Tag Archives: poprire salariu

Daca angajatul firmei are poprire, imi poate afecta contul firmei?

Bună ziua!
In luna iulie am deschis o mică firmă de construcții cu câțiva angajați!chiar astăzi am
primit un plic cu o executare silită a unuia dintre angajați care
are o datorie din 2016 la bancă! întrebarea mea este următoarea:Cei
de la bancă au dreptul de a.mi oprii mie că și angajator datoria
angajatului meu față de bancă?? îmi poate afecta contul firmei??
mulțumesc anticipat

Cat se poate opri din salariul de 1400 de lei la o poprire?

„Bună ziua!
Cu scuzele de rigoare pentru deranj, doresc sa ma ajutați și pe mine într o problema legata de o executare silita pentru pensie de întreținere.
În urma popririi pe salariu, eu lucrând cu jumatate de norma (4 ore), salariu net fiind de 1400 lei, angajatorul a decis sa mi oprească suma de 330 lei, conform art. 729 alin 3.veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Întrebarea mea este dacă angajatorul a procedat corect sau trebuia sa-mi oprească mai mult întrucât executorul a înregistrat un dosar de validare poprire. Mulțumesc respectuos”

bcr credit card poprire
Cum se poate debloca cardul de salariu, daca poprirea se face la angajator?

Sotul meu are o poprire pe salariu si card de salariu la BCR. Executorul judecatoresc a pus poprire si pe cont chiar daca exista o poprire si la angajator.
In call-center i s-a spus sotului meu ca o adeverinta de la angajator prin care se confirma poprirea ar debloca cardul. Dupa ce a dus adeverinta la filiala BCR Roman, a fost sunat ca nu se poate ridica poprirea decat cu acordul executorului (clar ca nu
va fi de acord odata ce a infiintat poprire si pe cont). Ce se poate face in aceste conditii?

Este posibil sa-mi opreasca din salariu 50% banca si 50 % angajatorul? Cum trebuie procedat?

Buna ziua ,
Fiul meu are 4 popriri de la niste credite neachitate, la 4 executori diferiti ,pe care le plateste lunar .2 popriri sunt puse pe contul bancar unde isi incaseaza salriul si 2 ii sunt oprite de catre angajator. Este posibil sa ii opreasca 50% banca si 50 % angajatorul? cum trebui procedat .Va multumesc.

Unde se face poprirea? La firma angajatoare sau la banca unde se vireaza salariul?

Buna ziua, am un credit neplătit din 2013, acum lucrez la Serviciul de Ambulanță, și am înțeles că au primit cei de la personal o înștiințare că îmi vor opri o treime din salariu, întrebarea mea este daca poate face asta Serviciul de Ambulanță sau banca unde se virează salariul o va face? mulțumesc

Este legala poprirea pe pensia alimentara?

Am o poprire 1/3 din salar facuta de un executor judecatoresc si am si doua pensi alimentare care le platesc separat fara poprire .Este legal sa mi se traga1/3 si sa platesc 1/3 si pensie alimentara?

Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariu, este normal sa ramina blocat contul bancar?

buna ziua,
as avea si eu o intrebare. Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariul, este normal ca ,contul bancar sa ramina blocat si orice suma care imi intra in cont sa ii retraga pe toti banca? Si daca imi intra in cont alte sume decit salariul este normal sa ramina blocate ???

raiffeisen reclamatie
Raiffeisen mi-a blocat contul si nu pot sa incasez nici macar jumatate din salariu. Ce pot sa fac?

Raiffeisen a blocat contul neputand astfel sa mai primesc salariul in cont pentru o poprire de la executare silita.
Nu am primit solutionare de la banca pentru a putea incasa cel putin jumatate din salariu.
Ce demers pot face? Multumesc anticipat.

penalitati, datorii, poprire

Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare?

Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare? [citeste tot]
Se poate pune poprire pe prima la salariu?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca poate fi oprita prima primita la sfarsitul anului, dat fiind ca am doua popriri din salariu, din care mi se retine jumatate. Poate sa-mi ia si prima? Multumesc.

Unde m-as putea adresa pentru a rezolva problema datoriilor la banci, daca nu am bani sa ma judec?

