ANPC

reclamatie Raiffeisen
Unde pot sa reclam banca Raiffeisen, pentru ca mi-a incasat salariul in cardul de credit?

Unde pot sa reclam banca Reiffeeisen ? Am solicitat sa imi mute banii personali de pe un card pe altul.. Am doua carduri.unul de credit si unul de debit. Am primit salariul in contul celui de credit Banca nu a facut niciodata nici-o atentionare …timp de 4 ani..

Nu as fi aflat ca este o greseala daca nu as fi retras bani si am primit in desfasurator o suma ca dobanda perceputa de banca.. Abia atunci am aflat.. Am cerut să imi mute banii in celalalt cont …sau sa inchida cardul de credit si deci si contul.. Nu Deci ….ce pot sa fac ?

Care sunt drepturile mele legale in cazul contractelor de calatorie si vacanta? [citeste tot]
vodafone prelungire abonament reclamatie
Vodafone mi-a prelungit abuziv abonamentul, prin telefon. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am aflat ca cele 3 numre de abonamnet au fost prelungite cu inca 24 luni, dupa ce in luna Ianuarie si Martie am fost sunat de catre un Agent de vanzari al companiei Vodafone, ca sa mi prezinte pentru cele 3 numere o oferta ( fara telefon sau vreun accesoriu, sau altceva) si care nu va prelungi actul contractual doar ca este bonus, niste 5G ( care desi era activat in oferta decat l-am prelunjit unul dintre numere ca baza legala adica mergs cu contract semnat si stampilat intr-un sediu Vodafone.
Al telefon cu mare ” papagal de nu prea am inteles nimic, am zis ca este ok, doar sa nu mi se prelungeasca baza contractuala, si a zic ca NU,.. ca este Bonus…
A mai zis ca peste cateva luni imi va trimite oferta cu un terminal de telefon Nou, Nimic.. si dupa cateva luni am ajun la un sediu Vodafone, si SURPRIZA , toate cele 3 abonamenta ale Dvs au fost prelungite cu inca 24 luni urmand ca prin 2024 sa se expire..
Cica daca mi-am dat acordul cu nume data nastere, si ro -UL FIRMEI ESTE CONTRACT INCHEIAT. Dar ei au uitat sa o sune prima data pe ADMINSTRATORUL FIRMEI LEGAL ( EU SUN DOAR INPUTERNICITUL FIRMEI) PLUS CA SUNT PROBLEME MARI CU SEMNAUL LA CELE 2 LOCAII ALE FIRMEI, etc.. la inceput totul ok semnal servici bune, pe urma, slab, si au crescut abonamentele platesc enorm.. si faza tare la care am ajuns sava scriu ca au fost prelungite abuziv printr-n simplu telefon,, toate cele 3 numere fara nici un beneficiu, mai rau semnal de slaba calitate si servici la fel..
Cum pot sa rezolv impreuna cu Administratorul copanie
Va dati seama cati sunt in aceasi situatie? oameni batrani, care spun da. si sunt efectic furati de vorbe, etc..
L-eam cerut inregistrarea si nu vor sa mi-o da..
Astept raspun de la Dvs,
O seara buna!

Pot sa cer despagubiri Vodafone, daca nu am putut folosi numarul de telefon, din vina lor?

Bună ziua domnule Vasile Coman,

Vă scriu referitor la o reclamație făcută companiei Vodafone.
Nu știu dacă preferați să comunicați pe blog sau pe e-mail. In orice caz vă
mulțumesc pentru informațiile pe care le expuneți pe blog, pentru a ajuta
oamenii expuși la abuzuri.

În cazul meu, am cerut Vodafone România să mă treacă de la abonament la
cartelă,cu păstrarea numărului de telefon. După cateva schimburi de e-mail
am obținut confirmarea lor, ca din data de 05.08 voi fi trecut pe cartelă.
Din această data, nu am mai putut utiliza numarul de telefon, desi am
încărcat cartela.

Am făcut o reclamație, inițial mi s-a spus să repornesc telefonul, apoi să
introduc ceva cod, in final nu a funcționat. După alta reclamație mi s-a
spus că, citez ” inseamna ca in momentul in care s-a facut trecerea de la
juridic la prepaid s-a gresit IMSI-ul adica seria SIM de pe cartela.In
cazul acesta este necesar sa faceti o schimbare SIM, adica sa schimbati
cartela fizic, insa va pastrati acelasi numar, doar se schimba seria
SIM,Lucrul acesta il puteti face intr-un magazin Vodafone fara sa platiti
nimic, doar ii spuneti ca doriti sa faceti o schimbare SIM pentru ca vi s-a
gresit seria la migrare.”

