Tag Archives: lei

Pot trimite euro intr-un cont in lei de la o banca din Romania?

Bună ziua! Mă aflu într-o țară străină și doresc să aflu dacă pot trimite euro pe un cont in lei. Adică persoana din România
ii poate scoate direct de la bancomat? Conversia se face automat fără să cer această favoare expres? Si daca da, se percepe un
comision?

Pot sa primesc o suma in euro intr-un cont deschis la BT?

Trebuie sa primesc o suma de bani in euro, dar eu am doar un cont in lei, la BT (Banca Transilvania). Puteti sa-mi spuneti daca pot primi acei bani in euro, daca am contul in lei sau trebuie sa-mi deschid un cont in euro? Multumesc

De ce nu pot retrage lire din bancile romanesti, fara sa mai schimb?

Bună ziua, am o mare ne’lamurire, de ce nu pot retrage din Băncile Românești strict Lira fără a mai face schimb????

Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

comisioane-cont-card-euro-bcr-ing

ING Bank majoreza comisioanele la platile si retragerile de pe card in lei, fiind obligata sa scada de 10 ori comisionul pentru platile in euro, de la 50 la 5 lei [citeste tot]
Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays?

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays? Cum pot evita sa nu fac schimbul la 4,7? Cum pot proceda sa mi scot banii de pe cardul englezesc?

Pot retrage euro in Romania de pe un card emis in Franta?

Pot retrage euro in Romania de pe un card emis in Franta de o banca ce nu are sucursale in tara noastra? (card CIC Bank). Intreb asta deoarece as dori sa evit conversia ce mi se ofera de catre bancomatele noastre!

De la ce bancomat pot scoate lei de pe un card Barclays si care este comisionul?

Am un card Barclays si acum am venit in tara si vreau sa scot bani de pe el. O cunostinta mi-a spus ca se poate la bancomatul Idea Bank. Vreau sa va intreb ce comision mi se ia la retragerea banilor de pe card?