Etichete: Kruk

Raiffeisen a vandut la Kruk creditul, cu dobanzi viitoare. Este corect? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

„Raiffeisen a declarat scadent anticipat credit de nevoi personale. In sold sunt 7500 euro plus rate neachitate pana in momentul scadentei asta insemnand 10000 euro.

Insa datoria vanduta la Kruk a fost intreg creditul cu dobanzi viitoare.Este corect sa solicite dobanzi viitoare ?

In plus creditul trebuia sa fie prescris din 2015, insa Kruk ma suna de 3 ori pe saptamana de 12 ani !!!! Mentionez ca la telefon nu am recunoscut niciodata datoria solicitata de ei, nu am fost notificata,nu am semnat GDPR.

Ce ma sfatuiti sa inchid cu ei. Sa ma adres eu instantei pentru prescriere sau sa astept sa ma execute ilegal si sa fiu pe faza si sa pot contesta ?
Multumesc”

Postat in data: 27 ian., 2024

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Cum pot fi sters de Cetelem din Biroul de Credit?
cetelem reclamatie biroul de credit

„Cu respect, vă expun situația mea, în speranța că mă puteți ajuta.
Am avut un credit la Cetelem in anul 2018, pe care nu l-am achitat, datoria fiind cesionată către Kruk, iar că urmare am fost executat silit fiind instituită poprire. În anul 2020 am primit de la executorul judecătoresc încheierea de încetare a executării silite.

De atunci, figurez în Biroul de Credit cu raportări lunare din partea BNP PARIBS, precum că aș avea o restanță de 1127 lei și „G” -urile aferente.
Am discutat telefonic cu cei de la Kruk și mi-au spus că datoria a fost achitată integral. Am discutat și la Cetelem, dar insistă că figurez încă cu suma de mai sus, cu toate că datoria a fost cesionată și achitată.

Am apelat la o firmă și mi-au fost ștere toate mențiunile de G anterioare din Biroul de Credit, mai puțin cea din luna curentă, unde figurez din nou cu restanța de 1127 lei .

S-a solicitat din nou ștergerea mențiunii, fiind atașat documentul de încheiere a executării, însă în rezoluția de răspuns la solicitare se face din nou mențiunea referitoare la restanță de către participant și că .

Mi-ar fi de mare ajutor dacă mă puteți îndruma cum să procedez, pentru a rezolva această problemă.

Mulțumesc.”

Postat in data: 22 mart., 2023

Kruk m-a sunat ca am o datorie neplatita la ING, veche de 10 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!
In 2009 am rămas în urmă crizei din acel an am rămas fără servici și am ajuns in imposibilitatea de a-mi achita ratele și descoperirile de card,dar în lunile și anul care a urmat ,când m-am reangajat am inceput să plătesc și ușor ușor le-am achitat.

Prontre datorii aveam și la ING descoperiri de card.Numai știu exact când dar în lunile următoare am fost cu bani la mine să achit descoperirile de card la ING.Am platit cat mi s-a cerut ,am întrebat dacă totul este in regulă și mi s-a spus că da .

In 2020 in noiembrie- decembrie m-am că mă sună cei de la krug cam am de platit 4500 Ron ,datorie la ING.Le-am explicat că mi-am finalizat contractul cu Ing dar mi-au cerut chitanțele precum că am plătit.Eu le-am păstrat câțiva ani,dar după aproximativ 11 ani chiar nu le mai aveam și astfel mi s-a pus proprie pe salariu.

M-am gândit în toate felurile și până la urmă dacă doamna de la ING care mi-a închis dosarul a făcut vreo greșeală și nu mi-a încasat toată suma,de ce timp de aproximativ 11 ani nu mi s-a adus la cunoștința acest lucru,eu având același Nr de tel., aceiași adresă de email și acum.

Acum as dori sa fac un împrumut sau o descoperire de card,dar mă gândesc că cei de la recuperări Krug m-au înscris că rău platnic.As dori totuși să văd dacă figurez pe acea listă dar nu găsesc pagina unde să mă înregistrez.Sper să mă puteți ajuta cumva, aștept un răspuns de la d-stra.
Cu stimă!”

Postat in data: 16 mart., 2023

Ce procent din datorie pot negocia cu Kruk, pentru a inchide dosarul?
kruk executare silita

„Apelez la dumneavoastră pentru o situație cu care se confrunta o prietena.
Mai exact, a luat 2 credite de la BancPost și BCR în anul 2008. În scurt timp a ajuns în imposibilitatea de a le achita, făcând investii proaste.
În prezent creanta se afla la KRUK și exista dosare de executare din partea lor, încercând sa recupereze creanta.
Suma a ajuns la aproximativ 70.000 euro, după toate penalitățile și costurile suplimentare.
Menționez ca nu are niciun venit sau bunuri ce se pot executa; este divorțată cu 2 copii minori în creștere.
Cu toate astea, ar dori sa scape de aceasta situatie si sa ajungă la o negociere cu ei prin care sa se închidă aceste dosare. Bineînțeles, pentru o suma cât mai mica posibil.

