Credite

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk?

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk, care peste noapte de la 3774,29 s-a ridicat la 7000 si ceva, deti platesc lunar cate 100 de roni din martie 2014? Va rog ajutati-ma!

Postat in data: 09 mai, 2016

De ce refuza bancile sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am?

Buna ziua, as vrea sa stiu care este motivul pentru care toate bancile refuza sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am deja, desi peste tot mi se spune ca am salariul suficient, pot sa fac refinantare, ma incadrez perfect, etc etc, mi se face analiza dosarului, interogari Anaf si Biroul de credit, mi se promite raspuns pana la sfarsitul saptamanii, apoi ori nu mai primesc raspuns deloc, ori mi se raspunde ca nu pot face refinantare, pentru ca am creditele alea pe care vreau sa le refinantez.

Desi de la inceput am spus ca am mai multe credite, mi s-a spus ca e ok, mi se calculeaza cat pot primi pentru refinantarea lor, pot sa iau si in plus.

Pierd timp in fiecare saptamana sa iau la rand toate bancile, sa mi se spuna acelasi lucru: da, sigur ca puteti sa faceti refinantare, dar nu puteti pentru ca aveti alte credite.

Si sunt sigura ca de fapt pot obtine un credit, dar dosarul meu in cele mai multe cazuri este aruncat la gunoi imediat ce am iesit pe usa. Pentru ca de mai multe ori mi s-a dat raspuns negativ chiar dupa un minut dupa ce am parasit biroul functionarului.

Ma indoiesc ca e cineva atat de rapid incat sa decida acordarea unui credit intr-un timp atat de scurt. Pentru informatii, ultima oara cand am fost sa vad daca am vreo sansa la o refinantare, venitul meu (verificare la ANAF) este de 1800 RON, am doua credite lunare de 288 RON, mi s-a facut analiza, ma incadrez, pot obtine 14000 RON, rata lunara de 280 RON, etc etc, e perfect, totul este roz, da sigur, puteti lua refinantare, va dam rapunsul pana la sfarsitul saptamanii, ca la 5 minute dupa ce ies din cladirea bancii sa fiu sunata;”stiti, ne pare rau, dar nu va incadrati pentru obtinerea unui credit, nu puteti obtine refinantare”, fara sa mi se spuna de ce (toate bancile refuza sa-mi comunice motivul refuzului, de obicei mi se spune „ca
sistemul nu permite”, desi „sistemul e cel cu ajutorul caruia mi s-a facut analiza, cu incadrare si totul e perfect).

Sincer m-a saturat de bataia asta de joc si vreau sa stiu de ce mi se refuza refinantarea si unde pot face reclamatie pentru toate bancile care m-au refuzat dupa ce m-au mintit si m-au facut sa pierd in fiecare zi cate-o ora din viata. Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar chiar e bataie de joc ce se face.

Postat in data: 03 mai, 2016

Cum pot sa fac sa nu mai am probleme cu Biroul de credit, sa ma pot achita de datorii si sa fiu in regula cu toate?

Sunt in Biroul de Credit si am vrut sa fac un inprumut pentru a ma achita si pentru a iesi din Biroul de Credit, dar unde ma duc si ori ce fac dau de aceeasi problema. Cum pot sa fac sa nu mai am probleme cu Biroul de credit, sa pot ma achita de datorii si sa fiu in regula cu toate?

Postat in data: 25 mart., 2016

Au dreptul sa imi ia jumatate din salariu la o executare prin poprire, fara sa mi se ia in calcul rata la alta banca?

Buna ziua. Am avut pana acum o executare pe salariu pt un credit la ING Bank de la executor judecatoresc si mi se oprea o treime din salariu. De curand a mai venit inca o executare de la acelas executor si mi se opreste jumatate din salariu. Mentionez ca eu mai am o rata la Raiffesen. Intrebarea mea este: au dreptul sa imi ia jumatate din salariu fara sa mi se ia in calcul si acea rata?

Postat in data: 10 mart., 2016

Cat imi poate opri din salariu daca am o poprire de la un executor judecatoresc?

Daca am alta rata la o banca si am o propire pe salariu la un executor judecatoresc, cat imi poate opri din salariu?

Postat in data: 08 mart., 2016

Este posibil ca din cauza datoriilor sa-mi traga 1000 lei din salariul de 1200 lei?

Buna ziua, am si eu o problema. Am un salariu de aproape 1200 lei, este posibil ca din cauza datoriilor sa-mi traga aproximativ 1000 lei? Adica nimeni nu poate trai cu 200 lei pe luna. Va multumesc

Postat in data: 04 mart., 2016

Pot face o declaratie la notar pentru un credit Prima Casa daca nu sunt trecuta in acte?

Prietenul meu face credit Prima Casa singur, pentru ca eu apar in Biroul de credit. Daca o sa fie doar el trecut pe acte, se poate face cumva la notar o declaratie ca in cazul despartirii sa fiu despagubita, daca si eu am contribuit cu bani la achizitionarea lui sau alte bunuri cumparate?

Postat in data: 24 feb., 2016

Mai sunt in baza de date a Biroului de Credit ca dator, daca am facut un imprumut acum 8 ani si nu l-am mai platit?

