cont

Cum pot sa scap de escrocii de la Artisfinance?
artisfinance inselatorie

„Bună ziua.
Am investit 1250 lei in acțiune Transgaz. Am făcut greșeală să descarc aplicatia Anidesc.
Un domn anume Ciprian Oprea a vrut să investesc mai mult, mi sa părut o greșeală ce am făcut și încă în acea zi am vrut să mă retrag.

Banii au ajuns pe un sait numit artisfinance unde și eu puteam vedea, acestea s-au întâmplat la sfârșitul lunii ianuarie.

El spunea că trebuie să deschid un cont BRD pentru a putea recupera banii și închide așa numitul contul de investiții .

După care nu am mai vorbit cu el, după două luni bune de la acest incident mă sunau iarăși să mă întrebe dacă doresc să continui sau vreau să închid contul, sigur am zis că nu mai vreau să
continui după care am vorbit o zi în care mă vor suna să închidem, bineînțeles nu m-au contactat.

Nu vreau să îmi recuperez banii doar să mă lase în pace am învățat din prostia pe care am făcut.

Întrebarea mea este că acești escroci pot să îmi facă ceva rău în numele meu și ce pot face să nu am surprize neplăcute?”

Postat in data: 24 apr., 2024

BRD nu mi-a inchis contul iar acum, dupa mai multi ani, imi cere bani. Ce pot sa fac?
brd-contract conditii generale bancare

„Buna ziua.
Am avut un card de salarii la BRD (Bucuresti) pe care l-am inchis in 2004 la sediuld BRD in Timisoara, in 2005-2006 am fost imformat ca am de plata o suma de bani. M-am dus la BRD in Bucuresti zona Piata
Unirii si am achitat si solicitat inchiderea contului.

In 2017 am fost contatctat din nou de catre BRD sa achit o suma de bani, dupa multe discutii telefonice nu m-au mai contactat pana in 2023, iar de atunci primesc plicuri lunar cu o suma modica de 160 de lei, dar refuz sa fac acest lucru.

Brd doreste sa le achit niste bani pentru un cont care a fost achitat si inchis de doua ori.
Ce ma sfatuiti sa fac.
Mentionez ca numai am acele chitante din 2004-2006

Postat in data: 18 apr., 2024

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Cum pot recupera banii de la banca Santander in Romania?
card santander debito

Cum pot recupera banii de la banca Santander in România? Dacă ști la ce banca am putea merge cu nr de cont. Sotia a avut niște bani în cont și nu știm cu să vedem dacă îi mai are nu mai are cardul la pierdut.”

Postat in data: 28 mart., 2024

Cum pot obtine un extras de cont de la CEC Bank?
reclamatie cec bank

„Am nevoie de un extras de la banca CEC Bank dar sa imi fie transmis prin email. Eu am alocatii pe card si as dori foarte mult un extras pentru a mai adauga alocatii pe el.”

Postat in data: 18 mart., 2024

Pentru inchidere cont BCR George exista o cerere tip?
bcr inchidere cont

„Pentru închidere cont BCR George exista o cerere tip și dacă da unde o găsesc.
M-am pierdut in căutările oline.
Multumesc”

Postat in data: 13 mart., 2024

Cum pot sa mut banii dintr-un cont Santander in alt cont?

„Buna seara! Am bani într-un cont Santander Spania.. Si as vrea sa ii scot eu fiind in Germania.. Sa ii mut într-un alt cont.. Cum se procedează? Precizez ca nu am cardul sau aplicația de banking! Este
vreo solutie? Mulțumesc anticipat!!”

Postat in data: 11 mart., 2024

Banca Raiffeisen poate sa-mi blocheze contul, fara sa ma anunte?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

„Bună ziua. Raiffeisen Bank mi-a blocat contul in urma unei plăți primite după vânzarea unui produs. Deocamdată nu am primit nici un răspuns concret de la ei ( situația se analizează )”

Postat in data: 30 ian., 2024

Mi-au furat banii din contul BRD prin transferuri PayPal. Ce pot sa fac?
brd drept semnatura banca

„Zilele trecute cumnatei mele i-a fost spart contul BRD și i-au fost sustrași 30.000 de lei în două tranșe.

În jurul orei 00 a făcut doua transferuri prin PayPal, cumnata mea neavând aplicația bănci instalata în telefon, nu a putut sa verifice, si-a dat seama abia la amiaza când a vrut sa plătească chiria.

A sunat la banca, a blocat contul și a spus ca trebuie sa aștepte, dar nu i-a dat prea mari speranțe, sugerandu-i sa meargă la politie.

Ce pot face în această privința, încotro sa ne adresăm pentru a încerca să recuperăm prejudiciul?”

Postat in data: 29 ian., 2024

Libra Bank mi-a blocat contul pentru neactualizarea datelor personale. Ce pot sa fac?
Libra Bank reclamatie

„Salutare Vasile,
Am gasit articolul si apreciez munca ta.

As avea si eu o intrebare daca ma poti ajuta. Situatia este in felul urmator:
Compania este cu capital strain. Firma are asociati si administrator persoana fizica dintr-o tara din Uniunea Europeana.

Persoanele nu si-au actualizat buletinele si pasapoartele, acestea fiind expirate. Banca Libra Bank nu a oferit nici o posibilitate de actualizare a datelor online iar asociatii si administratorul nu pot ajunge fizic sa actualizeze.

