Toate

Banca Transilvania a refuzat sa-mi acorde credit Prima Casa, oferindu-mi in schimb un credit ipotecar. Au procedat corect?

Am luat in 2013 un credit ipotecar de la Banca Transilvania, dupa ce mi-a fost respinsa cererea pentru un credit Prima Casa. Acum sunt convinsa insa, din cate am auzit de la alti prieteni, care au obtinut usor credite Prima Casa, ca mie mi-a fost respinsa nejustificat cererea pentru Prima Casa, dupa o asteptare de doua luni, si dupa ce mi s-a cerut sa vin de mai multe ori cu actele casei, motiv pentru care as vrea sa stiu daca intr-adevar asa au stat lucrurile sau nu. As vrea sa stiu daca angajatii de la Arad ai Bancii Transilvania au procedat corect sau nu respingandu-mi cererea de Prima Casa si acordandu-mi credit ipotecar in schimb.

Postat in data: 30 sept., 2014

Bancile refuza sa-mi primeasca monedele din pusculita copilului. Ce fac? Arunc banii la gunoi?

Am monede in valoare de 300 RON din pusculita copilului, dar la banci nu ii primesc. Am incercat in diverse banci, printre care si BRD, unde sotul meu este client, avem credit si carduri, dar nu a contat, ne-au refuzat. Au spus ca nu au masina de numarat. Ce este de facut? Ii arunc la gunoi?
Multumesc nespus pentru faptul ca va intereseaza povestea noastra, cam greu de gasit cineva caruia sa-i pese. In cele din urma vom incerca sa mergem intr-un centru comercial sa cumparam ceva de acea valoare poate asa reusim sa ii dam.

Postat in data: 26 sept., 2014

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank. Ce fac?

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank si vreau sa fac o plangere la ANPC pentru eliminarea si recuperarea banilor luati abuziv.
Ce imi recomandati? Sa fac o cerere la banca pentru asta (desi stiu raspunsul) sau sa fac direct plangere la ANPC? Rugamintea mea este daca aveti un model de plangere sau sa ma ajutati sa fac aceasta plangere folosind termeni judiciari care a ma ajute la ANPC.
Cu speranta ca nu v-am deranjat si ca o sa primesc un raspuns de la d-voastra va multumesc anticipat.
O zi buna.

Postat in data: 17 sept., 2014

Am platit din Belgia dintr-un cont ING in euro o taxa la facultate intr-un cont Banca Transilvania, dar banii nu au ajuns

Am platit din Belgia dintr-un cont ING in euro o taxa la facultate intr-un cont Banca Transilvania afisat pe site-ul facultatii. Pe extrasul meu bancar se vede clar ca banii au fost transferati in contul BT in 11.08.2014 insa facultatea spune ca nu i-a primit. Ce pot sa fac mai departe, unde sa ma adresez? pentru ca nu stiu unde au ajuns banii mei ….si a trebuit sa platesc a doua oara acea taxa la ghiseul Bancii Transilvania, pentru ca altfel pierdeam locul la facultate.

Postat in data: 05 sept., 2014

Raiffeisen mi-a oprit tot salariul din cont pentru ca am restanta la credit. Are voie?

„Buna ziua! Am un credit la Raiffaisen unde nu am mai putut achita ratele. Luna aceasta banca mi-a oprit tot salariul din cont. Banca.are voie? Am 2 copii mici si datorii la alte credite. Ce pot face?”

Postat in data: 03 sept., 2014

Cum profita oamenii de un girant pentru credit

„De cate ori o persoana poate sa fie girant? Tatal meu se pune girant la vecini, care profita de el, eu mi-am perdut mama,tata sufera, a anceput sa bea, oamenii profita de el. Va rog sa nu-i mai acordati nici o sansa de a fi girant.”

Postat in data: 01 sept., 2014

Lichidare de datorie la poprire pe salariu: executorul tergiverseaza problema iar cu banca nu se poate vorbi. Ce e de facut?

Fiului meu i s-a pus poprire pe salariu din septembrie 2013, 1243 lei, suma ce a crescut din iunie 2014 la 1487 lei. Atunci s-a hotarat sa ramburseze toata datoria si la un telefon a primit raspuns de la biroul de executare ca mai are de platit 22000 lei. A rambursat aceasta suma care s-a dovedit ca nu ar fi suficienta. La un nou telefon i s-a spus ca mai datoreaza 6970 lei. A cerut situatia datoriei la biroul de executare din mai 2014, dar nu a primit nici un raspuns concret, numai raspunsuri telefonice. A cerut iar situatia datoriei la inceputul lunii iulie 2014 si tot este amanat si nu i se da un raspuns sa poata lichida datoria. Ce poate face in aceasta situatie? Cu banca direct nu se poate vorbi, iar executorul tergiverseaza si nu da un raspuns. Cum se poate debloca situatia ca sa poata fi lichidata datoria ?

