Intrebari si raspunsuri

Cum pot sa scot toata alocatia poprita din contul la Libra Bank?

Am fost fost azi la Libra Bank sa ridic alocatia copiilor, acolo mi-au zis ca am propire pe cont. Nu am putut ridica suma de 168 Ron cat au cei doi copii din cauza ca au deschis un cont de 50 Ron din banii respectivi, au zis ca pot doar sa imi dea diferenta. Stiu ca exista lege ca nu au voie sa se atinga de alocatie, cum pot sa scot alocatia respectiva toata, adica 168 ron?

Postat in data: 28 dec., 2015

De ce nu pot accesa site-ul BRD, sectiunea mybrdnet.ro, pentru a intra in contul de card?

Nu pot accesa site-ul BRD, sectiunea mybrdnet.ro pentru a intra in contul de card. Atunci cand scriu adresa site-ului imi apare notificarea „conexiune inexistenta” sau „Eroare legata de confidentialitate”.

Am schimbat parola asa cum mi s-a cerut si dupa aceea nu am mai putut intra pe sit. Am fost si la banca si am sesizat problema, mi s-a dat o noua parola, dar tot nu pot sa accesez adresa. Ce pot sa mai fac? Va rog sa ma ajutati!

Postat in data: 24 dec., 2015

Un transfer de la BCR la Raiffeisen nu a ajuns nici dupa 4 zile. E posibil?

Mi-a facut cineva un transfer bancar BCR pe 10.12.2015 si nici pana la aceasta ora (14.12.2015) nu mi au intrat banii in cont (RAIFFEISEN BANK). E posibil asa ceva?

Postat in data: 18 dec., 2015

Am aplicat pentru un credit Prima Casa la ING inca din luna mai, dar nici acum nu l-am primit, iar banii s-au terminat

As dori sa clarific o situatie:
– fiica mea a aplicat pentru un credit ‘Prima casa’ la ING, inca din luna Mai 2015;
– in acest moment este in situatia in care a pierdut creditul „Prima casa”, s-au terminat banii;
– a continuat pe un credit imobiliar, dar pana in acest moment nu a primit banii, aproape zilnic mai primeste cate un raspuns, in conditiile in care intreaba la agentie despre documente care mai sunt necesare pentru finalizare dosar, despre documente depuse la dosar, care initial au fost acceptate de agentia de sector (Bucuresti sect. 2 ), dar au fost respinse de agentia centrala ING.
– pe scurt, ne-am saturat de cata incompetenta poate sa existe intr-o firma
”privata” ;
– nu inteleg cum se poate sa depui un document (pe care banca la solicitat) astazi si peste doua saptamani sa se transmita ca documentul nu este ok .
– nu stim cu cine se mai poate discuta, ca sa intelegem, de cat timp este nevoie ca sa se contracteze un astfel de credit?
– se pare ca salariatii agentiei de sector nu aduc decat deservicii, atat
clientilor cat si institutiei pentru care „lucreaza”;
– am consumat foarte multe resurse pentrru aceasta actiune, timp, bani, etc

Postat in data: 16 dec., 2015

De ce nu functioneaza aplicatia pentru telefon my brd?

De ce nu functioneaza aplicatia pentru telefon my brd? Incerc sa ma conectez si imi da eroare.

Postat in data: 14 dec., 2015

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen?

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen? Si salariul si diurna sunt blocate pentru neplata unui imprumut catre o agentie de creditare nonbancara. Am si salariul si diurna blocate.

Postat in data: 11 dec., 2015

Regulamentul (UE) 2015/751 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2015 privind comisioanele interbancare pentru tranzacțiile de plată cu cardul

Postat in data: 09 dec., 2015

Ordonanta de Urgenta nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori

Postat in data: 06 dec., 2015

Cat se poate popri din salariu daca am datorii la doua banci si creanta cesionata la EOS KSI?

Am contractat un credit in 2006 iar acum creanta este la SC EOS KSI ROMANIA SRL si doresc sa stiu cat pot poprii din salariu in conditiile in care mai am o poprire de o treime din salariu. Mentionez ca am salariu minim pe economie, sotul si 2 copii minori in ingrijire. Cat pot popri cele 2 banci din salariu? Multumesc anticipat.

