Tag Archives: euro

BRD reduce de 10 ori comisionul pentru o plata in euro, dar ramane cea mai scumpa banca din Romania [citeste tot]
Am scos bani de pe un card in euro ING la un curs de schimb valutar foarte mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am retras de pe cardul meu de euro o suma in euro in spania la un atm euronet worldwide, cardul fiind emis in Romania de Ing si este doar euro, si m-am trezit cu un asa zis schimb valutar din euro in lei si apoi iar in euro la un schimb valutar cu 11% mai mare, adica la 1000 euro mi-a facut un schimb valutar de 1140 euro, stiind ca am pus mere sa scot mere, am luat o asa teapa la o suma mare la retragere.,, inselatorie f grava. Vreau sa stiu daca legal pot face ceva. Va multumesc

Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

ING Bank are cel mai dezavantajos curs valutar la platile in euro cu cardul

ING Bank are cel mai dezavantajos curs valutar la platile in euro cu cardul [citeste tot]
comisioane-cont-card-euro-bcr-ing

ING Bank majoreza comisioanele la platile si retragerile de pe card in lei, fiind obligata sa scada de 10 ori comisionul pentru platile in euro, de la 50 la 5 lei [citeste tot]
Bancomatul Euronet mi-a luat comision de 33 de euro in Grecia! Ce pot sa fac?

Mi s-a intamplat ca in Grecia sa am nevoie de cash si singurul atm apropiat era unul euronet.
Cardul meu este in euro, aveam euro pe el (normal), l-am folosit in Germania, Belgia, Olanda etc si nu mi s-a luat comision, asa cum aveam contract cu Unicredit.

Am introdus cardul in bancomat si nu m-a interesat ce scrie pe ecran, eu stiind ca am 0 comision, am primit cei 200 euro solicitati si
surpriza: comision de 33 euro la retragere!

Cum au procedat talharii de la Euronet Grecia: mi-au facut schimb valutar din euro in lei, apoi din lei in euro si mi-au eliberat banii…

Asadar la o retragere de 200 euro am platit 33 euro comision prin aceasta manevra.

Poate faceti public acest lucru macar cei care nu au “beneficiat” de aceasta manevra sa fie atenti de unde ridica banii.

In cat timp ajunge un transfer de euro intre doua conturi din Romania?

In cat timp ajunge un transfer de euro (22.000 euro, nu stiu daca e mare sau mic), intre doua conturi din Romaniat
Am mers la banca in data de 26 .06.2019 specificand ca banii imi trebuiesc neaparat pe 28 si mi s-a spus ca nu e problema, probabil vor intra pe 27, siiigur pe 28 vor fi in cont.
Urmatoatea zi ma suna la 13.20 de la casierie, angajata, sa imi spuna ca nu au plecat banii pentru ca am completat un formular gresit, pe care mi-l daduse chiar dansa. Imi zice ca trebuie sa platesc taxa de urgenta, 30 E. Refuz, evident, nu era vina mea, eu am fost la timp la banca. Imi spune ca daca ajung pana in ora 14 la banca sa il refac, se rezolva si asa. Zbor de la job la banca , refac ordinul de plata si il introduce in sistem inainte de 14. Ii repet ca banii trebuie sa ajunga a doua zi cand semnez un contract si trebuie sa platesc o transa, nu e joaca. Imi spune ca urmareste situatia si ma suna a doua zi. Evident, nu ma suna, banii nu intra in jur de 12 cum a spus dansa. Sun eu. Imi spune ca verifica si ma suna ulterior. Nu ma suna. Sun eu dar nu imi mai raspunde. Sun de pe alt numar, imi raspunde, imi zice ca banii au plecat din cont si ca probabil urmeaza sa intre, ca ce ma impacientez atata la ora 14.30, colegii ei de la operare lucreaza pana la 18. La 16.30, banii nu erau. Merg la banca, cer sa vorbesc cu managerul de sucursala, ca nu e, ca e in concediu, ca nu au… In fine, ma preia o duduie, asculta povestea. Ii cer sa dea un telefon, sa faca ceva cumva sa urgenteze. Butoneza ceva la calculator, da un telefon si imi spune ca nu se poate. Ca banii in Euro au alt circuit, ca dureaza mai mult, ca sunt proceduri, ca luni (adica pe 1.07.2019). La care, duduia casiera care a gresit formularul si care ma chemase cu o zi inainte de la serviciu, pana in ora 14, si care imi croncanise in telefon mai devreme ca programul colegilor de la procesare e pana la 18, zice senina “pai si eu v-am spus ca dureaza 2-3 zile!” . Pe bunet Candt Pai, daca imi spunea din 26 treaba asta, mai veneam eu pe 28 sa fac scandalt Mai veneam pe 27 pana in ora 14 asa cum am fost chematat Mai insistam cu telefoane si vizite la banca daca nu-mi spunea dansa cu gura ei sa vin pe 27 pana in ora 14 ca se rezolva pana pe 28!t! Si in conditiile in care tu gresesti, in loc sa incerci sa rezolvi situatia, sau macar sa iti ceri scuze, minti managerul de fata cu mine, imi spui tu mie ca mi-ai zis ca dureaza 2-3 zile cand cu 2 ore inainte , la telefon mi-ai zis ca pana la 18 se proceseaza transferuri, ce sunt asa nerabdatoare, sa astept. Nu mai zic ca am picat de neserioasa in fata omului cu care am semnat contract la notar pentru cumpararea unei case, pe care l-am asigurat ca primeste prima transa in ziua aceea, si de la care ulterior a trebuit sa-mi cer scuze. De la banca, niciun fel de scuze, doar sictir! Atata am primit! S-a intamplat astazi, la BRD Pallady.
Intre timp, banii sunt in eter pe undeva, nici in contul de BRD, nici in contul de Reiffeisen, pana, teoretic luni 01.07.2019.

De la ce bancomat pot sa retrag euro?

Doresc sa retrag Euro de la un bancomat din Bucuresti. Cardul este de la o banca nemteasca. Unde se poate? ING are doar pentru clientii sai stiu, la BCR merge?