Credite

Ordonanta de Urgenta nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori

Postat in data: 06 dec., 2015

Cat se poate popri din salariu daca am datorii la doua banci si creanta cesionata la EOS KSI?

Am contractat un credit in 2006 iar acum creanta este la SC EOS KSI ROMANIA SRL si doresc sa stiu cat pot poprii din salariu in conditiile in care mai am o poprire de o treime din salariu. Mentionez ca am salariu minim pe economie, sotul si 2 copii minori in ingrijire. Cat pot popri cele 2 banci din salariu? Multumesc anticipat.

Postat in data: 02 dec., 2015

Este normal ca banca sa ceara justificarea majorarii salariului la solicitarea unui credit?

Este normal sa mi se ceara la acordarea unui credit justificare de la angajator prin care sa se prezinte motivele unei mariri mai mari de 20%? Doresc sa iau un credit auto si cand am fost sa depun dosarul mi s-a spus ca nu mi se poate lua in calcul salariul marit acum 6 luni, deoarece marirea este mai mare de 20%. In acest caz banca ma suspecteaza de frauda: ca as fi convenit cu angajatorul sa imi treaca in acte un salariu mai mare ca sa pot lua un credit. Sunt revoltata!! Mi se pare un abuz. Cum sa procedez si mai ales unde ii pot reclama ? Multumesc

Postat in data: 27 nov., 2015

Pot sa fac un credit pentru cumpararea unei locuinte daca sotul lucreaza in alta tara din Uniunea Europeana?

Doresc sa intreb daca pot opta pentru un credit cu contractul so?ului meu, care lucreaz? im Uniunea European? si avand salariu pe luna de 1850�. Contractul de munca este in Slovacia, eu fiind casnica si am doi copii minori. Intrebarea mea este: poate opta pentru un credit pe 30 ani? Doresc sa cumpar o locuinta dar fara sa fac ipoteca. Si (sau) trebuie sa am o carte de munca si eu? multumesc si astept un raspuns!

Postat in data: 03 nov., 2015

Se poate sa-mi puna poprire pe jumatate din salariu, daca am restante la doua banci?

Am doua banci restante, sunt intretinator de familie (sotul nu lucreaza si copilul e student) si nu inteleg de ce vor sa-mi puna poprire pe 1/2 din salariu ci nu pe 1/3? Lucrez in invatamant si salariul meu net este sub 2000 ron.

Postat in data: 02 nov., 2015

Este corect ca banca sa sustraga integral o suma ce provenea dintr-un credit non-bancar, in contul unei datorii?

Sotului meu i-a fost blocat cardul, in prima faza i s-au sustras 30% din salariu, pe urma au sustras total si o suma ce provenea de la un credit nonbancar. Este corect sa se procedeze asa?

Postat in data: 20 oct., 2015

Am un credit cu comisioane abuzive. Cum pot rezolva problema?

Am un credit din 2010 si are cateva comisioane abuzive, printre care comision de risc, comision de administrare si alte nereguli. Cum pot rezolva problema? Astept raspuns.

Postat in data: 14 oct., 2015

Ce pot sa fac daca Piraeus Bank refuza sa-mi dea acordul pentru cesionarea politei de asigurare PAD catre BCR pentru refinantrea unui credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie la o problema cu care ma confrunt si anume: am contractat un credit in CHF nevoi personale cu garantie reala pe apartamentul parintilor in 2008 (PIRAEUS), momentan sunt in situatia de a refinanta acest credit cu un credit Casa mea de la BCR.
Creditul este aprobat tot dar nu pot merge mai departe din cauza asigurarii obligatorie PAD si anume exista deja o asigurare PAD cesionata in favoarea Piraeus – deci nu pot face o alta asigurare pad cu beneficiar BCR. Din ce am aflat cei de la BCR mi-au cerut o adresa de la Piraeus care sa contina un acord de cesionare a politei catre BCR dupa ce se stinge creditul contractat la Piraeus numai ca cei de la Piraeus nu vor sa-mi dea acest acord.
O alta problema ar fi ca polita PAD nu este ok, adica la asigurat este trecuta persoana care a contractat creditul, nu proprietarul de drept al imobilului asigurat, greseala facuta de de cei de la Piraeus ca si intermediari si in plus nu exista nici originalul politei ci doar o copie, fara semnatura asiguratului, pentru ca nu s-a semnat aceasta polita in original…am fost sunati si ni s-a spus sa semnam (proprietarul apartamentului) intai un act aditional la asigurare. Este ok aceasta
abordare? Multumesc anticipat. Cu respect.

