Etichete: euro

Pot retrage euro de la bancomatele din Germania cu un card in lei?
alphacard-visa-debit-alpha-bank

„Intrebare
Buna ziua. Întrebarea mea suna cam așa, am un card de debit în roni de la Alphabank , pot retrage euro de la bankomat din germania de exemplu?”

Postat in data: 04 feb., 2024

Cum pot sa depun bancnote euro la bancomatele ING?

„Am cont la ING, am depozite si primesc pensia. AM aprox 7000 de euro pe care vreau sa ii depun,sunt cupiuri de 500 si 200 euro.bancomatele ing nu le accepta iar ing spune ca nu au nici-o sucusala care sa primeasca cash.Cum as putea rezolva aceasta problema.Cei de la ING ma trimit sa ii schimb la case de schimb,dar eu am cont la ING nu la casa de schimb.In plus nici acestea nu vor sa le primeasca.va rog ajutati-ma.va multumesc”

Postat in data: 07 dec., 2023

Se pot trimite lei intr-un cont de euro?

„Buna ziua ,as dorii sa ma ajutati cu urmatoarea problema.Acum aproape o luna cumnata mea mi a trimis din elvetia suma de 4000 ron.Precizez ca au fost trimisi in contul meu de euro pe care il detin la raiffeisen bank.Doar ca suma a fost trimisa in lei in contul de euro.Banii nu au ajuns nici la mine ca beneficiar si nici nu s au intors inapoi in contul persoanei care ia trimis.Multumesc.”

Postat in data: 04 dec., 2023

Cat timp dureaza un transfer in euro BRD – Revolut?

„Bună ziua…Am trimis astăzi niște bani de la BRD către Revolut, cont de Euro…oare cât timp durează pana se procesează tranzacția?”

Postat in data: 02 dec., 2023

Pot sa primesc euro in contul Revolut de lei?
reclamatie revolut

„Bună ziua,dacă cineva mi-a trimis euro in contul meu de lei de revolut îi primesc? Și în cât timp? Specific că persoana care mi-a trimis euro nu are revolut…sunt sanse sa ii primesc totuși?”

Postat in data: 10 nov., 2023

Pot sa primesc euro in contul de lei la Banca Transilvania?

„Bună, trebuie sa primesc euro pe contul de lei la Banca Transilvania , de la o organizatie. Au trecut 7 zile și ei spus ca suma s-a livrat dar eu nu am primit nimic…
Ma puteți ajuta , va rog?”

Postat in data: 26 sept., 2023

Bancile mai accepta bancnote de 500 de euro?
bancnota 500 euro

„BRD nu imi accepta bancnote de 500€ pt. a rambursa un credit „prima casa”, motivînd ca ei nu mai accepta astfel de bancnote(decizie interna), dar eu client fiind, nu am fost anunțat. Ce pot face intr-o astfel de situatie?Multumesc!”

Postat in data: 23 mai, 2023

Este legala cresterea ratei la creditul in euro, din cauza Euribor?
euribor 3 luni evolutie

Bună seara,
Am primit un mesaj de la BCR precum ca mi se mărește rata la creditul în euro de la 360 la 400 începând cu decembrie 2022. Din cauza creșterii euribor.
Este legala aceasta creștere? Ce ma sfătuiți sa fac?
Multumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

Cum pot sa deblochez cardul Sparkasse blocat in Germania?
sparkasse cont banca

„Buna ziua, ce soluție este pentru cardul meu Sparkasse blocat anul trecut în Germania, nu cunosc limba, nu am on line bank, menționez că am cont deschis în euro la Banca Transilvania ,mulțumesc.”

Postat in data: 14 iun., 2022

De la ce banca pot scoate euro cu un card facut in Italia?

Am card facut in italia. vreau sa scot euro. la ce banca se poate in Romania?

Postat in data: 21 mart., 2022

Cum accesez banii din contul in euro deschis de Banca Transilvania?
neo bt

Mi a trimis cineva acum câteva zile o suma de bani in euro pe contul meu în RON de la banca Transilvania.
Am verificat azi prin visual help și banii au ajuns pe un cont în euro deschis de cei de la bt.
Întrebarea mea e cum accesez acei bani dacă pe aplicația bt pay îmi apare doar contul in RON?

Postat in data: 16 mart., 2022

Pot sa scot euro de la bancomatele Banca Transilvania?

Daca am un cont in euro la Banca Transilvania si am bani in euro pe el si ma duc la bancomat, pot sa extrag bani in lei sau numai in euro merge?

Postat in data: 11 feb., 2022

Daca am card emis in Europa, pot scoate euro de la un atm in Romania?

Daca am card BancoPosta din Italia sau un oarecare card emis in Europa, pot scoate euro de la un atm in Romania??.multumesc

Postat in data: 02 feb., 2022

De la ce banca e mai avantajos sa scot lei de pe un card in euro?

Buna seara, am vazut ca ati postat pe un site diferite indicatii oamenilor ce bancomate sa foloseasca pt a avea un comision de schimb mai mic. O indrumare va rog, ca sa scot lei in tara de pe un card de euro spaniol cu un comision cat de cat bun, ce imi recomandati? Bcr ul ofera la conversie 1-euro – 4,383, Brd-4,47 iar Raiffaisen – 4,55.

Postat in data: 06 dec., 2021

Pot sa transfer euro intr-un cont bancar in lei la Banca Transilvania sau Raiffeisen?

Daca vreau sa retrag bani de pe aplicatia Binance, trebuie sa retrag in euro, pot sa retrag suma in euro intr un cont in lei ? Am cont la banca transilvania si la raiffeisen, care dintre acestea 2 va face conversia automat sau imi va permite sa fac transferul ?

Postat in data: 30 ian., 2021

Pot trimite euro intr-un cont in lei de la o banca din Romania?

Bună ziua! Mă aflu într-o țară străină și doresc să aflu dacă pot trimite euro pe un cont in lei. Adică persoana din România
ii poate scoate direct de la bancomat? Conversia se face automat fără să cer această favoare expres? Si daca da, se percepe un
comision?

Postat in data: 15 oct., 2020

Pot sa primesc o suma in euro intr-un cont deschis la BT?

Trebuie sa primesc o suma de bani in euro, dar eu am doar un cont in lei, la BT (Banca Transilvania). Puteti sa-mi spuneti daca pot primi acei bani in euro, daca am contul in lei sau trebuie sa-mi deschid un cont in euro? Multumesc

Postat in data: 13 feb., 2020

Cand mergi in alta tara, nu folosi cardul ING si nu scoate euro de la bancomatele Euronet!

curs-schimb-euro-leu-card-dec2019
curs-schimb-euro-leu-card-dec2019

Postat in data: 24 dec., 2019

BRD reduce de 10 ori comisionul pentru o plata in euro, dar ramane cea mai scumpa banca din Romania

Postat in data: 08 dec., 2019

Am scos bani de pe un card in euro ING la un curs de schimb valutar foarte mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am retras de pe cardul meu de euro o suma in euro in spania la un atm euronet worldwide, cardul fiind emis in Romania de Ing si este doar euro, si m-am trezit cu un asa zis schimb valutar din euro in lei si apoi iar in euro la un schimb valutar cu 11% mai mare, adica la 1000 euro mi-a facut un schimb valutar de 1140 euro, stiind ca am pus mere sa scot mere, am luat o asa teapa la o suma mare la retragere.,, inselatorie f grava. Vreau sa stiu daca legal pot face ceva. Va multumesc

Postat in data: 01 dec., 2019