Nu am platit la timp rata la imprumutul cu ipoteca pe apartament si banca a hotarat executarea. Ce e de facut?

Buna ziua. Am un imprumut cu ipoteca pe apartament. Am platit rata lunar, dar nu totdeauna la termen si cum era in eur nu cred ca s-a platit integral si banca a hotarat executarea.
Problema este ca noi am platit rata si inca o platim in continuare, dar nu stim daca nu o platim degeaba ca ei au scos apartamentul la licitatie. Ce e de facut?

In primul rand trebuie sa luati legatura cu banca pentru a afla care este situatia creditului dumneavoastra.

In mod normal ar fi trebuit sa primiti de la banca instiintarea cu privire la executarea silitia si motivul pentru care s-a declansat aceasta procedura, adica valoarea restantelor si cat timp ati intarziat.

Daca nu ati primit aceste informatii de la banca, luati imediat legatura cu aceasta pentru a vedea cum va puteti achita restantele.

Puteti ajunge la un acord amiabil cu banca pentru rezolvarea problemei si intreruperea executarii silite. Banca va poate acorda o perioada de gratie la plata ratelor, daca nu le puteti achita integral din diverse motive, sau va poate reduce valoarea ratei lunare.

Exista si alte solutii pe care le puteti gasi impreuna cu banca pentru iesirea din aceasta situatie delicata, in beneficiul ambelor parti, pentru ca nici dumneavoastra nu doriti sa pierdeti casa, nici banca nu vrea sa ajunga la executarea silita, intrucat trebuie sa suporte anumite costuri iar menirea oricarei banci e sa-si pastreze clientii bine-intentionati.

Daca aveti nevoie de ajutor in rezolvarea problemei cu banca sau daca doriti si alte informatii utile, nu ezitati sa ne contactati din nou.

8 − 2 =