Din experiența dumneavoastră și din alte cazuri similare, care considerați ca ar fi procentul minim/suma minima pentru care ar fi dispuși sa renunțe la aceste creanțe, ținând cont ca altfel nu vor recupera nimic – asa cum s-a întâmplat în anii în care au încercat acest lucru.

Mulțumesc.”

Postat in data: 22 feb., 2023

Sunt executat silit dupa 14 ani de cand am luat creditul! Ce pot sa fac?
kruk executare silita

Buna ziua! In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale .Am.achitat o perioada si dupa aceea nu am mai avut posibilitatea de a rambursa imprumutul. Luna aceasta am primit o scrisoare de la Kruk referitoare la achitarea datoriei si executare silita.Sunt 14 ani de atunci.Va rog sa ma ajutati in acest sens.

Postat in data: 24 nov., 2022

Orange Money mi-a cesionat creditul la Rocapital si m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa stiu. Ce pot sa fac?
rocapital kruk

Am avut un credit la Orange money, care a fost cesionat in luna Mai la RoCapital. Incepand cu luna Mai nu am mai putut plati ratele la casieria orange si mi s-a comunicat ca voi fi contactat de noul creditor.

Timp de 4 luni nu am fost contactat de nimeni, desi numarul de telefon la care eram contactat de catre orange money a ramas valid. Astfel absolut accidental am aflat in luna August ca figurez cu intarzieri in biroul de credit, si tot din raportul scos
de la biroul de credite am aflat si numele noii institutii financiare care a cesionat acest credit.

Ca urmare i-am contactat eu pe ei, unde initial m-au mintit ca inregistrarea in biroul de credite a fost facuta de Orange Money, lucru infirmat de catre acestia. Am solicitat
ca solutie amiabila plata restantelor cu conditia ca ei sa imi stearga inregistrarile din biroul de credite, solutie cu care nu au fost de acord, motivand ca ei au incercat sa ma contacteze trimitandu-mi o scrisoare recomandata pe care nu am primit-o si care s-a intors la ei, cateva e-mailuri care au intrat in spam, si contactarea la un numar de
telefon fix!!! (pe care l-ar fi obtinut de la Orange) care vizibil nu avea format de Romania, pe care eu nu l-am dat niciodata, neavand niciodata un post telefonic fix, si care par a fi 10 cifre completate aleator.

In consecinta imi doresc sa actionez aceasta societate in instanta cu solicitarea de stergere a informatiilor din biroul de credite si daune morale.

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 02 sept., 2022

Cum au ajuns datele mele personale la Kruk? Este legal?

„în baza căreia legi au ajuns datele mele personale la kruk Romania ,?? Eu nu știu ce e cu firma aceasta,nu am semnat nici un acord pt prelucrare date personale,etc??

Va atrag atenția că voi sesiza ANPC privind aceste aspecte invederea luării măsurilor legale de sancționare a firmei dvs pt prelucrare ilegală de date personale către altă persoană juridică, întrucât eu doar cu alior bank am semnat un acord pt prelucrare date personale!!!Va mulțumesc!!!”

Postat in data: 17 aug., 2022

Care este procedura legala pentru recuperarea datoriilor (creantelor)?

Care este procedura legala de recuperare a datoriilor la credite? Ce lege se aplica?

Postat in data: 08 aug., 2022

Kruk imi cere mai multi bani decat datoria la banca. Ce pot sa fac? Care este procedura legala de recuperare?
kruk reclamatie

Buna ziua mă scuzați de deranj…găsit un articol vechi de 5 ani..privind firma asta kruk.. distrugătoare de vieți as spune…

Pe scurt am avut un credit la alior bank..iar din cauza unor probleme personale și medicale..am rămas în urmă cu ratele…vreo 4-5 luni…acum câteva zile am primit email de la kruk că am de achitat restul de credit plus ceva comision…in aplicație alior îmi arată că mai am de achitat 102700 lei..aici e inclusa și datoria de 4-5 luni..In emailul celor de la kruk..îmi cer 106200 ci ceva…ce este oare cu diferenta aceasta???

Am sunat la kruk..mia spus o doamnă/domnișoara aroganta din cale afară…cum și când achit?? Am incercat sa o întreb detalii..ea nimic..când dau banii..că creste datoria..etc…nici nu am putut afla de ce au adăugat extra 3000+ lei la tot creditul..Mia spus doar că ei au preluat creditul,eu nu mai am credit la alior bank, că cu ei discut de acum încolo..o sa încerc să le trimit un email..să vad ce putem rezolva amiabil..Mulțumesc un Nr de telefon să vb mai direct pe WhatsApp ??