Banca a blocat debitarea, creand astfel prejudiciu catre angajati si furnizori.

Ce solutii de atac se pot intocmi? Sau de rezolvare.

Iti multumesc!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Cum inchid un cont Cetelem, daca nu-mi raspunde la telefon?
card-cetelem-inchidere

„Bună ziua. Încerc de mai multe zile să contactez pe cineva de la Cetelem pt a închide contul ( cardul) pe care l.am achitat în întregime. Bineînțeles , nu răspunde nimeni. Aștept câte 30-40 minute apoi îmi închid telefonul. Nu găsesc nicăieri un model pt cererea de închidere a contului . Vă mulțumesc pt eventualul răspuns”

Postat in data: 23 ian., 2024

De ce imi cere banca documente justificative pentru o plata?
first-bank credit bancpost

Va rog sa ma informati care este motivul pentru care TOATE tranzacțiile pe care le efectuez, absolut toate sunt verificate de banca.

Mai mult decat atat toate sumele pe care eu le incasez prin conturile first bank sunt sume din societatea pe care o detin, sume declarate pentru care am platit taxe si impozite.

Pe langa faptul ca ma sunati sa aprob aceste plati, pentru care am mentionat de nenumarate ori ca nu doresc sa le reconfirm telefonic, acum printr-un abuz imi cereti pentru toate platile documente justificative.

Pentru plata de mai sus asa cum am mentionat este un impumut pe termen scurt pentru un prieten din turcia.

Pot intelege sa justific una, doua trei plati, dar nu pot sa ma justific pentru toate cheltuielile pe care le fac.

Prin urmare voi inchide toate conturile pe persoana fizica si pentru toate societatile pe care le detinem.

Postat in data: 23 ian., 2024

Banca poate sa-mi puna poprire pe cont, pentru o intarziere de 3 zile la cardul de credit?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Bună,

Cum este posibil sa mi se pună poprire pe conturile firmei, pentru o întârziere de 3 zile de la scadenta pentru un card de credit??? Nu mai avem nici minimul de 30 zile??? Este abuz. Luna trecuta a fost mai frumos, mi s-a blocat suma datorata cu o zi înainte de scadenta.
Adică ei sunt stăpâni pe banii din contul meu.”

Postat in data: 22 ian., 2024

Cum pot sa deblochez contul BCR, fara sa merg la banca?
BCR, inchidere cont

„Buna seara.Cum pot sa dezblocez contul blocat fics de 1 an (nu am stiut nimic,nu am fost anuntata) fara sa merg la banca ca ma aflu dupa hotare.In legatura ca a fost blocat contul ,la rindul sau si alocatia a fost suspentata de 1 an de zile.MULTUMESC”

Postat in data: 18 ian., 2024

george-eroare-aplicatie

„Buna ziua ,
Mi s-a blocat contul George cu eroarea 300.9, ma aflu un străinătate, ce pot sa fac?”

Postat in data: 16 ian., 2024

Banca refuza sa-mi inchida contul poprit. Este legal?
brd-inchidere-cont-reclamatie

„Va scriu in legatura cu inchiderea unui cont la BRD care nu a fost folosit niciodata , precizez ca are si poprire instituita banca refuzand inchiderea lui, din cauza ca este poprire pe cont.

Ca urmare am rugamintea daca ma puteti ajuta cu formularea unei cereri de inchidere cont sa o depun la banca mai sus mentionat.

Postat in data: 12 dec., 2023

Cum inchid contul BCR, daca nu sunt in Romania?
BCR, inchidere cont

„Locuiesc in afara Romaniei si doresc sa inchid un cont curent la BCR, si cand am contactat BCR pentru asta au spus ca pot face inchide contul doar prin prezentarea la un sediu BCR.

Stiti cumva daca exista alte modalitati de inchidere a contului, care nu necesita deplasarea pana in Romania pentru asta?”

Postat in data: 11 dec., 2023

Daca schimb telefonul, trebuie sa merg la banca Santander, pentru activarea aplicatiei?

„As dori o informatie in legatura cu banca Santander din Spania.
Soțul meu are cont la aceasta bancă, iar in momentul de față schimbând telefonul nu a reușit să incarce aplicația pe noul telefon. Banca ii scrie ca clave de acceso blocat. Ni s a furnizat din Spania de la banca informatia doar ca personal trebuie să meargă la bancă. Precizez ca noi locuim in Romania iar in Spania am imputernicit o persoană care ne-a ridicat cardul, dar la deblocarea contului nu are acces. Ce se poate face ca totusi pentru o deblocare cont sa nu ne deplasam la banca?
Cu respect.”

Postat in data: 04 nov., 2023

Cum se poate retrage unei persoane accesul online la contul bancar?

„Buna ziua,contul mamei este controlat de sora mea care nu vrea sa ne transmita extrase sau informații.(sold).Mama i a dat acces la online în urma cu mult timp.Acum nu I a intrat pensia si nu putem vedea pe extras ca intr adevar nu a intrat.Unde putem sa solicitam ajutor ca sa I se retragă online ul surorii mele.”

Postat in data: 03 oct., 2023

Are voie banca sa-mi blocheze pensia?

„Pensia mea aferenta lunii sptembrie a fost blocata abuziv de catre BT in proportie de 100% fara sa aiba vreo baza legala. Unnde ma pot adresa?”

Postat in data: 19 sept., 2023