executor judecatoresc

Este normal ca Piraeus Bank sa dea creditul la Kruk iar eu sa platesc in contul BEJ (Birou Executor Judecatoresc)?

Am avut un credit luat de la Piraeus Bank, apoi a fost cesionat unui executor judecatoresc, caruia i-am platit 3 ani si cind am intrebat cit mai am de plata, mi s-a spus mai mult decit aveam initial, aruncind vina pe banca ca a pus dobinzi (desi eu plateam in contul Bej).
Apoi m-am trezit cu o instiintare care ma anunta ca Bej a dat la Kruk recuperarea creditului, dar ca eu trebuie sa fac plata tot in contul Bej; este normal sau e altceva la mijloc?

Postat in data: 19 sept., 2015

Daca am poprire pe salariu la serviciu, este legal ca si banca sa-mi opreasca bani de pe card?

Am mai multe popriri si mi se opreste la servici jumatate din salariu. Acum mi-au blocat contul de salariu alte 2 popriri, iar banca imi mai opreste si ea jumatate.
Am dus adeverinta de la servici ca mi se opreste jumatate, dar banca nu ia asta in calcul. Este legal ce face banca? Cum pot sa-mi iau ce-mi intra pe card integral?
Este vorba despre Raiffaisen Bank. Am popriri la serviciu dar nu si pentru ultimele doua, pentru ca executorul de abia acum mi-a trimis adresa la serviciu. Dar nu mi se pare normal, din moment ce mi se opreste jumatate din salariu la servici, banca sa-mi mai ia si ea jumatate. Este a doua luna cand mi se opreste asa. Va multumesc

Postat in data: 16 sept., 2015

Ce pot face sa nu mi se mai opreasca toti banii de pe cardul BCR, daca nu am poprire?

Am si eu nevoie de ajutor. Am un card de cumparaturi la BCR, nu am mai reusit sa il platesc si acum imi opresc toti banii care imi intra pe cardul de salariu. Ei spun ca nu esti o poprire, nu este un ordin judecatoresc, doar imi fac retinere pe cont. Momentan mai am o luna de maternitate si mi-am facut card la alta banca (doamnele de la BCR asta au spus ca e solutia) dar in curand merg la serviciu si ei lucreaza doar cu BCR si vor trebui sa imi vireze banii acolo. Ce pot face ca sa nu mi se opreasca toti banii? Sunt constienta ca mi se va opri din bani, dar chiar 100%?! Multumesc!

Postat in data: 11 sept., 2015

In situatia in care exista o poprire pentru suma de 1.500 lei, se blocheaza contul, chiar daca soldul e mai mare?

In situatia in care exista o poprire pentru suma de 1500 lei, se blocheaza contul chiar daca soldul este mult mai mare?

Postat in data: 09 sept., 2015

De ce nu mai pot folosi cardul de salariu, daca in fiecare luna banca imi opreste banii popriti?

Am poprire pe salariu! De ce mai imi opreste pe langa poprire, care e 550 ron, si alti bani care imi intra in cont daca in fiecare luna se face poprirea? E legal? Nu mai pot folosi cardul de salariu, ridic banii de la casieria bancii.

Postat in data: 28 aug., 2015

Contul de salariu mi-a fost blocat pentru o poprire. Nu este un abuz din partea executorului judecatoresc?

In urma cu 9 zile am primit acasa o executare silita prin poprirea 1/3 din salar, mi s-a retinut acea parte de catre banca, iar de restul nu pot beneficia deoarece contul imi este blocat. Sotia este bolnava, mai am un credit ipotecat pentru locuinta pe care nu lam achitat deoarece nu am avut cum. Nu este un abuz din partea executorului, conform legii trebuie lasata suma necesara traiului?

Postat in data: 26 aug., 2015

Mi s-a poprit tot salariul din cauza unor amenzi. Ce trebuie sa fac?

In prima luna mi s-a retinut 1/3 din salariu, dar in luna iulie mi s-a proprit tot salariu din cauza unor contraventii, amenzi….oricat ar fi valoarea amenzii stiu ca mai mult de 1/3 din salariu pe luna nu se poate. Mi s a spus la banca sa ma duc cu un extras de cont la fisc sau la executorul judecatoresc. Ma puteti sfatui ce trebuie sa fac?