M-au speriat pe un forum unii că vin îmi ia casa ,mașină,pisica, câinele..și că dau 500000 lei pt aia 106200 lei…adică peste 650000 lei..daca nu achit banii urgent..ce sa fac?. Care e procedura in acest caz?? Cu procedează cămătarii astia de la kruk?? 😔😔😔

Postat in data: 04 aug., 2022

Sunt executat silit dupa 18 ani, pentru un credit neplatit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua, caut să mă informez asupra unui credit nerambursat pe care l-am avut.
Aș dori să vă detaliez puțin in speranta că mă puteți lamuri. Am avut un credit de nevoi personale luat de la Banca românească în anul 2005 în baza unui contract de muncă pe o perioadă determinată de un an de zile și în baza unei polițe de asigurări pe creditul respectiv.

După o anumită perioadă de timp am ajuns în imposibilitatea de a achita creditul, din câte îmi amintesc în acea perioadă am primit de la bancă câteva notificări cum că am întârziat cu plata ratelor, dar nimic mai mult, menționez faptul că în decursul anilor eu am mai lucrat în România angajat am avut chiar și o mică societate comercială nimeni nu mai întrebat nimic nu mi sa pus poprire pe cont nu am fost executat sau dat în judecată pentru datoria respectivă de catre bancă.

De atunci și până în prezent sunt peste 18 ani, zilele trecute sau prezentat la adresa mea de domiciliu trei persoane menționând faptul că sunt de la o firmă de recuperare Kruk și că au venit să mai execute silit pentru acea datorie către Banca românească din 2005 neprezentând o hotărâre judecătorească doar o hârtie cu anumite articole semnată și ștampilată de către firma lor în numele unui executor judecătoresc.

Aș dori dacă puteți să îmi spuneți ce treburi mai au aceștia după 18 Ani, ce ar trebui să fac, si cum pot afla dacă creditul respectiv este prescris?
Sper într-un răspuns de la dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat!!!”

Postat in data: 27 iun., 2022

Kruk m-a instiintat sa platesc integral creditul la BCR. Ce pot sa fac?
bcr reclamatie

„Buna ziua .
Am primit instiintare de la kruk sa platesc suma integral a a unui credit pe care il am cu bcr.
Problema este ca bcr ul nu ma instiintat dr plata .”

Postat in data: 15 mai, 2022

Cum pot scapa de Kruk? Ma ameninta ca ma da in judecata pentru o datorie la Telekom!
kruk datorie

Kruk m-a instiintat ca as avea o suma restanta de 2700 RONI in urma neachitarii ab tel mob Telekom.

Cum pot scapa de Kruk? In 2017 am facut un ab la Telekom si nu am mai achitat deoarece imi umflau factura grosolan! Acum in Februarie 2022, m-am trezit cu o copie a asa ziselor mele facturi neachitate, cuprinse intr un maldar de hartii precum ca voi fi dat in judecata de catre KRUK, aflandu ma in pragul acesta, pe fond, sustine KRUK!

Postat in data: 07 mart., 2022

Angajatii Cetelem mi-au luat banii de pe card, apoi m-au trimis la Kruk. Ce pot sa fac?

Am fost pe data de 16 iunie ora 9 la Cetelem și avem de platit 419 și mea cerut cardul și l-am dat nu stiu cea facut m-am dus la bancă sa scot bani cind am venit pe la ora zece și un sfert avem de plată 4190 și era alta casieră î mai tîrziu am făcut o rată cu timpul mea trimis un card nou si am sunat la cetelem să-mi spună codul si mea zis să trimit datele personale si le am trimis nu am inteles și am sunat dino și mea răspuns un domn si mea zis că am făcut o tranzacție pe care nu am facut

Acum mea trimis de la kruk că am de plătit bani care mea luat angajați de la Cetelem.

Postat in data: 27 feb., 2022

Kruk ma executa silit pentru un credit vechi de 15 ani. E legal? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

M-am trezit cu o instiintare de plata, de la un executor judecatoresc, pentru un credit de acum 15 ani, din 2007, in valoare de 5000 de euro…

Ce stiu: Conform prevederilor articolului 706 din Codul de Procedura Civila, “dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.”

Mai exact, o datorie se prescrie daca timp de 3 (trei) ani de la data la care creditul a fost declarat scandent anticipat (de regula dupa 90 de zile de intarzieri), banca/IFN-ul nu a initat procedura de executare silita.

Dar eu nu am primit in cutia postala nici o citatie/instiintare de proces… Nu m-am prezentat nicaieri, pentru ca nu am stiut… Nu stiu nici macar in ce an a avut loc procesul.

