Tag Archives: restructurare credit

finopro-credius-recuperare-credit
Credius n-a vrut sa-mi restructureze creditul de 7.500 de lei, iar acum Finopro imi cere 43.000 de lei. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am citit pe forumuri despre aceasta banca numita Credius.
Acum 3 ani am facut un credit de 7500 lei pentru probleme familiale iar dupa 2 saptamnani n-am putut sa platesc rata din prima luna de 800 lei.
I-am sunat pe dansii si le-am zis ca am o problema si nu pot achita rata asa mare, daca se poate face o rata mai mica, iar dansii mi-au ziu ca nu se poate, trebuie sa platesc, iar eu le-am zis ca n-am de unde sa platesc rata asa mare, iar dansii mi-au zis o sa fi executat silit, iar dupa 3 luni m-am trezit instiintat ca ma executa silit daca nu platesc rata, iar eu iar i-am sunat si le-am zis nu se poate resalona rata, ca vreau sa plateac, iar dansii mi-au zis nu se poate, iar dupa 3 ani de zile ma trezesc cu oprire pe cont in valoare de 42.946.09 lei din partea asa numita recuperatori de creante Finopro.

Este exagerat de mult, dupa un credit de 7500 lei sa platesc 43000 lei, am fost pacalit, va trimit dovada executarii silite cum mi-a pus oprire pe cont, este exagerat dupa aproximativ 1800€ sa dau 10.000. Vi se pare normal? Cu ce mai imi intretin familia? Anaful si el imi opreste 33% si daca imi retine si banca 33% cum traiesc cu familia? Sunt singurul intretinator al familiei am trimis si la ANPC, nici un raspuns, am trimis in toate partile si nici un raspuns. Va rog daca se poate ajutati-ma dumeavostra. va multumesc

Sunt in spital si nu pot plati rata la banca. Ce trebuie sa fac?

Buna dimineata am o intrebare la dumneavoastră cumnatul meu este în spital si nu mai poate plati ratele la banca cum sa procedeze are lunar 1700 roni de de la banca multumesc ff mult

Pot fi gasita rau-platnica daca am doua imprumuturi neachitate?

Buna ziua. Am doua inprumuturi de 1000 lei fiecare .nu am putut sa le achit. daca vreau sa iau in rate un scuter de la
Flanco ma poate gasi ca rau platnic sau mai pot face rate la flanco ? afecteaza cu ceva inprumuturile neachitate? pot fi gasita de cei de la flanco cum ca nu am achitat? multumesc

Alpha Bank reclamatie
Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?

Buna dimineata!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
Am un credit de nevoi personale fara ipoteca la Alpha Bank la care am beneficiat de amanare la plata ratelor pe perioada pandemiei, ulterior solicitand restructurarea acestui credit din care am platit aproape jumatate, nemaiavand veniturile care sa imi permita plata lunara a sumei de 700 si ceva de lei. Eu am platit 200 lei/luna (atat am putut), comunicand acest lucru si angajatului Alpha Bank, care m-a contactat din centrala.

Am mers in Agentie, iar dupa prima solicitare am primit raspuns telefonic dupa mai mult de 1 luna ca nu mi se poata acorda
nicio facilitate, respectiv restructurare. Am furnizat documente doveditoare legate de venit si situatia mea financiara. Peste mai mult de 30 de zile (din nou) mi s-a solicitat sa aduc un girant/garant. Am mers din nou in Agentie, garantul a semnat contractul si ma aflu din nou in asteptarea unui raspuns insa, intre timp, am primit o notificare finala prin care mi se comunica trecerea la diverse masuri (executare, etc.), daca nu achit debitul acumulat pana acum.

Este normal ca in 6 luni de zile sa nu se poata clarifica/solutiona aceasta situatie?
Se poate ca eu sa nu ma pot ocupa/ingriji de bunica mea in varsta de 92 ani si eventual sa ne scoata banca in strada din cauza unei sume derizorii cum as fi spus acum cativa ani de 24.000 ron??? Mentionez ca din cauza nenorocitului de covid mama mea a plecat… de tot…
Multumesc anticipat!

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

Raiffeisen Bank imi opreste tot salariul pentru o restanta la credit. Ce pot sa fac?

Salut, am un credit la Raiffesen Bank si cu timpul mi s-au adunat restanțe, desi ei conform contractului mi-au oprit 1/3 din venit, fara sa ma dea in judecata. Insă de azi mi-au pus RETINERE pe toată suma restanta (deci imi opreste tot si la avans si la lichidare), iar restanța s-a adunat, aceasta ar însemna să muncesc „degeaba” 8 luni sa vin la zi si tot imi ramane de plata, dc imi puteți da un sfat?

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu, si banca, de pe card. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am vazut ca ati rezolvat problemele altor persoane care au avut probleme cu popririle.

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Mi se iau bani atat de la servici, cat si de banca BRD. Din salariul de 1200 de lei, mai primesc doar 370 de lei.
Am vazut ca este ilegal sa ti se retina mai mult de o treime din salariu.

Am vorbit la BRD, mi-au zis s a duc o hartie de la servici, dar problema inca nu s-a rezolvat.

De ce banca isi bate joc de mine? Ei nu vad ca deja mi se iau banii la servici? Mi-au zis ca daca au primit ordin de la executor, trebuie sa-l execute. Pe ei nu-i intereseaza, nu se preocupa de problemele noastre.

La fel si executorul. Am inteles ca a pus poprire pe toate conturile, a trimis si la servici, nu-l intereseaza ca mi se iau mai multi bani decat trebuie.

Ca sa nu mai vorbesc ca BRD a trimis creditul la executor desi le-am spus ca am o problema familiala, a murit tata, si nu am mai putut plati o perioada, le-am facut si o cerere de restructurare a creditului, dar care nu s-a pus in aplicare.

Spuneti-mi va rog ce se poate face?

Nu mai fac fata la plata ratei la banca. Ce sa fac?

Sunt in impas, numai fac fata la plata ratei la banca, din aceasta cauza m-am imprumutat si la ifn uri, dar numai pot sa achit. Ce sa fac?

Am un salariu minim, cat se poate opri? Cum se procedeaza?

In curand intru in Biroul de credite si o sa ma cheme la personal la fabrica.

Cat au dreptul sa imi opreasca din salariu?

Va multumesc, astept un raspuns.