Postat in data: 22 aug., 2015

Poate BCR sa-mi opreasca toti banii din salariu fara sa ma anunte?

Am un credit ipotecar la BCR si o descoperire de card, iar incepind din luna mai BCR mi a blocat cardul si contul de salariu, fara a mi aduce la cunostinta acest lucru, fara a a mi se aduce la cunostinta faptul ca mi s-a pus propire pe salariu.
Intrebare: poate banca sa mi opreasca timp de 5 luni toata suma din salariu, fara o instiintare sau fara o decizie a vreunei instante de judecata?

Postat in data: 20 aug., 2015

Care e procedura pentru a afla suma datorata la o poprire?

Am o poprire pe salariu 1/2 pentru 2 credite neachitate. Pentru prima poprire am primit instintarea cu toate documentele necesare suma datorata, etc.
Pentru a-2a nu am primit decat mail din partea celor de la raiffeisen.
Care este procedura pentru a afla suma datorata si cat am platit din ea pana acum? Multumesc

Postat in data: 17 aug., 2015

Raiffeisen Bank mi-a oprit la o poprire mai mult decat ar fi trebuit, 1/3 din salariu. Pot recupera suma?

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta/sfatui in vederea solutionarii problemei mele legate de poprirea infiintata in luna Iunie 2015.
In luna aceea s-a oprit o suma mai mare decat ar fi trebuit, mai mult de jumatate de salariu. Mentionez ca este vorba numai despre o poprire si ar fi trebuit aplicat 1/3 din suma virata. Am facut o sesizare catre Raiffeisen (unde am contul deschis pentru virarea salariului), apoi am cerut executorului sa-mi vireze in cont diferenta de suma, insa nu am primit raspuns. Va rog sa imi spuneti daca exista o cale de a recupera suma aceasta de bani.

Postat in data: 11 aug., 2015

Daca o societate are conturile blocate, se pot plati tichete de masa?

Buna ziua, as dori sa stiu daca o societate are conturile blocate in urma unei hotarari judecatoresti, in afara de salarii conform codului de procedura civila, se mai pot plati si tichetele de masa cuvenite salariatilor si totodata remuneratia directorilor cu mandat?

Postat in data: 04 aug., 2015

Se poate desfiinta, prin prescriptie, executarea silita si poprirea unui cont bancar la cerea unei firme de recuperare creante?

Am o prietena care ma girat in 2004 la un credit, eu am platit pana in 2007, iar din cauza unor probleme nu am mai putut plati. Banca a vandut creanta la o firma de recuperari in 2008 iar aceea firma nea hartuit 6 ani fara sa actioneze in justitie. Acum a mandatat un executor sai faca proprire girantului, ceea ce sa si intamplat: ia blocat banca salariul.
Vreau sa va intreb daca putem desfiinta proprirea, mie mi se pare un abuz dupa atatia ani.

Postat in data: 14 iul., 2015

Kruk ma ameninta ca-mi vinde apartamentul la licitatie pentru o datorie la banca de numai 14.000 de lei. Au voie sa faca asta?

Acum 3 ani am luat de la BCR un card de cumparaturi de 4000 lei si un imprumut cash de 5000 lei. Am platit si…s-a intamplat si neprevazutul…nu am mai putut plati.
Datoria mi-a fost vanduta la Kruk, am dat cate 100 ron pe luna iar cei de la kruk vroiau 500, asta in cazul in care eu am minimul pe economie. Azi m-am trezit cu somatie ca-s raportata la executor pt executare silita. Am apartament pe numele meu. Am incercat sa ajung cu ei la un numitor comun, nu se poate. Vor in prima faza 6000 ron si restul pana la 14000 ron in 5 rate. Nu am de unde sa scot banii acestia si mi-au zis ca o sa-mi scoata casa la licitatie sa-si recupereze datoria. Eu vreau sa platesc, dar mai mult de 400 ron pe luna nu pot da. Din cate am observat, fac tot posibilul sa-ti scoata bunurile mobile si imobile la licitatie. Au voie sa-mi scoata casa la licitatie pt 14000 ron? Asta in cazul in care nu accepta sa le dau lunar, nu accepta sa-mi opreasca din salariu, direct casa la licitatie. Ce sa fac?

Postat in data: 14 iun., 2015

Se poate face poprire pe alocatia de intretinere a copilului, dupa ce banca a vandut creditul unei firme de recuperare creante?

