Etichete: dosar credit

Este corect si legal ca banca UniCredit sa nu-mi dea inapoi actele semnate pentru o refinantare care nu a fost aprobata?

Am depus la o sucursala UniCredit Bank din Bucuresti documentele pentru o refinantare. Dupa mai multe telefoane si drumuri, cerand tot felul de alte acte (adeverinte), mi-au comunicat ca nu ma incadrez pentru refinantare, deoarece am un venit mic.

Am mers la Banca si mi-au dat inapoi doar o parte din acte (extrase de cont, grafice de rambursare de la cele 2 banci unde aveam credite si una din cele doua adeverinte de venit pe care le-am depus la dosar. Mentionez ca Adeverinta data de banca, copiile xerox dupa CI si actele semnate de mine pentru imprumut nu mi-au fost returnate. Am intrebat si mi-au spus ca raman la Banca. Este CORECT, LEGAL acest lucru??

Credeti ca angajata bancii ar putea sa faca o excrocherie si sa spuna ca mi-a dat banii pentru refinantare? Dupa cate stiu eu, banii se dau la Casierie, sub semnatura, sau se vireaza pe Card. In ambele cazuri, se poate dovedi foarte usor excrocheria.

Postat in data: 09 ian., 2016

Este normal ca banca sa ceara justificarea majorarii salariului la solicitarea unui credit?

Este normal sa mi se ceara la acordarea unui credit justificare de la angajator prin care sa se prezinte motivele unei mariri mai mari de 20%? Doresc sa iau un credit auto si cand am fost sa depun dosarul mi s-a spus ca nu mi se poate lua in calcul salariul marit acum 6 luni, deoarece marirea este mai mare de 20%. In acest caz banca ma suspecteaza de frauda: ca as fi convenit cu angajatorul sa imi treaca in acte un salariu mai mare ca sa pot lua un credit. Sunt revoltata!! Mi se pare un abuz. Cum sa procedez si mai ales unde ii pot reclama ? Multumesc

Postat in data: 27 nov., 2015

Firma de recuperare creante Top Factoring a cesionat dosarul meu de credit de la Raiffeisen. Ce mai pot face acum?

Am primit azi un mesaj de la o firma de recuperare, Top Factoring, ca au cesionat dosarul meu de la Raiffeisen (mentionez ca am intarzieri mari la banca). Ce mai pot face acum?

Postat in data: 14 sept., 2015

Am depus toate actele pentru creditul Prima Casa la Banca Transilvania si astept sa vina evaluatorul. Cate zile dureaza pana vine??? Am depus dosarul acum 2 saptamani..la sf lunii august notarul meu intra in concediu si nu vreau sa pierd nici apartamentul si nici avansul pe care l-am achitat. Vreau sa stiu cui trebuie sa ma adresez si vreau sa-mi retrag dosarul.

Postat in data: 17 iul., 2015