Postat in data: 29 iul., 2014

Nu am platit la timp rata la imprumutul cu ipoteca pe apartament si banca a hotarat executarea. Ce e de facut?

Buna ziua. Am un imprumut cu ipoteca pe apartament. Am platit rata lunar, dar nu totdeauna la termen si cum era in eur nu cred ca s-a platit integral si banca a hotarat executarea.
Problema este ca noi am platit rata si inca o platim in continuare, dar nu stim daca nu o platim degeaba ca ei au scos apartamentul la licitatie. Ce e de facut?

Postat in data: 29 iul., 2014

In cazul popririi salariului, pensiei sau altor venituri, ce suma mi se poate retine lunar de catre executorul judecatoresc?

Vineri 20 iunie a.c, am primit acasa in cutia postala o instiintare de la un executor judecatoresc prin care sunt informat ca s-a dispus infiintarea popririi asupra veniturilor!
Comunicarea aceasta a fost facuta si la serviciu, la banca creditoare si la banca unde detin cardul de salariu! (am primit copii dupa dupa aceste instiintari)…
In ce cuantum din venitul meu din salariu poate fi aceasta poprire si pe ce perioada avand in vedere ca mai am de plata 28700 lei iar creditul facut avea data de rambursare ianuarie 2016 ! Ce mai pot face eu, avand in vedere ca locuiesc cu mama in apartamentul ei si eu ma ocup de cheltuielile casei doar din salariul meu ?

Postat in data: 14 iul., 2014

Am efectuat un transfer bancar on-line de la BT la ING, dar banii nu au ajuns in cont nici dupa 5 zile!

Am efectuat vineri un transfer bancar on-line pe la ora 19 intre BT si ING si mi s-a afisat ca plata va fi procesata ziua urmatoare. Ok, a aparut vineri pe extras ca fiind blocata si sambata ca fiind efectuata. Persoana careia i-am trimis banii spune si azi (dupa 5 zile) ca nu a primit banii, ceea ce mie mi se pare o aberatie. Cum pot verifica daca banii sunt in contul persoanei respective? Am incercat la ING, dar nu vor sa dea nici-un detaliu.

Postat in data: 08 iul., 2014

Ce curs de schimb se aplica la o plata in lei cu un card (Raiffeisen) MasterCard in USD? Cursul bancii sau cursul MasterCard?

Sunt posesorul unui Mastercard in USD. La cumparaturile de la comercianti (romani) si pe online (romani) se aplica cursul de schimb al bancii (Raiffeisen) in loc de cursul Mastercard. Este o practica corecta, in concordanta cu politica Mastercard?

Postat in data: 07 iul., 2014

BRD mi-a pus poprire pe alocatiile copiilor. Au voie sa faca asta?

Am avut un card la BRD si nu l-am inchis la timp. Este normal sa se puna poprire pe alocatiile copiilor? Cardul de alocatie find deschis la aceeasi banca, cand m-am dus sa scot alocatiile copiilor, eu i-am spus doamnei de la banca k sunt alocatii, nu este salariu, dar mi s-a raspuns sec ca asa este procedura; asi dori sa stiu daca au dreptul sa faca popriri pe alocatiile copiilor si daca nu, ce pot face.

Postat in data: 24 iun., 2014

Banca nu m-a anuntat ca am o datorie, am aflat abia cand am vrut sa iau un credit. Ce pot sa fac?

Am luat un credit acum 5-6 ani, dar am ramas fara servici si nu am putut plati. Cand m-am angajat din nou, am platit datoria, mai putin 50 ron de care nu stiam. Nu am fost instiintata, am aflat de ei cand am vrut sa fac alt credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 16 iun., 2014

Este normal ca cei de la firma de recuperare creante EOS sa-mi puna poprire pe toate conturile mele si ale sotiei mele si alocatia copiilor?

Postat in data: 30 mai, 2014

Sunt girantul unui credit ipotecar, dar titularul nu-l mai plateste. Pot obtine despagubiri pentru prejudiciile suferite?

Sant girant la un credit ipotecar in Spania. Titularul creditului nu mai plateste si se va intoarce in Romania iar eu voi fi principalul afectat, continuand sa locuiesc in Spania. Titularul nu are nimic in Romania (pe numele lui).

Pot obtine despagubiri pentru prejudiciile care
mi le va aduce?

Postat in data: 23 mai, 2014