Se poate pune poprire pe salariu daca sunt in concediu de maternitate?

Buna ziua…pana la inceputul lui august 2015 am fost in concediu crestere copil, in acest timp am primit o instiintare privind un ordin judecatoresc pentru propire din salariu..in momentul de fata sunt insarcinata in 27 de saptamani si sunt in concediu matern…din acest concediu se poate pune poprire? k cei de la banca (BCR) nu m au lamurit. multumesc anticipat!

ART. 728 din noul Cod de procedura civila, aliniatul (7) prevede: „Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

Ceea ce inseamna ca banii primiti de la serviciu pe perioada concediului de materinitate, daca sunt considerati ajutor de maternitate, nu pot fi popriti.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema cu banca sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

12 raspunsuri la “Se poate pune poprire pe salariu daca sunt in concediu de maternitate?

1. Nicolae

Buna ziua sunt an prenatal si din cauza unor antarzieri la bank mi sa pus oprire pe 50 la suta din prenatal au voie sa puna oprire

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Banii primiti de la serviciu pe perioada concediului de materinitate, daca sunt considerati ajutor de maternitate, nu pot fi popriti.

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la banca in acest sens, dupa care reveniti la mine cu raspunsul bancii.

2. Petruta Andreea Galbenusa

Buna ziua momentan sunt in concediu de maternitate(prenatal) si am o poprire pe salariu si as dori sa stiu daca e legal sa se puna poprire pe concediul prenatal si postnatale. Toată lumea zice ca nu çontabila ca da .

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Este ilegal sa se puna poprire pe concediul de maternitate, pentru ca este o indemnizatie speciala, care nu se poate retine pentru plata niciunei darorii, conform Codului de procedura civila, care spune asa: “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

3. Stefania

Am o poprire unde retinere se face de catre angajator. Incepand cu 12 aprilie o sa intru in prenatal. Voiam sa stiu daca se face face retinerea in continuare sau imi va fi virata suma integralde 85% din brut? In cazul acesta ce se va intampla cu poprirea? . Multumesc

1. admin Post author

Dat fiind ca indemnizatia pentru concediul de maternitate nu se retine, veti primi suma integrala, insa poprirea nu se ridica, urmand a fi reluata dupa ce iesiti din concendiul de maternitate.

Reveniti la mine daca sunt probleme.

4. Golea Maria

Buna ziua,sunt in concediu de crestere copil(fetita are 6 luni jumate),firma unde lucram a primit in contul ei suma pt.concediu meu de maternitate .Acum firma are o poprire de la Anaf,mai poate firma sa-mi vireze concediu in contul meu sau nu,din cauza acestei popriri???Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns,ca nu stiu cum zice legea!!!Va multumesc.

1. admin Post author

Da, va poate vira concediul, pentru ca legea interzice retinerea sumelor pentru concediul de maternitate.

Ceea ce inseamna ca banii primiti de la serviciu pe perioada concediului de materinitate sunt considerati ajutor de maternitate si nu pot fi popriti.

5. Melinte Bogdan

Soția urmează să intre în prenatal la 1 octombrie ,și să beneficieze de cei 85% din salariu pentru prenatal.
    Are poprire pe salariu.
    Începând cu 1 octombrie, se mai poate popri indemnizația de 85%?
    Mulțumesc!

1. admin Post author

Indemnizatia pentru cresterea copilului nu se poate opri, conform legii.

Reveniti la mine daca aveti probleme.

6. stancu madalina

Buna ziua am o problema si nu stiu cu sa o rezolv .sunt ininsarcinata de la 4 luni sunt in risc maternal si mi sa facut proprie este posibil si de luna asta sunt in prenatal si mi sa spus ca va continua cu pro fire .va rog da ma ajutati cumva sa inteleg

4 × 4 =