Se poate sa-mi puna poprire pe jumatate din salariu, daca am restante la doua banci?

Am două bănci restante, sunt întreţinător de familie (soţul nu lucrează şi copilul e student) şi nu înţeleg de ce vor să-mi pună poprire pe 1/2 din salariu ci nu pe 1/3? Lucrez în învăţământ şi salariul meu net este sub 2000 ron.

In Codul de procedura civila se prevede ca in cazul recuperarii datoriilor prin poprirea conturilor, in cadrul procedurii de executare silita, se poate retine cel mult o treime din salariu pentru rambursarea unei datorii sau maxim jumatate in cazul a doua sau mai multor datorii.

Din cate spuneti, dumneavoastra aveti doua datorii la doua banci, asadar executorul judecatoresc ar putea dispune retinerea unei jumatati din salariu.

Aici gasiti prevederile Codului de procedura civila privind poprirea conturilor bancare.

Cu toate acestea, dat fiind ca situatia dumneavoastra este una deosebita, fiind singura intretinatoare a familiei si cu salariu mic, va sfatuiesc sa luati legatura cu executorul judecatoresc, pentru a-i expune problema si a-l convinge sa va retina o suma mai mica din salariu.

Va rog sa reveniti sa-mi spuneti daca ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie de ajutorul meu.

× 7 = 42