Postat in data: 02 dec., 2015

Ce acte trebuie sa duc la banca sa nu-mi puna poprire pe banii pentru concediul de maternitate?

Vreau sa va multumesc ca datorita dvs am reusit sa primesc un raspuns de la banca (BCR)…desi mi au confirmat ca, conform codului de procedura civila, concediul de maternitate nu poate fi supus popririi, imi opresc incontinuare 1/2 din el deoarece apare ca virament salarial, dar e normal sa apara asa k este virat de catre angajator. Ce ma sfatuiti sa fac sau ce pot duce la banca sa dovedesc ca sunt in concediu de maternitate?

Postat in data: 01 dec., 2015

Este normal ca banca sa ceara justificarea majorarii salariului la solicitarea unui credit?

Este normal sa mi se ceara la acordarea unui credit justificare de la angajator prin care sa se prezinte motivele unei mariri mai mari de 20%? Doresc sa iau un credit auto si cand am fost sa depun dosarul mi s-a spus ca nu mi se poate lua in calcul salariul marit acum 6 luni, deoarece marirea este mai mare de 20%. In acest caz banca ma suspecteaza de frauda: ca as fi convenit cu angajatorul sa imi treaca in acte un salariu mai mare ca sa pot lua un credit. Sunt revoltata!! Mi se pare un abuz. Cum sa procedez si mai ales unde ii pot reclama ? Multumesc

Postat in data: 27 nov., 2015

Indemnizatia aferenta concediului medical pentru sarcina si lauzie nu poate fi poprita, si totusi Raiffeisen Bank mi-a oprit o treime din venituri. Ce pot sa fac?

Am poprire pe contul de salarii la Raiffeisen Bank. Venitul meu actual provine din concediul medical pentru sarcina si lauzie. Am depus cerere la banca insotita de acte doveditoare, la fel a facut si angajatorul. In plus, seful biroului de executare silita a purtat o discutie telefonica cu directorul bancii prin care a confirmat ca acest tip de venit nu face obiectul popririi. Cu toate acestea, in data de 9.11.2015 banca mi-a eliberat doar 2/3 din indemnizatie, spunandu-mi ca face demersuri pentru clarificarea situatiei. Au trecut 11 zile si nimic. Banii mei sunt blocati in cont, eu am un copil de 10 zile si nu ma pot deplasa. Ce ma sfatuiti?

Postat in data: 22 nov., 2015

E normal ca angajatorul sa opreasca pentru o poprire 1/3 si banca 2/3, pentru acelasi credit?

Banca imi opreste 2/3 din salariu lunar, adica cam 500, dar trimite catre executor 188 din doua in doua luni. De ce nu vireaza tot ce opreste? Sau e normal ca executorul a trimis poprire si la banca si la angajator? Angajatorul opreste 1/3 si banca 2/3, pentru acelasi credit?

Postat in data: 17 nov., 2015

E legal ca institutia la care lucrez sa-mi faca poprire si pe sumele de bani castigate in instanta?

As vrea sa va intreb daca e normal ca institutia la care lucrez sa-mi faca poprire si pe sumele de bani castigate in instanta, in urma taierii ilegale a unor drepturi salariale? Mentionez ca am salariu 1175 lei din care am deja popriri 50%. Luna aceasta am primit din procesele castigate 500 lei si cei de la financiar mi_au oprit si din aceasta suma 50%. E legal? Va multumesc pt raspuns.

Postat in data: 14 nov., 2015

Este legal ca banca sa cesioneze creditul la Kruk fara a fi anuntat?

Am un credit de consum 2010-2017, iar in 2014 am fost dat afara de la locul de munca ilegal drept pentru care ma judec cu angajatorul. Din 2014 nu am mai fost angajat si nu am reusit sa mai achit ratele. Banca a cesionat creditul la Kruk, fara a fi anuntat. Este legal? Am gasit in contractu de credit si anumite clauze ilegale, clauza administrare cont, dobanda retragere si multe altele. CE POT FACE IN ACEST CAZ?

Postat in data: 09 nov., 2015