SEPA

Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

Cat dureaza un transfer in euro de la o banca din Franta la o banca in Romania?

Aveti idee cat dureaza un transfer interbancar de la o banca din Franta in Romania la Raiffeisen? Plata se face in Euro.

Cand ajung banii in Germania daca fac un transfer in Euro prin internet banking de la Banca Transilvania?

Ma voi duce in Germania sa achizitionez o masina saptamana viitoare. Masina o voi vedea miercuri in jurul orei 15:00.

Daca totul este in regula, vreau sa fac transfer in EUR din contul meu de EUR de la Banca Transilvania in contul EUR al Dealerului din Germania.

Daca fac transferul online (prin internet banking), sa spunem, la ora 16:00 – 17:00 miercuri, cand ajung banii in contul dealerului din Germania?

Cate zile dureaza transferul in euro dintr-un cont ING din Romania intr-un cont Santander in Spania?

Dureaza cinci zile lucratoare transferul in euro dintr-un cont ING din Romania, intr-un cont Santander in Spania?

Cat dureaza un transfer de bani din Elvetia in Romania?

Fratele meu mi-a trimis bani prin e-banking din Elvetia de la banca Postfinance o suma in contul meu din Ro de la Raifeissen Bank. Cam cat dureaza transferul? Preczez ca de 5 zile inca nu mi-a intrat in cont.

Cât durează un transfer interbancar din Anglia către Banca Transilvania?

Cat dureaza un transfer interbancar din Anglia catre Banca Transilvania? Am primit fluturasul cu salariul din 28.08.2015 si nu au intrat banii in cont.

Pentru un transfer in euro CEC Bank a aplicat propriile comisioane, nu cele SEPA. A procedat corect?

Beneficiarul s-a prezentat la agentia CEC unde i s-a confirmat primirea transferului in Euro. Pentru a ridica suma in Euro a dechis si un nou cont in Euro. La intrebarea privind taxele bancare al acestui transfer conform reglementarilor Comunitatii EU – SEPA a primit de la sefa agentiei urmatorul raspuns: Noi(CEC) nu cunostem nimica despre SEPA. Noi aplicam taxele folosite in Romania!!! Se poate explica acest fenomen, sau este necesar a reclama la autoritatie competente CE / RO?