Le-am spus că din această dată (09.08) sunt plecat din țară și trebuie sa
pot utiliza telefonul, pentru servicii pe care le-am plătit dar nu le pot
utiliza datorita greșelii lor. Le‐am scris ca voi fi nevoit sa cumpar o
cartelă pre-paid in străinătate si le-am cerut despagubiri valoarea aceatei
cartele (15 euro,le-am atașat și bonul fiscal).
După încă cateva schimburi de e-mail mi-au comunicat că au remediat
problema, dar nu vor face nicio despagubire, fără a-mi comunica motivul, și
au zis ca voi primi același răspuns ori de cate ori le voi mai scrie, citez
„va informam ca pozitia oficiala Vodafone Romania SA a fost deja exprimata
in cadrul raspunsului nostru anterior si ne vom mentine acest raspuns si in
cazul unor sesizari ulterioare pe aceeasi tema din partea dumneavoastra.”
Intr-adevar data de 11.08 a funcționat din nou cartela (deci in perioada
05.08-10.08 nu a funcționat și am fost nevoit sa achiziționez o cartelă
prepaid).

Orice sfat este bine-venit, m-am gândit că voi sesiza ANPC însă doream să
ma informez dacă situația expusă și cererea mea este rezonabilă.

Cu stimă și mulțumiri,

Cum au ajuns datele mele personale la Kruk? Este legal?

„în baza căreia legi au ajuns datele mele personale la kruk Romania ,?? Eu nu știu ce e cu firma aceasta,nu am semnat nici un acord pt prelucrare date personale,etc??

Va atrag atenția că voi sesiza ANPC privind aceste aspecte invederea luării măsurilor legale de sancționare a firmei dvs pt prelucrare ilegală de date personale către altă persoană juridică, întrucât eu doar cu alior bank am semnat un acord pt prelucrare date personale!!!Va mulțumesc!!!”

veraltis asset management b2kapital
Veraltis nu raspunde la telefon si mail. Ce pot sa fac?

Bună ziua am trimis și eu 10 meiluri către veraltis in rezolvarea unei datori care a fost plătită și am trimis dovada dar nu răspunde la meil și nici la telefon:0722270102. Datimi un număr de telefon pentru a rezolva problema . In orice caz firma Veraltis o firmă neserioasă.

reclamatie online anpc
Credius a refuzat negocierea litigiului prin CSALB. Ce pot sa fac?

Am fost anunțat de CSALB ca IFN-ul Credius, cu care am un litigiu privind dobânzile mari la credit, nu a acceptat sa între în procedura SAL (Soluționarea Alternativa a Litigiilor), situație în care cererea mi-a fost clasata. Ce pot sa fac în aceasta situatie?

hora credit reclamatie
Hora Credit ne contacteaza abuziv! Unde putem face reclamatie?

„Bună ziua,
Am găsit emailul dvs pe un forum. Avem n solicitări scrise către hora credit pentru dezabonare. Creditul a fost achitat. Eu desfășoară campanii de phising pentru racolare clienți. Ne contactează abuziv. Cum considerați ca putem continua? Mulțumesc! Ma gandeam ANPC, politie? Alte idei?”

ferratum contract credit
Ferratum refuza sa imi trimita contractul de credit. Ce pot sa fac?

In ultima saptamana am tot trimis e-mail-uri in care cer sa mi se trimita contractul de credit la care am platit cateva luni, dupa nu am mai putut plati si l-au cesionat. Acum am nevoie de contractul de credit ca sa ma judec cu firma de recuperari si se pare ca Ferratum tot refuza sa imi trimita. Cand am contractat acest credit nu lam primit nimic pe e-mail. Ce pot sa fac?

hora credit ifn
Am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit si am ajuns la o datorie de 2.000 de lei. Ce pot sa fac?

Dupa ce am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit, am ajus la o datorie de aproape 2.000 de lei.

Prima data am luat 100 de lei si i-am platit dupa 5 zile fara dobanda. A doua zi am luat 210 lei si am platit dupa 9 zile 252 de lei. In aceeasi zi am mai luat 500 de lei si dupa 15 zile am platit 660 de lei. In aceeasi zi am luat alti 670 de lei si dupa 15 zile am platit 885 de lei. Ziua urmatoare am luat inca 720 de lei si dupa 11 zile am platit 893 de lei. In aceeasi zi, 26 aprilie, am luat 870 de lei, pe care nu i-am mai putut plati, pentru ca la data scadenta, in 9 mai, adica dupa 12 zile, ar fi trebuit sa platesc o dobanda de 243 de lei si o penalitate de inca 243 de lei, in total 1.357 de lei.
Pentru a prelungi termenul de rambursare a imprumutului trebuia sa achit 487 de lei.
Acum, am de platit in total 1984 de lei.
Ce pot sa fac?

reclamatie vodafone
Vodafone mi-a facut un abonament fara sa stiu. Ce pot sa fac?

