cont

Pentru un transfer in euro CEC Bank a aplicat propriile comisioane, nu cele SEPA. A procedat corect?

Beneficiarul s-a prezentat la agentia CEC unde i s-a confirmat primirea transferului in Euro. Pentru a ridica suma in Euro a dechis si un nou cont in Euro. La intrebarea privind taxele bancare al acestui transfer conform reglementarilor Comunitatii EU – SEPA a primit de la sefa agentiei urmatorul raspuns: Noi(CEC) nu cunostem nimica despre SEPA. Noi aplicam taxele folosite in Romania!!! Se poate explica acest fenomen, sau este necesar a reclama la autoritatie competente CE / RO?

Postat in data: 02 ian., 2015

De ce nu pot sa imi accesez contul MyBRD Net?

De ce nu pot sa imi accesez contul Mybrd? Cand intru pe net la mybrd net in loc sa imi dea sa ma loghez imi da alte prostii. Am incercat tot ce imi dadea acolo dar nimic nu ma duce la contul meu.

Postat in data: 14 dec., 2014

In ce baza/lege, banca vireaza banii dintr-un cont de salariu catre fisc/ANAF, fara sa ma anunte ca mi s-a pus poprire pe conturi?

Buna seara!
In ce baza/lege, banca vireaza banii dintr-un cont de salariu catre fisc/ ANAF, fara a mi se aduce la cunostinta daca am la un moment dat pusa poprire pe conturi? Exista vreun articol ceva.. undeva?
Multumesc!

Postat in data: 28 nov., 2014

Aplicatia mybrdnet nu functioneaza. Am facut sesizare si intr-o saptamana nu s-a rezolvat nimiv. Raspuns la email ioc. Ce este de facut?

Aplicatia mybrdnet nu functioneaza. Am facut sesizare pe 14, 17, 20 noiembrie 2014 si intr-o saptamana nu s-a rezolvat nimic. Raspuns la email ioc. Ce este de facut?

Postat in data: 21 nov., 2014

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Am platit datoria, dar banca nu vrea sa deblocheze conturile. Ce fac?

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Desi in scrisoare spune ca sumele vor fi retinute din x carduri, ei de fapt mi-au blocat toate cardurile. Am platit datoria, iar acum banca asteapta scrisoare de la respectivul fisc pt deblocarea lor. Chitanta mea nu are nicio valoare pt ei . Cum pot sa-mi recuperez banii mai repede?

Postat in data: 13 nov., 2014

Este normal ca un transfer interbancar din Italia in BRD Romania sa se efectueze in 5 zile lucratoare?

Voiam sa intreb daca este normal ca un transfer interbancar din Italia in BRD Romania sa se efectueze in 5 zile lucratoare?
Am inteles tarziu ca este regula bancii-nu a fost decizia mea sa-i aleg. Deabia astept sa lichidez tot cu ei si sa platesc comisioanele la alte banci mai aproape de realitate.

Postat in data: 08 nov., 2014

Pot lichida contul bancar la BRD al tatalui decedat, pe care am fost imputernicit, daca nu am actele de succesiune?

Doresc sa aflu cum lichidez un cont bancar care apartine tatalui meu decedat in decembrie anul trecut. Cand a depus banii in anul 2009, tata ne-a imputernicit pe mine si pe mama sa executam operatiuni bancare cu acest cont. In acest moment nu putem sa retragem banii deoarece ni-se cere succesiune notariala. Din pacate acest lucru nu este posibil deoarece am mai avut o sora(care a decedat In urma cu 15ani) iar copii ei sunt plecati in strainatate. Doresc sa aflu prin ce modalitate putem sa retragem banii (suma nu este mare:7.568,64lei), sau macar sa devina mama titularul contului. Banii sunt la BRD.
Va multumesc si astept raspuns.

Postat in data: 10 oct., 2014

Bancile refuza sa-mi primeasca monedele din pusculita copilului. Ce fac? Arunc banii la gunoi?

Am monede in valoare de 300 RON din pusculita copilului, dar la banci nu ii primesc. Am incercat in diverse banci, printre care si BRD, unde sotul meu este client, avem credit si carduri, dar nu a contat, ne-au refuzat. Au spus ca nu au masina de numarat. Ce este de facut? Ii arunc la gunoi?
Multumesc nespus pentru faptul ca va intereseaza povestea noastra, cam greu de gasit cineva caruia sa-i pese. In cele din urma vom incerca sa mergem intr-un centru comercial sa cumparam ceva de acea valoare poate asa reusim sa ii dam.

