Tag Archives: ATM

card-postbank-girocard-vpay
Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

Buna ziua, am un card PostBank pe care l-am facut in Germania, le care incasez salariul. Daca merg in Romania, pot scoate si de acolo bani de pe el? E un card tip V Pay, Girocard, nu e Visa sau Mastercard. Multumesc

Nu pot sa scot bani de pe cardul Lloydsbank din Anglia. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am un card Lloyds Bank din Anglia, unde am fost la munca, si nu mai pot scoate bani de pe el, mi-l da afara din bancomat, imi spune ca tranzactia nu poate fi procesata. Nu stiu de ce, ca am mai scos bani de pe el. Puteti sa ma ajutati?

card onepay-visa-mastercard
Mi-au disparut banii de pe cardul Onepay Visa. Ce pot sa fac?

Astazi am vrut sa scot banii pe care-i aveam pe cardul Onepay Visa, dar am descoperit ca nu mai am niciun ban. La bancomat imi arata ca mai am 0 GBP, desi ieri aveam 350 GBP.

Primisem un mesaj ca din 29 ianuarie se inchid cardurile Visa si am vrut sa scot banii care-i mai aveam pe el, dar vad ca au disparut inainte de data respectiva. De la ferma din Anglia de unde ne-au dat cardurile, ne-au spus ca le vor inlocui cu carduri Mastercard. Ce pot sa fac?

De ce nu pot retrage lire din bancile romanesti, fara sa mai schimb?

Bună ziua, am o mare ne’lamurire, de ce nu pot retrage din Băncile Românești strict Lira fără a mai face schimb????

E normal sa se faca de doua ori schimb valutar la o plata cu cardul MasterCard in Canada?

Mi-am luat un card Mastercard in lei de la Alior Bank pentru a-l folosi la cumparaturi in Canada, unde-mi vizitez nepotii, le-am spus asta celor de la banca, si mi-au spus ca pot sa fac cumparaturi cu el fara probleme, fara comision, si de asemenea pot sa scot bani de la bancomate, tot fara comision, dupa cum isi fac reclama: retrageri gratuite oriunde in lume.

Timp de doi ani am folosit cardul, insa recent, de cand mi-am pus pe telefon aplicatia de mobile banking Telekom banking, am constatat doua lucruri:

1. Mi s-a luat comision la retragerile de bani de la bancomate: de exemplu, 3 dolari pentru o suma retrasa de 100 de dolari

2. Mi s-a facut de doua ori schimb valutar, o data din lei in dolari canadieni, apoi din dolari canadieni in dolari americani, la cotatii dezavantajoase in urma carora am pierdut bani. Nu multi, dar timp de doi ani, cat am facut plati, se aduna.

Am intrebat la Alior, dar au dat vina pe MasterCard, mi-au spus ca asta e politica Mastercard. Eu vreau sa stiu daca este adevarat, iar daca da, de ce se procedeaza astfel. De ce nu se face o singura conversie, din lei in dolari canadieni? De ce trebuie sa se faca si conversia in dolari americani, pentru a nu pierde bani?

onepay-card- mastercard-retragere-bani-romania
Pot sa folosesc cardul OnePay in Romania?

Am un card OnePay pe care primesc salariul in Anglia si vreau sa stiu daca pot sa-l folosesc in Romania, sa scot bani de pe el si sa platesc la magazine. Nu vreau sa scot toti banii de pe el aici, ca sa nu-i pierd si apoi sa fac schimb valutar.

Pot scoate direct lei la bancomate in Romania si sa platesc in magazine? Am inteles ca sunt niste comisioane si nu pot scoate toti banii de pe card.

curs-schimb-euro-leu-card-dec2019

Cand mergi in alta tara, nu folosi cardul ING si nu scoate euro de la bancomatele Euronet! [citeste tot]

BRD reduce de 10 ori comisionul pentru o plata in euro, dar ramane cea mai scumpa banca din Romania [citeste tot]
card-nickel-franta
Mi-a inghitit la bancomat cardul Nickel si nu vor sa mi-l dea inapoi. Ce pot sa fac?

Am un card Nickel luat de la un ghiosc Tabac din Franta, pe care incasez salariul, acum sunt in Spania, l-am bagat intr-un bancomat si mi l-a inghitit, iar cei de la banca nu vor sa mi-l dea inapoi, desi pe card e numele meu si am numarul cardului, identifiantul.
Imi spun ca trebuie sa merg in Franta. Ce pot sa fac?

Am scos bani de pe un card in euro ING la un curs de schimb valutar foarte mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am retras de pe cardul meu de euro o suma in euro in spania la un atm euronet worldwide, cardul fiind emis in Romania de Ing si este doar euro, si m-am trezit cu un asa zis schimb valutar din euro in lei si apoi iar in euro la un schimb valutar cu 11% mai mare, adica la 1000 euro mi-a facut un schimb valutar de 1140 euro, stiind ca am pus mere sa scot mere, am luat o asa teapa la o suma mare la retragere.,, inselatorie f grava. Vreau sa stiu daca legal pot face ceva. Va multumesc