ron, iar celalalt dosar nr 1862/2013 cu o valoare de 41467,56 ron si cheltuieli de 5146 ron. Nu mi se pare corect ca acesti executori sa nu contacteze imprumutatul sa vada care este realitatea si cauza: Are sau nu venit din ce trai? Dupa varsta de 55 ani, foarte greu mai gasim de munca, deci daca pensia este de 455 ron, si mi se opreste jumatate, credeti ca pot trai cu 227,5 ron? Mai am si alte datorii.
Va multumesc si astept sa ma ajutati, as dori sa stiu daca contracost, deoarece nu am de unde sa va platesc,
multumesc mult

Postat in data: 20 mai, 2014

Creditul dat la firma de recuperare EOS KSI a fost trimis la executor judecatoresc, cu o taxa. Ce pot sa fac?

Am un credit care a fost dat la o firma de recuperare: SC. EOS-KSI ROMANIA. Am platit pana in ianuarie 2013 ultima rata si am sunat sa le spun ca am ramas fara venit, si voi pune dosarul de pensionare si voi reincepe sa platesc. Dar m-am trezit ca dosarul este dat la executor judecatoresc care mi-a pus o taxa de 5146 ron, iar creditul este de 41467.00 ron.
Mentionez ca nu am fost niciodata sunata de executor, nu am primit nicio instiintare scrisa, mentionez ca am un venit mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie si am o pensie de 455 ron.
Intrebarile mele sunt:

1. Cat ar trebui sa mi se opreasca din pensie daca mai am si alte datorii, de exemplu doua carduri de la Banca Transilvania?

2. Daca as da in judecata executorul, ce credeti ca as castiga? Sunt de acord sa-mi achit datoria dar nu si acele cheltuieli de executare.

Postat in data: 18 mai, 2014

Ce banca poate sa-mi dea un credit pentru pensionar?

Sunt pensionar cu pensie variabila si am nevoie urgenta de un credit pentru a achita o restanta, altfel sunt data afara din casa. Am apelat la mai multe banci, la BRD, Banca Transilvania, CEC Bank, dar am fost respinsa. Ce banci poate sa-i dea un credit?

Postat in data: 20 mart., 2014

Pot aplica pentru credit de refinantare la vreo banca, daca firma la care lucrez se afla in reorganizare judiciara?

As vrea sa stiu daca pot aplica pt. credit de refinantare la vreo banca, daca firma la care lucrez se afla in reorganizare judiciara? Am incercat la Banca Transilvania unde am cont de salariu, dar am fost refuzat, din cauza firmei, in rest am fost eligibil. Nu am restante la Biroul de Credit, am venit 1500 ron, vechime peste 26 ani, aici 3 luni, in realitate mai mult de 10 ani, aici la aceasta firma, doar ca ei isi schimba denumirea. Rata la un credit nevoi personale e 336 ron si card de credit BT 100 ron pe luna. Nu am copii minori, sunt casatorit dar traim separat. Am imobil proprietate, doar ca in Ungaria si autoturism proprietate.

Postat in data: 11 mart., 2014

Cat poate sa-mi ia din salariu o firma de recuperare a datoriei, Credit Expres, la un credit ING?

Am un credit de 3 salarii in valoare de 3000 lei de la ING, pe care nu am reusit sa il mai platesc timp de 2 ani si dosarul a fost dat pe mana celor de la Credit Express. Firma la care m-am angajat acum dau salariul doar prin ING. Eu am vorbit cu cei de la banca, care mi-au zis ca dupa prima plata a salariului sa scot extrasul de cont si sa merg la Credit Express pentru am pune poprire de 33% din salariu. Cand am vorbit cu cei de la Credit Express si le-am explicat exact ceea ce mi s-a transmis de la banca, ei mi-au zis ca nu pot sa faca ei asa ceva si ca nu stiu cum se poate rezolva aceasta problema. Acum eu cum ar trebui sa rezolv problema aceasta, avand in vedere ca eu incerc sa ajung la un acord cu ei de a plati aceasta datorie? Cei de la Credit Express au spus ca orice ban intra pe acel cont va fi considerata plata, desi prin lege au voie sa opreasca intre 33% si 50% . Va Multumesc!

Postat in data: 06 mart., 2014

Pot sa refinantez un credit daca sotul figureaza restantier la Biroul de Credit?

Buna ziua, Doresc sa imi refinantez 2 credite cu ipoteca, deoarece dobanda este mult prea mare la ele. Va mentionez ca nu am restante la ele si ma incadrez la refinantare din punct de vedere al veniturilor. Problema mea este ca sotul meu a avut un descoperit de cont la ING si apare in Biroul de credit cu restanta la plata lunara a dobanzii. Din acest motiv nu mai pot sa fac refinantarea, desi am doit sa fac refinantarea doar cu venitul meu, fara a fi luat in considerare al sotului. Va rog sa-mi spuneti daca mai exista vreo banca unde nu se verifica sotul in biroul de credit. Va multumesc.

Postat in data: 22 ian., 2014

Ce trebuia sa platim in 25 ani, acum banca ne obliga sa platim in 5 ani. Are voie?

Am un credit ipotecar care a fost declarat anticipat si am ajuns la un acord de plata cu banca, pe care l-am semnat din disperarea de a nu pierde casa. Au facut o rata de 330 eur, iar noi avem venituri de 1400 ron si cu 2 copii mici. Are voie banca sa faca o rata asa mare si sa nu se mai tina cont de venituri? Ce trebuia sa platim in 25 ani, acum banca ne obliga sa platim in 5 ani.

Postat in data: 21 ian., 2014

Daca suna cineva si spune ca e de la o firma de recuperare, ce fac?

Parintii mei au facut un imprumut la o banca in 2007, au platit rata pe luna vreo 3 ani, dupa care sediul bancii sa inchis din oras, mama fiind sigura ca a terminat achitarea bancii. Pana anul acesta nu am primit nici o sesizare, nimic. A sunat un domn la inceputul lunii spunand ca este de la o firma de recuperari si a spus ca figurez in baza lor cu aceeasi suma imprumutata si ia dat mamei 2 numere de cont sa depuna o suma. Nu am lasat-o sa depuna nici o suma. I-am trimis acelui domn chitantele ca am platit banca, dar a sunat iar si a spus sa depuna bani in contul respectiv ca sa nu ajunga la executare silita, ei nefacand socoteala la chitante. Ce sa fac? Sa depun bani in cont?

Postat in data: 20 ian., 2014