Ce se poate face ? Exista posibilitatea vreunui recurs in anulare ?!…

Astept un raspuns din partea dvs. Multumesc

Postat in data: 18 feb., 2022

Kruk m-a executat silit pentru un credit din 2008. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

În anul 2008 am facut un credit la Banc Post iar in anul 2009 am plecat in italia la munca plătind o parte din acest credit până în anul 2012 cand banca sa desfiintat iar eu am avut domiciliul în italia până în 2018 cand m-am repartriat. Din 2018 până astăzi 07 februarie 2022 nu am cunoștință sa fi primit nici o scrisoare, somatie sau notificare cu caracter informativ cum ca as fi in litigiu cu banca sau alte institutii de recuperare credit.

Astazi in urma unui sms si a unui mail de la banca ing unde îmi primesc salariul am fost înștiințata ca sunt supusă blocării contului datorita acestei executari silite a unei firme de recuperare creante KRUK (despre care am aflat in urma contactarii serviciului de relații clienti ING). Va rog sfatuitima ce am de facut pentru a rezolva această problemă implicit pt a putea sami folosesc banii din contul personal.Va multumesc anticipat

Postat in data: 08 feb., 2022

Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

Buna ziua. Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si pe cea de insotitor. Este legal asa ceva? Eu am avut o datorie la Piraeus Bank pe care n-am mai putut-o plati din cauza accidentului de munca in urma caruia am ramas invalid. Primul executor mi-a clasat dosarul, dar acum am primit poprire de la alt executor, care si-a pus onorariu de 1400 de lei, iar de pe cardul Raiffeisen mi s-a luat deja peste 700 de lei. Am facut reclamatie la Raiffeisen si mi-au spus ca luna aceasta nu-mi vor mai luat banii. Executorul e greu de abordat si arogant, spune ca n-are timp sa discute cu mine si ca-mi poate lua banii si din pensia de invaliditate, desi am o situatie grea si un copil mic. Puteti sa ma ajutati? Multumesc

Postat in data: 10 ian., 2022

Kruk mi-a dublat datoria creditului cesionat. Ce pot sa fac?
crc-colectare-recuperare-creante

Pe scurt, am primit sentința pe executare silita pentru suma de aproximativ 32000 ron s-a pus proprire, am făcut o promisiune de plata, am achitat conform angajamentului 14800 ron și acum îmi transmit ca mai am de plata 40000, asta din luna iunie pana acum. În trei luni au dublat aproape suma.

Am fost în somaj tehnic ni s-a promis ca nu trebuie sa achitam pana trece somajul, ca ne anunță când sa revenim cu plata. Am primit plicurile în plicuri era sentința. nu repornirea platii. Nu am făcut contestație ca a durat peste 17 zile de când am primit-o. Nu eram în localitate

Mai aveam de plata 14000 și ei actualizează cu suma de 40000.

Cesionarul a fost CCR și a cesionat apoi la KRUK.

Cu cine am făcut angajamentul la CCR NU IMI MAI RASPUNDE LA telefon. Mi-a zis sa scriu o sesizare și atat. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 11 nov., 2021

Firmele de recuperare creante amana ratele datornicilor si suspenda executarile silite

firme-recuperare-creante
firme-recuperare-creante

Postat in data: 18 apr., 2020

TBI Credit m-a raportat la Biroul de Credit si m-a vandut la Kruk, fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?

Am avut un credit la TBI credit, care pentru neplata (din cauza ca am ajuns somer) am fost trimis la Biroul de credit, fara sa fiu instiintat. Doar Kruk m-a anuntat ca mi-au cumparat datoria si le sunt lor dator si sa ii contactez ca sa nu se faca executare silita. Va dati seama ca in secunda 2 i-am sunat si am facut acordul sa platesc lunar o suma de 300 de lei ca sa platesc acel credit. Dar din nou nu am fost instiintat de Biroul de Credit si cei de la Kruk au confirmat ca ei nu imi vor trimite platile efectuate la timp catre Biroul de Credit pentru un scor mai bun.

Am incercat sa ma inrolez pe Biroul de Credit sa imi vad situatia dar nu am putut din cauza ca au un nr vechi de telefon. Mai pe scurt date incorecte. Acum am vorbit si cu cei de la Kruk daca am datoria la ei si o platesc la zi, ei nu trimit date despre situatie la biroul de credit? Raspunsul a fost ca nu au tangente cu astfel de situatii si de indata ce platesc creditul, imi dau o foaie ca am platit si sa ma descurc.

In situatia asta ce pot face? Nu sunt obligati sa ofere raport la Biroul de credit? (ma refer la Kruk) nu sunt obligati sa ofere detalii cum ca platesc acea suma/credit si sa si updateze detaliile despre mine, ba chiar sa anunte cand va fi platit integral? Va multumesc.

Postat in data: 29 ian., 2020