Buna ziua!Va rog frumos sa.mi spune.ti si mie: daca banca mi.a transferat datoria catre o firma de executari si eu nu am salariu, cresc un copil singura, daca si aceea firma trimite dosarul in instanta, se poate pune poprire pe alocatia de intretinere pe care o primeste copilul de la tatal sau ce poate sa se intample? Datoria este de 6.678 ron si am casa pe numele meu. Va multumesc anticipat!

Postat in data: 10 iun., 2015

Bancpost mi-a facut poprire pe cardul de salariu, desi si firma la care lucrez mi-a retinut bani din lichidare. E corect?

Tin sa va anunt ca sotului i s-a facut poprire de catre angajator de 30-33% care, inseamna lichidarea lunii Aprilie, plus ca si banca Banc Post i-a facut poprire pe avansul lunii mai, din care i-a oprit mai mult de jumatate Va rog din suflet, noi nu mai intelegem nimic, daca puteti sa ma ajutati sa fim si noi lamuriti. Este vorba de o singura poprire, cardul de salariu este la bank post, a primit si angajatorul documente pt poprire si bank postul si acum au facut poprire si angajatorul si bank postul.

Postat in data: 27 mai, 2015

Raiffeisen imi trage din salariu 70 la suta pentru intarzieri la un card si un credit, fara vreo hotarare de la un executor. Au voie sa faca asta?

Sotul meu are un card de cumparaturi si un credit la Raiffaisen. Din cauza intarzierilor, ii trage de pe cardul de salar aproximativ 70 la suta (salariul luandu-l de la ei pe card), fara nici o hotarare de la vreun executor..ex luna aceasta din salariul de 2400 Ron banca si-a tras 1600 Ron iar pe card a mai ramas 800 Ron ..Este normal asa ceva??
Stiu ca nu au voie mai mult de 50 la suta din salar, asta in cazul executarii, nu dupa bunul lor plac..Spuneti-mi ce pot face. Am fost la ei si mi-au spus ca asta e politica bancii: tot ce prind in cont isi trag banii pana la recuperarea datoriei..

Postat in data: 25 mai, 2015

De vreo 3 luni si pe cardul meu BRD intra alocatie 29 ron si nu 42 ron cum e normal. Ce trebuie sa fac?

De vreo 3 luni si pe cardul meu BRD intra alocatie 29 ron si nu 42 ron cum e normal. Vreau sa specific ca in permanenta pe card sunt bani asadar suma nu e redusa pe motiv de administrare cont (ceea ce oricum ar fi ilegal). M-am gandit ca inainte de a ma adresa bancii sa va cer sfatul…..Poate ati intalnit si alte cazuri.

Postat in data: 19 mai, 2015

Este normal sa mi se popreasca tot salariul de pe card?

Este normal sa mi se popreasca tot salariu? Precizez ca am poprit jumatate de salariu la locul de munca si astazi am avut neplacuta surpriza ca cealalta jumatate de salar, care a fost virata pe card sa fie poprita de o alta banca prin intermediul unei firme de executori judecatotesti.

Postat in data: 17 mai, 2015

Kruk imi ia 33% si din avans si din lichidare din salariul poprit. Este legal?

Sotului meu i s-a facut poprire pe salariu pe data de 8 a acestei luni cu 33%, insemnand lichidare, pe data de 25 a acestei luni ia si avans care este fix. Am fost anuntati ca i se va opri din nou 33% si din avans asta insemnand 66%.
As dori sa stiu daca este legal, de acest dosar ocupandu-se firma Kruk. Multumesc

Postat in data: 14 mai, 2015

Conform noului cod de procedura civila, nu se poate pune poprire pe contul de salariu, mai mult de jumatate. Este corect?

Din cite am inteles de la d-voastra (am vazut pe un site) conform noului cod de procedura civila nu se poate pune propire pe contul de salariu, mai mult de jumatate. Este corect?
Intreb deoarece stiu ca odata pusa propirea pe conturile bancare orice suma intra in acel cont era blocata si ma intrebam daca in cazul unei executari silite, datorate situatiei actuale cu creditele in CHF, daca pierd casa, pierd si orice forma de intretinere? Stiti ca asa era inainte, propirea bloca tot. Vieti distruse de camatarii bancari care isi fac de cap in tara asta. Multumesc!

Postat in data: 06 mai, 2015