Etichete: retinere salariu

Cat imi poate retine executorul din salariu pentru mai multe credite neplatite?

„Buna ziua am facut cu 3anii in urma mai multe credite la IFN că am avut-o pe mama bolnava de cancer și am avut nevoie de bani și nu am mai plătiți..acum vreau sa plătesc dacă mă angajez a cât îmi ia din salariu de 3500 de lei..
Repet am 4 dosare toate cele 4 in valoare de 30000 !”

Postat in data: 31 iul., 2023

BRD mi-a oprit tot salariul pentru o poprire. Este legal? Ce pot sa fac?

As dori daca se poate să mă lămuriți în privința unei situații,care personal mă depășește!O să încerc să vă descriu pe scurt situația,ca dumneavoastră să puteți înțelegeți despre ce este vorba și să îmi dați un răspuns dacă se poate!

În urma cu aproximativ 3 ani,m-am despărțit de tatăl copilului meu(nu am fost căsătoriți),si l-am actionat in instanță pentru a stabilii situația copilului nostru.Dupa cei 3 ani,s-a terminat procesul,custodia minorului fiind la ambii părinți(drepturi egale,doar domiciliul a ramas la tatal pentru că a considerat instanta ca acolo a crescut copilul).Din 2019 de cand am inceput procesul,nu am avut acces la copil nici macar 5 minute,tatal refuzând să respecte o hotărâre judecătorească!

Stiu ca nu va intra in atribuții acest subiect,dar am scris acestea ca sa înțelegeți problema cu care ma confrunt.Acum 3 luni,tatal copilului meu a dorit procură de la mine sa părăsească țara cu,copilul,nu mi-a spus unde pleaca,cand,cu cine,cat sta….categoric am refuzat!El,tatăl copilului m-a actionat in instanță,si a cerut sa ii se dea procură in lipsa acordului meu.Din motive bine întemeiate si cu dovezi clare,nu m-am putut prezenta la tribunal,iar instanța de judecată a hotărât să îi dea procură si m-a obligat să îi plătesc cheltuielile de judecata!

Asta este alta problemă care nu vă intră în atribuții,problema mea este ca m-au executat silit,tatăl a fost la un executor judecătoresc sa imi puna poprire pentru cheltuielile acelea.Nu am primit nici o înștiințare,iar în ziua salariului,cand trebuia sa intre banii,surpriză….0 lei.

Am sunat la banca cu care societatea unde lucrez are o convenție(BRD) ,am cerut explicații pentru situația aceasta si mi s-a comunicat că există un ordin judecătoresc pentru poprire.Suma datorată este de 3250 lei.Salariul meu luna această a fost de 2400 lei.Banca mi-a oprit toți banii de cum a intrat salariul.

Voiam să vă întreb dacă nu cumva s-a făcut un mare abuz,lasandu-mă fără nici un ban,in condițiile în care am 2 copii.Va rog din suflet,daca puteti sa ma lămuriți si ce imi recomandați sa fac pentru ca sunt disperată, banca m-a lasat fara nici un ban!Vă mulțumesc din suflet,O zi bună!

Postat in data: 30 oct., 2022

Banca mi-a retinut tot salariul pentru o datorie. E legal? Ce trebuie sa fac?

Băiatul meu are o datorie de 8300 de lei, i sa retinut tot salariul, este legal sau ce trebuie să faca? Va multumesc

Postat in data: 15 dec., 2020

Se poate sa-mi puna poprire pe jumatate din salariu, daca am restante la doua banci?

Am doua banci restante, sunt intretinator de familie (sotul nu lucreaza si copilul e student) si nu inteleg de ce vor sa-mi puna poprire pe 1/2 din salariu ci nu pe 1/3? Lucrez in invatamant si salariul meu net este sub 2000 ron.

Postat in data: 02 nov., 2015

ING poate sa-mi ia tot salariul din cont pentru o datorie la un credit?

Buna ziua.
Sunt client Ing si in 2013 am luat un credit de nevoi personale. Am refinantat in februarie 2015 doua carduri de cumparaturi pe care aveam obligatia sa le inchid, doar ca in acel moment lichidarea lor presupunea alte costuri, nu mult, vreo 2-300 ron pe care nu ii aveam si implicit costurile s-au marit. In aprilie 2015 Ing mi-a blocat cardul iar in septembrie contul. Mentionez ca eu lunar mi-am platit ratele la timp deoarece incasez salariul prin Ing. Datorita situatiei familiale precare, sotul a avut un accident si nu poate lucra, nu am putut face dovada inchiderii celor 2 carduri de cumparaturi prin urmare incepand cu luna septembrie 2015 mi s-a blocat accesul la banii mei din salariu si in fiecare luna mi se trage TOT salariul in contul sumei imprumutate. Adica eu ar trebui acum sa dau inapoi toata valoarea creditului luat pe 5 ani vreo 10000 lei. Am si un copil in intretinere si persoana care se ocupa de dosarul meu dupa spusele Ing, cu care am vorbit luna trecuta la telefon, mi-a spus ca am la dispozitie 3 luni maxim sa cer recuperarea creditului daca platesc 10% in avans din suma ramasa. Va rog sa ma lamuriti: daca ei imi iau tot salariul eu cu ce mai pot trai si cu ce pot achita acei 10%? Eu sunt de acord sa imi traga jumatate din salariu ca sa pot achita cat mai repede creditul, desi rata era de 279 lei dar nu stiu care e calea legala si pasii de urmat. Am remarcat ca dati raspunsuri foarte explicite de aceea am apelat la dvs. Va multumesc

Postat in data: 13 oct., 2015

Se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci?

Buna seara, am si eu o intrebare: se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci? Din cate am citit nu se poate, decat pe 1/3 sau 1/2 din salar. Unde sa ma interesez? Daca merg la banca se poate rezolva ceva? mentionez ca mi s-a retras tot salatiul de pe card! am nevoie de raspuns urgent! multumesc

Postat in data: 12 mart., 2015