In decembrie 2021 în primele zile, rătăcind cartela de telefon, din aplicația My Vodafone am schimbat nr de telefon. Precizez ca în acel moment ma aflam în afara țării.

La întoarcerea în România pe 14 decembrie , am mers într-o sucursala Vodafone unde am cerut să îmi fie înapoiat numărul vechi
fie în varianta de cartela sau abonament, dacă nu se mai poate cartela. Acolo am fost informata dupa ce ei au sunat chiar și în call center că din păcate acel număr este inexistent dar ca ei pot face o rezervare la ei în sistem si cand acest număr revine pe piața, el imi poate fi redat.

M-au recheamat in aceiași zi în sucursala pentru a îmi face o copie după buletin, asigurându-ma ca se va reveni cu un telefon dacă se va găsi o soluție.

In 7 martie, în cutia postala am găsit o factura conform căreia am de platit abonamentul Vodafone. Cum din serviciul online de asistenta a fost imposibil sa iau legătura cu un operator am mers la sucursala unde am mers in decembrie.
Unde am fost informata ca factura de plătit se majorase (penalizari, evident) și ca de pe 17 decembrie am deschis un abonament de 9 euro de care nu am fost informata vreodată nici in scris, nici telefonic, nu l-am semnat și nu l-am folosit neavând o cartela pe acest număr.

Factura am plătit-o, eu urmând sa plec curând din țară… Si tare imi e teama ca peste câteva luni la întoarcere ma voi trezi cu un alt teanc de somații.

I-am contactat in scris, am fost sunata sa mi se spună ca ei vad in sistem abonament deschis si ca trebuie sa fiu de acord cu el. Am ripostat la acest lucru si mi s-a indicat sa merg personal sa lămuresc cu angajatul din sucursala.

Le-am cerut sa facă ei ca si companie acest demers, sa revina la mine cu un email scris la care sa aiba atașat contractul cu semnatura mea pe el. De o săptămână ma duc cu vorba…

Aștept un sfat sa știu cum ar trebui sa procedez.
Va mulțumesc

Hora Credit nu vrea sa-mi dea adresa de inchidere credit! Unde pot sa fac o reclamatie?

Buna ziua am probleme cu hora credit: de circa 13 ore solicit adresa de închidere credit prin telefon prin email, nu îmi dau un timp nimic asupra faptului și documentului cerut.

In urma cu 12 zile am solicitat adresa de refinantare am așteptat 3 zile până am primit această info.

Ce as putea face sa reclam acest serviciu care crează inconveniente clienților ca mine?

vodafone reclamatie
Vodafone mi-a pus poprire 8.000 de lei pe pensia de boala, pentru un telefon de 650 de lei. E legal? Ce pot sa fac?

Pt un telefon luat de la Vodafone în 2017 în valoare de 650 mi s a pus poprire pe pensia de boala aproximativ 8000 lei .

Atunci aveam pensia 400 lei, le am spus nu pot sa plătesc mai mult de 200 pe luna, mi sa spus prima luna vine puțin mai mult . A venit ceva peste 400 lei , tl nu l a vrut înapoi, de aici am întrat în imposibilitatea de a plati.

Va rog sa ma ajutați deja am împrumut la CAR pensionari am luat lemne, luna asta nu am luat nici toate medicamentele, cu ce sa mai și trăiesc multumesc

vodafone-reclamatie-abonament
Cum fac o plangere la Vodafone? Nu merge internetul pe telefon!

Buna seara! Doresc sa formulez o plângere împotriva unei angajate Vodafone deoarece de 3 zile mi-am activat o opțiune roaming 15 care mi-a mers Internetul jumate de zi dupa care am inceput sa sun la Vodafone, am vorbit cu diferiți angajați foarte amabili in a ma ajuta, mi-au zis sa inchid telefonul sa il repornesc etc.

Dar aseara nu mergea netu, eram in centru Elveției si cand am sunat sa vedem de ce nu merge Internetul pana la urma, deoarece zicea baiatu sa sun din nou daca nu merge, dar ce sa zic o domnișoara a zis sa incercam din nou si va trebui sa mearga, dar tot nu merge.

Am sunat inapoi cum mi-a si zis doamna dar a raspuns alta doamna care mi-a vorbit foarte urat si mi-a inchis apelul ai sunt urgente domnule, deci eu nu am urgentă ca nu am internet intr-o tara straina si sunt in vacanta.

Apoi am sunat din nou si ma pus pe mute si m-au lasat sa astept in apel bataie de joc. Ce se intampla am înregistrările care le aveti si voi luati măsuri oricum fac plângere protecția consumatorilor deoarece meritam un raspuns de ce nu merge Internetul de 3 zile mi se spune ca am internet dar nu stiu de ce nu merge de ce am platit 15€ sa ma uit la el inainte sa achiziționez opțiunea.

