Tag Archives: restructurare

Alpha Bank reclamatie
Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?

Buna dimineata!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
Am un credit de nevoi personale fara ipoteca la Alpha Bank la care am beneficiat de amanare la plata ratelor pe perioada pandemiei, ulterior solicitand restructurarea acestui credit din care am platit aproape jumatate, nemaiavand veniturile care sa imi permita plata lunara a sumei de 700 si ceva de lei. Eu am platit 200 lei/luna (atat am putut), comunicand acest lucru si angajatului Alpha Bank, care m-a contactat din centrala.

Am mers in Agentie, iar dupa prima solicitare am primit raspuns telefonic dupa mai mult de 1 luna ca nu mi se poata acorda
nicio facilitate, respectiv restructurare. Am furnizat documente doveditoare legate de venit si situatia mea financiara. Peste mai mult de 30 de zile (din nou) mi s-a solicitat sa aduc un girant/garant. Am mers din nou in Agentie, garantul a semnat contractul si ma aflu din nou in asteptarea unui raspuns insa, intre timp, am primit o notificare finala prin care mi se comunica trecerea la diverse masuri (executare, etc.), daca nu achit debitul acumulat pana acum.

Este normal ca in 6 luni de zile sa nu se poata clarifica/solutiona aceasta situatie?
Se poate ca eu sa nu ma pot ocupa/ingriji de bunica mea in varsta de 92 ani si eventual sa ne scoata banca in strada din cauza unei sume derizorii cum as fi spus acum cativa ani de 24.000 ron??? Mentionez ca din cauza nenorocitului de covid mama mea a plecat… de tot…
Multumesc anticipat!

brd-reclamatie-clienti
De ce BRD nu vrea sa ma ajute cu o restructurare a creditului? Legea nu e pentru toate bancile?

Bună ziua! Am cerut la bancă (BT) restructurare pt un credit nevoi personale, am semnat la bancă cererea și după câteva zile m-au sunat să stabilim împreună varianta optimă, cât aș putea plăti pt cele 3 luni solicitate, am stabilit o sumă și mi-au spus că
revin să îmi ofere răspunsul final. Din moment ce am avut toate discuțiile astea, bănuiesc că e favorabil răspunsul final.

Totuși, nu am primit încă un răspuns concret și am verificat situația la BC, se pare că m-au raportat cu gradul 1. Le-am
explicat situația și promisiunea de plată. Ce este de făcut în situația asta? Mulțumesc!

Ceea ce vreau sa știu, dacă îmi acorda restructurare (soluție de plata) pt câteva luni, au obligația sa șteargă raportarea de la BC? Pt ca cererea de restructurare e depusă de mult si in proces de aprobare de 90%.

Și dacă se poate, mai am o singura întrebare. Eu mai am un credit la BRD. De ce oare la brd nu vor nicicum sa ma ajute cu o varianta de soluție la plata (restructurare, gratie câteva luni) așa cum la Bt se poate, se pare..? Legea nu e pt toate instituțiile bancare ? Le-am trimis nenumărate e-mailuri prin care cer conform legii pe care am văzut-o pe site-ul Dv sa ma ajute, doar bt a răspuns favorabil sa zic asa .

Stergere Biroul de Credit

Bancile si IFN-urile ar trebui sa-i stearga din Biroul de Credit pe clientii de buna credinta pe care nu i-au ajutat sa evite restantele la credite [citeste tot]
Ferratum nu vrea sa-mi rescadenteze sau sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac ca sa nu ma raporteze la Biroul de Credit?

Am luat un imprumut de 1000 de lei de la Ferratum, online luna trecuta cu scadenta in 25 iulie, cu 0% dobanda.

Problema e ca am avut niste cheltuieli si nu pot da banii inapoi pana in 25.

Am citit pe site-ul dvs. ca pot cere o reesalonare a creditului, ca nu cumva sa ajung la Biroul de Credit, asa ca am sunat la Ferratum sa ntreb ce se poate face.

Dar nu am rezolvat nimic, mio spus ca nu exista asa ceva,ca de nu platec ma baga la Biroul de Credit pe lista de rau platnici.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Cum pot scapa de un card de credit Axi, pentru care am platit aproape dublu?

Am fc in luna octombrie 2018 cu firma Axi un contract prin telefon, initial mi-au spus ca imi vor accepta imprumutul, era vorba de o suma de 800 euro , au trimis prin posta contractul cu un card Axi, eu am semnat, sa fiu sincera nu am citit atent, erau multe foi, ajungand acasa am vz ca era vorba de un card de credit care imi acorda mie lunar 500 ron ttttt eu eram stupefiata, am folosit in prima luna 500 ron de pe card fiind f convinsa sa intrerup bineanteles, am incercat sa contactez firma dar nu am reusit, eu nu am fost informata de nimeni cum stau treburile si nu am restituit suma imediat, , ,

eu intre timp am vb cu un reprezentant zicand sa imi intrerupa asa zisul contract , , , restituind suma de bani , , de la 500 ron ajungand la 870 ron , , , , , , , dar vorbind cu o amica de a mea de la ing mi-au facut o relama negativa, , , , , deci nu pot sa cred!!!

eu nu stiam ca se va ajunge aici, , , daca stiam plateam de la inceput, , , dar eu credeam ca nu e asa important si tot amanam, , , faza e ca pt 500 ron care i-am restituit dublu aproape
, , , am ramas cu o reclama proasta!!!cum pot proceda sa sterg toata treaba asta?

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.

Poprirea se pune pe toata pensia sau se tine cont si de rata la banca?

Mama a primit o poprire pe pensie pentru neplata unei rate la o banca. Ea mai are inca o rata la alta banca in curs. I se va pune poprire 1/3 din toata pensia sau 1/3 din pensia minus rata ce o plateste acum la alta banca?

IFN-urile nu trebuie sa respecte legea, ca bancile, si sa-mi ofere solutii de rescadentare sau restructurare a creditelor?

Buna seara. Am 2 credite in rate la Credius si Garanti credite de consum.

Mi-am platit pana acum ratele la timp dar acum au aparut cateva probleme cum ar fi: probleme medicale, mi-am pierdut locul de munca, cheltuieli neprevazute pt casa si auto.

Le-am cerut sa ma amane cu plata ratelor pentru o perioada de 30 zile dar ei m-au refuzat spunand fiecare ca nu se poate.

Vreau sa va intreb IFN-urile nu trebuie sa respecte legea privind contractele de credit, ca bancile? Nu ar trebui sa ma inteleaga si sa-mi ofere solutii de rescadentare sau restructurare?

Ce pot sa fac daca am restanta de cateva luni la banca?

Buna seara! As dori sa stiu in cazul in care am restanta la banca de cateva luni in urma si eu mai am aproximativ 1 an de plata cum se procedeaza! As putea sa imi fac o refinantare sau sa-mi prelungeasca perioada inca 1an? Multumesc!

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc