Banca are dreptul sa opreasca toti banii de pe cardul de salariu in cazul executarii silite?

Sotului meu i s-a blocat cardul datorita unei executari silite. Din informatiile mele stiu ca nu se poate opri mai mult de 30% din salariu.
Oare banca are acest drept sa opreasca toti banii? Mi se pare un abuz! Este singura noastra sursa de venit.

Faptul ca banca a blocat cardul nu inseamna ca a retinut toti banii din salariu. Conform Codului de procedura civila, are dreptul, la dispozitia executorului judecatoresc sau ANAF, sa retina cel mult o treime din salariu pentru recuperarea unei datorii, in cadrul procedurii de executare silita prin poprire.

Bancile blocheaza insa cardurile de salariu pentru a nu permite clientilor sa retraga alte sume de bani ce pot intra pe respectivele carduri, in afara de salariu.

Pentru a retrage restul salariului, dupa retinerea unei treimi, trebuie sa mergeti la ghiseul bancii si sa solicitati acest lucru.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema cu banca sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

× 3 = 15