Tag Archives: apartament

Poate sa vina executorul judecatoresc sa-mi ia apartamentul? Ce pot sa fac?

Am un apartament luat cu Prima casa la banca Bcr. si mai am un credit de nevoi personale luat de la Brd. in urma cu 2 ani am platit 2 ani rata dar acum de 6 luni nu am mai platit nimic am ramas fara loc de munca. am fost instiintat ca sa reziliat contracu. Spunetimi va rog poate sa vina executorul judecatoresc sa ia apartamentul? Ce este de facut in cazul acesta. va multumesc.

Am drept asupra apartamentului cumparat prin credit Prima Casa daca e trecut doar pe numele sotului?

Impreuna cu prietenul meu am achizionat un apartament cu programul Prima Casa, el fiind creditor si eu coplatitor. In contractul de vanzare – cumparare a fost trecut doar el, motivul nu il mai retin, era ceva impus de banca, ptr ca eram necasatoriti.
Avand in vedere ca programul Prima Casa era la inceput, si era constransi sa accepta sau nu creditul, l-am acceptat ca fiind necasatoriti. Intre timp ne-am casatorit, dar el considera ca apartamentul este doar al sau, fiind doar el trecut in ctr de vanzare-cumparare.

Intrebarea mea este: in caz de despartire, am drept asupra apartamentului? Mentionez ca exista data o declaratie pe propria raspundere, data de el, in care declara ca convietuieste impreuna cu mine in acel apartament, declaratie data inainte de casatorie.

La un credit Prima Casa, coplatitorul este proprietar al apartamentului cumparat, chiar daca nu plateste nicio rata?

M-am interesat la banca pentru un credit Prima Casa pe care sa il iau impreuna cu sotul si cu sora mea si mi s-a spus ca sora, in calitate de coplatitor, este proprietar pe ceea ce cumpar. Este corect? Ea nici macar nu plateste vreo rata, doar imi suplimenteaza veniturile pentru a lua o suma mai mare.

Nu am platit la timp rata la imprumutul cu ipoteca pe apartament si banca a hotarat executarea. Ce e de facut?

Buna ziua. Am un imprumut cu ipoteca pe apartament. Am platit rata lunar, dar nu totdeauna la termen si cum era in eur nu cred ca s-a platit integral si banca a hotarat executarea.
Problema este ca noi am platit rata si inca o platim in continuare, dar nu stim daca nu o platim degeaba ca ei au scos apartamentul la licitatie. Ce e de facut?