Postat in data: 10 oct., 2015

De ce refuza bancile sa-mi aprobe un credit?

Incerc sa iau un credit dar sunt refuzat de toate bancile la care am fost. Eu nu am mai avut de mult un credit, spun ca sunt pe o lista a restantierilor. Ce pot sa fac?

Postat in data: 02 oct., 2015

Cum pot afla conditiile generale bancare ale Bancpost?

Am nevoie de conditiile generale bancare ale Bancpost ce erau in vigoare la 01.09.2008, intrucat am garantat cu apartamentul pentru o linie de credit revolving la acea vreme si nu le mai gasesc. Raspunsul bancii cand i le-am solicitat fiind: ”Au fost anexate la contractul de credit.” Mentionez ca eu am fost doar garantul, si nu beneficiarul liniei de credit. In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc din suflet.

Postat in data: 02 oct., 2015

De la ce banca pot lua un credit pentru casa in Romania daca lucrez in UK?

Muncesc si detin proprietate in UK dar nu detin nici o proprietate in Romania. As dori sa cumpar locuinta in tara si avand familie numeroasa mi-ar trebui o casa in jur de 150 – 200.000 euro. Salariul meu e de 4 000 de euro.
Ce banca mi-ar putea acorda pe 20 de ani (am 46 ani) si care ar fi conditiile de imprumut, ce avans se cere si care e comisionul bancii / rata? Exista ceva ajutor incurajari pt familiile ce se repatriaza?

Postat in data: 28 sept., 2015

Ce se poate face daca banca Raiffeisen nu-mi aproba creditul Prima Casa?

Am depus un dosar pentru Prima casa la Riffaisen, am primit preaprobarea financiara, am trecut de evaluarea imobilului, am dat avansul de 5% si acum mi-au transmis ca biroul juridic nu da ok! Mai precis ca imobilul nu este eligibil. Am cerut sa mi se spuna de ce nu este eligibil avand in vedere ca apartamentul se afla intr-un bloc nou construit si nu primesc niciun raspuns doar amanari, am facut sesizari peste sesizari ca putem pierde avansul si nimeni din banca asta nu stie ce se intampla.
Ce putem face in continuare sa primim un raspuns? Avem o cere la ei din data de 17/09 si tot asteptam.

Postat in data: 27 sept., 2015

Cat dureaza sa primesc raspuns la o cerere de credit de nevoi personale la ING?

As dori si eu sa stiu cat dureaza sa se dea un raspuns la o cerere de credit de nevoi personale la ING, mai ales ca am aplicat pentru credit acum 3 zile si nu am primit nici un raspuns.

Postat in data: 26 sept., 2015

Cand mai pot lua credit daca am fost raportat de Cetelem ca rau platnic la Biroul de Credit?

IN 2007 SOTUL MEU A CUMPARAT PT. UN NEPOT, UN SCUTER PRIN CREDIT CETELEM. NEPOTUL NU SI-A MAI ACHITAT CREDITUL SI BANCA I-A FACUT POPRIRE PE PENSIE SOTULUI MEU, PANA LA RECUPERAREA CREDITULUI, NEDEPASIND TERMENUL DE RESTITUIRE SI CU TOATE ACESTEA A FOST CATALOGAT CA RAU PLATNIC SI NU MAI POATE BENEFICIA DE NICI UN IMPRUMUT. NU STIM NICI CAND MAI PUTEM LUA VRE-UN CREDIT. MULTUMESC
MULT!

Postat in data: 26 sept., 2015

Ce pot face daca Cetelem m-a raportat din greseala la Biroul de Credit?

Ieri am incercat sa-mi fac un credit la BCR, si spre surprinderea mea, am constatat ca sunt raportata la Biroul de credit, de catre Cetelem, incadrata in categoria de intarziere 5.
Am sunat la Cetelem, si mi-au transmis, ca este o greseala din partea lor, si se va remedia in maxim 15 zile.
Insa eu, din cauza greselii lor, nu am mai reusit sa-mi fac acest credit care pentru mine era foarte important, peste 15 zile nu mai are nici o relevanta. Ce e de facut ?

Postat in data: 24 sept., 2015

Pot cere un credit la o banca in Romania daca lucrez in Italia?

As dori sa va intreb daca pot cere un credit la o banca di Romania..lucrez in Italia de 9 ani cu contract indeterminat si eu si sotia.. as vrea un imprumut pt cumpararea unui apartament in Iasi.

Postat in data: 22 sept., 2015