Etichete: penalizari

Este legal sa platesc penalizari la o poprire?

Buna ziua! In luna iulie am avut proprire pe salariu, suma 6200, luna aceasta vin cu cei 6200, insa executorul imi spune ca o sa primesc o alta instiintare si ca trebuie sa platesc penalizari la suma pe care am platit-o. Este legal sa am penalizari, atata timp cat in cei 6200 sunt deja penalizari si cheltuieli de judecata? Multumesc!

Postat in data: 13 oct., 2017

Banca (Nextebank) mai poate pune dobanzi si penalizari la un credit daca am deja poprire pe salariu?

Va rog frumos sa-mi spuneti daca banca mai poate pune dobanzi sau alte penalizari la un credit daca am fost data in judecata si am poprire pe salariu. Si daca mai poate face acest lucru, cum se calculeaza acestea? Banca este Nextebank SA.

Postat in data: 21 sept., 2015

ANAF mi-a pus poprire pe jumatate din salariu, fara sa fiu anuntata si fara explicatii. Ce pot sa fac?

Angajatorul mi-a retinut 1/2 din salariul cuvenit pe luna iunie a.c. , in baza a 2 adrese de poprire primite de la ANAF, nu inteleg diferenta dintre cele 2 adrese, ambele purtand denumirea de „Diferente de impozit anual de regularizat’ una in valoare de 1275 ron si cealalta in valoare de 923 ron,; eu am achitat ( tot prin poprire ) datoria initiala din anul 2008, acestea presupun ca reprezinta penalizari si dobanzi la penalizari…
Nu am fost instiintata in scris de nimeni ca mi se va pune poprire pe salariu, m-a anuntat doar telefonic, angajatorul , fara sa-mi dea amanunte, in data de 26.06.15, pt o adresa trimisa de ANAF in 18.06.15. Am sunat la angajator si mi s-a explicat ca mi-a oprit 1/2 din salariul net de 1180 ron , deoarece erau 2 somatii(?!). Vreau sa stiu ce mai pot face, deoarece ma simt abuzata si de ANAF si de angajator.

Postat in data: 11 iul., 2015