Am facut un imprumut acum 8 ani de zile si nu l-am mai platit, mai sunt in baza de date ca dator?

Postat in data: 20 feb., 2016

Se poate sa fac un imprumut la o banca din Romania daca lucrez in Italia?

Lucrez in Italia cu contract de munca indeterminat din 2010 la acelasi loc de munca. Am in jur de 1000-1500 de euro la luna. As dori sa fac un imprumut in Romania, se poate? Ce acte imi trebuie si cum se procedeaza? Am residenta in Italia practic toate actele necesare pt Italia am.

Postat in data: 25 ian., 2016

Cat timp dureaza aprobarea unui credit la Banca Transilvania?

As dori sa aduc in atentie lipsa de profesionalism totala din partea Bancii Transilvania. Am dorit sa contractez un credit imobiliar cu ipoteca. Am urmat toti pasii ceruti. Ni s-a spus ca in maxim 3 saptamani se rezolva. Dupa ce au trecut 2 luni si jumatate (timp in cate ne-a expirat si si contractul de plata a diferenta sumei) am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimbam banca. Am rezolvat acest lucru la o alta banca in 9 zile lucr?toare!!! Mi se pare un abuz ca ne-au tinut atata timp , iar noi la semnarea contractului am pierdut 2000 lei diferenta de curs, daca am fi semnat in timp rezonabil.. nu eram in aceasta situatie!
Ceea ce doresc este sa aflu care este timpul de solutionare a dosarului indiferent de raspuns.
Evitati Banca Transilvania daca doriti un credit imobiliar ipotecar!!

Postat in data: 21 ian., 2016

Ce se poate face daca banca (ING) mi-a respins cererea de credit dintr-un motiv absurd?

Am aplicat pt un credit de nevoi personale la ING. Nu am avut niciun credit pana acum, absolut nicio problema, am dus toate actele, toate bune pana cand mi s-a spus ca nu poate trece mai departe din cauza functiei de AGENT VANZARI. Totul era ok, perioada nedeterminata etc etc, absolut toate actele cerute… doamna foarte de treaba dar… mi se pare un motiv absurd. Ce se poate face? Sunt foarte dezamagita. Mai ales ca nu am avut pana acum nicio treaba cu bancile, joburi ok fara intreruperi..

Postat in data: 15 ian., 2016

Ce as putea face daca banca mi-a blocat conturile pentru o datorie la un credit?

Am si eu blocate conturile in calitate de tert poprit pentru un credit pe care l-am avut pe societate si mi-au blocat si contul in care am primit alocatia.

Am avut perioade in care am platit dobanzi foarte mari si nu mi-au scazut nimic. Ce as putea face? Multumesc.

Postat in data: 14 ian., 2016

Ce trebuie sa fac daca un credit a fost declarat scadent si platibil imediat?

Buna ziua.
Am un credit de nevoi prsonale la Garanti Bank. L am facut pentru o terta persoana care l a achitat fara probleme o perioada dupa care a reusit performanta si a adunat 120 de zile de intarziere si astfel pe data de 31.12.2015, a fost declarat scadent si platibil imediat.

Am mers in aceeasi zi la banca am vb cu dna Director care a spus ca va trimite repede un email pt ca dosarul sa nu fie trimis la executor iar pe data de 08.01.2015, am facut o cerere de restructurare, urmand sa primesc raspuns. Exista posibilitatea ca cererea sa nu imi fie acceptata sau ce trebuie sa
fac? Va multumesc.

Postat in data: 12 ian., 2016

Am aplicat pentru un credit Prima Casa la ING inca din luna mai, dar nici acum nu l-am primit, iar banii s-au terminat

As dori sa clarific o situatie:
– fiica mea a aplicat pentru un credit ‘Prima casa’ la ING, inca din luna Mai 2015;
– in acest moment este in situatia in care a pierdut creditul „Prima casa”, s-au terminat banii;
– a continuat pe un credit imobiliar, dar pana in acest moment nu a primit banii, aproape zilnic mai primeste cate un raspuns, in conditiile in care intreaba la agentie despre documente care mai sunt necesare pentru finalizare dosar, despre documente depuse la dosar, care initial au fost acceptate de agentia de sector (Bucuresti sect. 2 ), dar au fost respinse de agentia centrala ING.
– pe scurt, ne-am saturat de cata incompetenta poate sa existe intr-o firma
”privata” ;
– nu inteleg cum se poate sa depui un document (pe care banca la solicitat) astazi si peste doua saptamani sa se transmita ca documentul nu este ok .
– nu stim cu cine se mai poate discuta, ca sa intelegem, de cat timp este nevoie ca sa se contracteze un astfel de credit?
– se pare ca salariatii agentiei de sector nu aduc decat deservicii, atat
clientilor cat si institutiei pentru care „lucreaza”;
– am consumat foarte multe resurse pentrru aceasta actiune, timp, bani, etc

Postat in data: 16 dec., 2015

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen?

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen? Si salariul si diurna sunt blocate pentru neplata unui imprumut catre o agentie de creditare nonbancara. Am si salariul si diurna blocate.

Postat in data: 11 dec., 2015