Tag Archives: restanta credit

Raiffeisen Bank imi opreste tot salariul pentru o restanta la credit. Ce pot sa fac?

Salut, am un credit la Raiffesen Bank si cu timpul mi s-au adunat restanțe, desi ei conform contractului mi-au oprit 1/3 din venit, fara sa ma dea in judecata. Insă de azi mi-au pus RETINERE pe toată suma restanta (deci imi opreste tot si la avans si la lichidare), iar restanța s-a adunat, aceasta ar însemna să muncesc “degeaba” 8 luni sa vin la zi si tot imi ramane de plata, dc imi puteți da un sfat?

Raiffeisen Bank mi-a retras alocatia copilului pentru o restanta la credit, din cauza unei taxe de care nu stiam. A procedat corect sau abuziv?

Am un credit in curs de 8 ani la Raiffeisen Bank. In urma aparitiei unei taxe de care nu am luat la cunostinta, nu am fost informata, nu a fost prevazuta in contract, dupa ce mi s-a retras rata platita la timp, banca a considerat ca poate sa imi retraga alocatia de stat a copilului pt a acoperi restanta. Au procedat corect sau abuziv? Stiu ca banca nu are voie sa puna poprire pe alocatiile copiilor, legea interzice acest lucru. Conform rt. 728 din noul Cod de procedura civila.
Astept raspunsul dvs.

Creditul dat la firma de recuperare EOS KSI a fost trimis la executor judecatoresc, cu o taxa. Ce pot sa fac?

Am un credit care a fost dat la o firma de recuperare: SC. EOS-KSI ROMANIA. Am platit pana in ianuarie 2013 ultima rata si am sunat sa le spun ca am ramas fara venit, si voi pune dosarul de pensionare si voi reincepe sa platesc. Dar m-am trezit ca dosarul este dat la executor judecatoresc care mi-a pus o taxa de 5146 ron, iar creditul este de 41467.00 ron.
Mentionez ca nu am fost niciodata sunata de executor, nu am primit nicio instiintare scrisa, mentionez ca am un venit mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie si am o pensie de 455 ron.
Intrebarile mele sunt:

1. Cat ar trebui sa mi se opreasca din pensie daca mai am si alte datorii, de exemplu doua carduri de la Banca Transilvania?

2. Daca as da in judecata executorul, ce credeti ca as castiga? Sunt de acord sa-mi achit datoria dar nu si acele cheltuieli de executare.