Sora mea a sunat din tara si a vorbit cu voi si ati spus luați opțiune ca este foarte bune si Etc si acuma nu mai e buna ca am doar un 1gb, trebuia sa mi se spună nu sa astept 4 zile pentru asta nu? Luați măsuri la doamna care nu stie sa isi faca treaba la locul de munca sa vorbească in halul asta!

Am vorbit cu doamne in intervalele acestea 21:10 si 21:35 cand mi sa vorbit foarte arogant si jignitor
Sunt client Vodafone asa se comporta cu un client de al vostru !

Sunt client Vodafone am fost mințit ca imi merge opțiune 15€ si de 4 zile nu am internet una imi spune la telefon ca mi-a expirat in 4 ore 12gb alta ca mai am internet dar trebuie rectificat in sistem sunt plecat in tara straina si

Angajații Vodafone vorbesc arogant si spun aveti o urgentă, asta nu e urgentă atunci ce este…

ferratum-reclamatie
Ferratum nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am făcut la Ferratum un împrumut rapid în data de 30 septembrie și a fost achitat la termen.

Eu vreau sa fac o refinanțare la banca și mi-a spus ca apar la biroul de credit cu contul deschis de la Ferratum și trebuie sa fac o urgentare sa-mi actualizeze datele sa apară contul închis.

Am făcut doua solicitări la ei și mi-au spus ca în 3-5 zile lucratoare sa verific biroul de credit. Nici pana în ziua de astăzi nu a fost închis contul la ei. Nu știu ce sa fac. Multumesc

vodafone-reclamatie-abonament
Vodafone mi-a facut poprire, desi le-am cerut sa inchida contractul! Ce pot sa fac?

Va scriu in speranța ca ma veți putea ajuta. In urma cu câțiva ani am anunțat la Vodafone ca părăsesc țara și doresc sistarea contractului, atunci mi s-a raspuns ca e in regula si ca vor anula din Calculator. Acum ma trezesc cu und document prin care ma anunta ca am o poprire …se poate face ceva sau sunt obligat sa plătesc toată aceasta suma ?

vodafone-reclamatie-abonament
Vodafone mi-a gresit factura si nu vrea sa o modifice. Ce pot sa fac?

Bună ziua…am făcut un contract la Vodafone, a doua zi am făcut sesizare pt a.l anula, deoarece am observat în contract nereguli fata de ce mi sa spus în magazin! Nu au vrut sa rezolve problema în niciun fel, iar acum mi.a venit factura exagerat de mare, am fost sa vad de unde e problema, iar în magazin mi sa spus ca a fost o greșeală la contract și ca nu am ce sa fac, decât sa plătesc ce mi sa trimis…cum as putea sa procedez? Pt ca nu vor sa remedieze problema, dar banii ii vor…

raiffeisen-reclamatie

Raiffeisen Bank, amendata de ANPC pentru ca nu a respectat un ordin de despagubire a clientilor cu dobanzi majorate la credite [citeste tot]
vodafone-reclamatie
Care este numarul dosarului prin care justitia a stabilit ca sunt ilegale despagubirile Vodafone la rezilierea contractului?

DACA PUTETI SA IMI SPUNETI NR. HOTARARII-DOSAR, IN CARE SA DISPUS CA TAXELE SOLICITATE DE VODAFONE PENTRU DESPAGUBIRE LA REZILIEREA CONTRACTULUI SUNT ILEGALE. eventual o copie-poza a hotararii. multumesc anticipat pentru raspuns

Vodafone nu vrea sa anuleze un contract pe care nu l-am semnat. Ce pot sa fac?

Mama mea in varta de 87 de ani a avut cablu tv de la compania UPC, dar nu se mai afla sub perioada contractuala de ani buni.
In septembrie 2020 UPC-ul a fost preluat de Vodafone, iar in ianuarie 2021 am cerut rezilierea contractului de televiziune , platind toate facturile la zi….dupa care la citeva zile am primit o instiintare de plata pentru un contract de telefonie .

Dupa mai multe sezisari telefonice la Vdf. .au spus sa ignoram factura ca s-a emis eronat de sistem…ca este o greseala pina cind un operator a spus ca s-a facut un contract telefonic in octombrie 2020 si ca s-a trimis prin Fan Courier, plus un telefon Alcatel cu sim..si ca mama mea l-a semnat in prezenta acestuia.

Mama mea nu a vorbit cu nimeni de la Vodafone, nu a beneficiat niciodata de telefonie sau Televiziune…si nu a primit nici un
contract sau telefon de la Fan Courier… In final Vodafone a spus ca nu poate anula contractul.
Ce pot face mai departe?