Am 5 popriri pe cont si 2 salarii. Din cont mi se retine jumatate din fiecare salariu ducandu-se amandoua jumatatile la cel mai vechi popritor si cel mai mare. Din aceasta cauza, unul din cei 4 popritori ramasi doreste sa imi puna poprire la angajatori urmand ca si acestia sa imi opreasca 1/3 din salarii.

Cât de legala este aceasta situatie si cui m-as putea adresa, neavand bani sa ma judec cu ei in instanta?

ING mi-a pus poprire pe cont, desi mi se opreste din salariu si la angajator. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: ING m-a anuntat ca mi-a pus poprire pe cardul de salariu, desi mie mi se opreste deja la firma unde lucrez o treime din salariu, pentru o executare silita.

Am vorbit la ING si mi-au spus ca trebui sa trimita firma la executor o dovada ca mi se opreste acolo, iar executorul sa trimita apoi la banca o solicitare de ridicare a popririi. E normal asa ceva? Am incercat sa iau legatura cu executorul, mi s-a spus ca e in concediu. Nu ar trebui ca problema sa se rezolve direct la banca, daca le spus ca firma imi opreste deja banii, ca sa nu-mi ia de doua ori? Multumesc

Agentul Provident a fugit cu banii, iar eu am fost raportata la Biroul de Credit si executata silit. Ce pot sa fac?

In urma cu trei ani a luat un imprumut de la un agent Provident in valoare de 5 mii de lei, urma sa achit 15 mii.
La un moment dat, inainte sa termin cu ratele, agentul respectiv mi-a spus ca nu mai am nimic de platit, la fel s-a intamplat si cu alte persoane de pe strada mea, dupa care a disparut din zona.

Oamenii s-au bucurat ca au scapat asa de ieftin si au uitat de intamplare.

Acum, salariul mi-a fost blocat din cauza unei popriri pentru respectiva datorie.

Am sunat la Provident, dar fara rezultat: mi s-a reprosat ca trebuia sa sun atunci cand nu a mai venit agentul, pentru a plati restul datoriei. Dar cum sa sun daca agentul mi-a spus ca am terminat cu ratele: Eu am avut incredere in agent, doar era de la Provident, iar daca acesta mi-a spus „cu tine nu mai am treaba”, atunci ce era sa fac?

Am auzit ca respectivul agent, se pare un popa, ar fi fugit cu banii Provident. Ce ma sfatuiti sa fac?

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!

Cati bani mi se pot lua din pensie pentru o poprire?

Daca am pensia revizuibila la an cat imi poate pune poprire?

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen?

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen? Si salariul si diurna sunt blocate pentru neplata unui imprumut catre o agentie de creditare nonbancara. Am si salariul si diurna blocate.

BCR mi-a luat toti banii din salariu pentru o poprire aferenta unei datorii la Vodafone. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am si eu o problema: in trecut am avut o datorie la Vodafone care din cateva sute de lei s-a transformat in 5600 lei dupa ce am terminat procesul. O firma de recuperi a primit dosarul meu si mi-au spus ca o sa mi se opreasca o treime din salariu in fiecare luna, eu avand cardu de salariu la BCR. Azi cand am primit salariul, ei mi-au luat toti banii, nu cum au zis o treime, ce pot sa fac?
Multumesc.

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile poprite la BCR, Raiffeisen si Volksbank?

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile dupa ce am terminat cu poprirea pe salariu? Am la trei banci cont si toate sunt blocate, din luna ianuarie am terminat de platit. BCR, Volsbank si Raiffaisen.

Cum poate ANAF sa-mi blocheze contul la banca BRD si la angajator prin poprire?

Este posibil ca ANAF sa blocheze un cont care constituie ipoteca mobiliara in favoarea BRD cu conditia de a se vira toate veniturile la banca, avand in vedere ca deja exista o poprire de 33% din salariu, retinut si virat de angajator catre Anaf? Fiind vorba de salariu se poate face poprire o data la angajator si totodata poprire la bancaprin blocarea contului? Fac precizare ca la banca mai exista o poprire din partea altei institutii.