Postat in data: 26 sept., 2014

Am platit din Belgia dintr-un cont ING in euro o taxa la facultate intr-un cont Banca Transilvania, dar banii nu au ajuns

Am platit din Belgia dintr-un cont ING in euro o taxa la facultate intr-un cont Banca Transilvania afisat pe site-ul facultatii. Pe extrasul meu bancar se vede clar ca banii au fost transferati in contul BT in 11.08.2014 insa facultatea spune ca nu i-a primit. Ce pot sa fac mai departe, unde sa ma adresez? pentru ca nu stiu unde au ajuns banii mei ….si a trebuit sa platesc a doua oara acea taxa la ghiseul Bancii Transilvania, pentru ca altfel pierdeam locul la facultate.

Postat in data: 05 sept., 2014

Raiffeisen mi-a oprit tot salariul din cont pentru ca am restanta la credit. Are voie?

„Buna ziua! Am un credit la Raiffaisen unde nu am mai putut achita ratele. Luna aceasta banca mi-a oprit tot salariul din cont. Banca.are voie? Am 2 copii mici si datorii la alte credite. Ce pot face?”

Postat in data: 03 sept., 2014

Lichidare de datorie la poprire pe salariu: executorul tergiverseaza problema iar cu banca nu se poate vorbi. Ce e de facut?

Fiului meu i s-a pus poprire pe salariu din septembrie 2013, 1243 lei, suma ce a crescut din iunie 2014 la 1487 lei. Atunci s-a hotarat sa ramburseze toata datoria si la un telefon a primit raspuns de la biroul de executare ca mai are de platit 22000 lei. A rambursat aceasta suma care s-a dovedit ca nu ar fi suficienta. La un nou telefon i s-a spus ca mai datoreaza 6970 lei. A cerut situatia datoriei la biroul de executare din mai 2014, dar nu a primit nici un raspuns concret, numai raspunsuri telefonice. A cerut iar situatia datoriei la inceputul lunii iulie 2014 si tot este amanat si nu i se da un raspuns sa poata lichida datoria. Ce poate face in aceasta situatie? Cu banca direct nu se poate vorbi, iar executorul tergiverseaza si nu da un raspuns. Cum se poate debloca situatia ca sa poata fi lichidata datoria ?

Postat in data: 29 iul., 2014

BRD mi-a pus poprire pe alocatiile copiilor. Au voie sa faca asta?

Am avut un card la BRD si nu l-am inchis la timp. Este normal sa se puna poprire pe alocatiile copiilor? Cardul de alocatie find deschis la aceeasi banca, cand m-am dus sa scot alocatiile copiilor, eu i-am spus doamnei de la banca k sunt alocatii, nu este salariu, dar mi s-a raspuns sec ca asa este procedura; asi dori sa stiu daca au dreptul sa faca popriri pe alocatiile copiilor si daca nu, ce pot face.

Postat in data: 24 iun., 2014

Este normal ca cei de la firma de recuperare creante EOS sa-mi puna poprire pe toate conturile mele si ale sotiei mele si alocatia copiilor?

Postat in data: 30 mai, 2014

Vreau sa inchid contul la ING, dar nu pot decat in office-ul unde l-am deschis

Serviciile ING Bank sunt neprofesioniste. Iata ce mi s-a intamplat: am transferat ieri de la BCR la ING o suma de bani in lei, astfel ca astazi m-am prezentat la ING pentru a face un depozit cu respectiva suma. Surpriza, insa! Banii nu erau in cont! Problema este ca atunci cand am incercat sa ma informez la ING ce s-a intamplat, m-am lovit de neprofesionalismul celor de la banca. Prima problema: personalul din ING Office nu a putut sa-mi ofere detalii despre contul meu, intrucat nu pot accesa decat datele clientilor din respectiva agentie, nu ale tuturor clientilor ING! Mi s-a recomandat sa apelez la serviciul de relatii cu clientii, My Line, dar acolo este un robot care mai mult te enerveaza si-ti pierzi vremea pana iei legatura cu cineva. Am fost atat de suparat incat am vrut sa-mi inchid conturile la ING, dar…ati ghicit! Nu se poate decat la agentia la care mi le-am deschis!

Postat in data: 25 apr., 2014